Okunma Sayısı: 97
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Wannawards 2019: Listenary Ekibi Ve Takipçilerine Göre Yılın En İyileri!


Wannawards 2019: Listenary Ekibi Ve Takipçilerine Göre Yılın En İyileri!
2019 yılı, geçen senelere göre müzik sektörü açısından oldukça zayıf geçse de hepimiz, piyasaya yeni giren birçok yetenekli genç sanatçı keşfettik. Özellikle, artık müzik piyasasına atılmak için eskisi gibi albüm çıkarmanın da zorunluluğu kalmayınca; yani tek bir single ile bile ünlü olunabildiği için hem ülkemizde hem de dünyada bolca yeni ismin zirveye çıktığına şahit olduk (Bkz. Lil Nas X, Tones and I). Bu yeni sanatçıların en fazla akılda kalanı ise yine 21. yüzyılda doğmuş bir genç oldu.

2001 doğumlu Billie Eilish, henüz 16’sındayken çıkardığı başarılı EP’si sonrasında bu yıl çıkardığı ilk stüdyo albümüyle yılın adeta sahibi oldu. Üstelik bunu sadece tek bir single ile değil, müzisyen abisi ile aile evlerinde kaydettiği komple bir albümle başarmış olması, gelecek yıllara dair kalıcılığını daha da artırıyor.Dünya çapında sansasyon yaratan bu yeni sanatçıların yanında, günümüzün en popüler janrı olan trap, yine bu yıl da sektördeki hakimiyetini sürdürürken trap-pop işleri de elbette fazlasıyla etkiledi (Bkz. Ariana Grande, Lizzo). Bunun yanında, yeri geldiğinde avangart yeri geldiğinde retro hale bürünen art-pop ise Lana Del Rey, FKA Twigs ve Bon Iver gibi sanatçılarla yine ön plana çıkmayı bildi. Hatta Pitchfork’un Yılın En İyi 50 Albümü listesinin zirve ikilisi bu tarza ait. Rolling Stone’un listesinde de oldukça sağlam yerlere sahipler.

Ülkemizde ise listelerin zirvesinde trap’in ezici üstünlüğü yine bu yıl da devam etti. Hip-hop müziği, artık Türkiye’nin en popüler müzik tarzı haline geldi. Bu alanda birçok yeni müzisyen, single ve albüm çalışması çıkmasının yanında, Susamam ve Olay gibi muazzam projelere de imza atıldı.Pop alanında ise trap-pop ağırlıklı işler, Serdar Ortaç yerine yaza damga vurdu. Hatta Ben Fero’nun Demet Akalın şarkısı ise bu yıl Demet Akalın’ın kendisinden bile daha başarılıydı! Bunun dışında, ülkemizdeki rock müzik ise tıpkı dünyada olduğu gibi yerlerde sürünmeye devam ediyor. Bu yıl, hem ülkemizde hem de dünyada maalesef tek kelimeyle korkunç bir seneydi. Teknolojinin ve elektronik altyapının ilerlemesiyle giderek azalan kaliteli rock işleri ve hatta yeni sanatçıların sayısının azlığı, gelecek yıllar için hepimizi içten içe düşündürüyor.

Genel olarak ise yazımızın başında ifade ettiğimiz gibi “durgun” bir müzik yılını geride bıraktığımız için hem siz takipçilerimizin hem de ekibimizin yılın en iyileri seçimleri neredeyse tamamen (yani 21’de 22) aynı çıktı. Yıllar sonra 2019’a dönüp baktığımızda ise bu yıldan hatırlayacağımız oldukça az şarkı ve albüm olmasıyla bunu bir kez daha hissedeceğiz. İşte karşınızda, yazarlarımızdan Deniz Doğan ve Tavil'in de kaleminden, fazlasıyla net bir şekilde yılın en iyileri:

Yılın Yabancı Albümü:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Billie Eilish - When We All Fall Asleep, Where Do We Go?Billie Eilish’in daha önce ayrıntılı şekilde incelediğimiz When We All Fall Asleep, Where Do We Go? albümü, hiç şüphesiz ki yılın kaydı oldu. Albüm, NME dergisine göre de yılın albümü seçilmişti. Genç sanatçı, bu başarısının yarısını ise albümdeki bütün enstrümanları çalan, altyapılarını hazırlayan ve şarkı yazımında Billie’ye yardım eden abisi Finneas’a borçlu!

Yılın Yabancı Şarkısı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Billie Eilish – bad guyOld Town Road ile birlikte bütün bir yıl müzik listelerinin zirvelerinde yer alan bu şarkı, akıp giden bas yürüyüşleri, fısıltı derecesinde kısık vokalleri ve fazlasıyla akılda kalıcı hook melodisiyle hem yaz mevsimine hem de yılın tamamına resmen damga vurmuştu!

En İyi Yeni Yabancı Sanatçı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Billie EilishKazanan yine belli: 2020 Grammy Ödülleri’ne tam 6 adaylıkla giren Eilish, aslında yılın hem “en iyi yeni sanatçısı” hem de “en iyi sanatçısı” oldu.

En İyi Yabancı Performans:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Coldplay & Liam Gallagher - Live Forever (Live in Manchester)One Love Manchester Benefit Konseri, Amerikalı şarkıcı Ariana Grande’nin Manchester konserinden sonra gerçekleşen bombalı saldırıya karşı muhteşem bir tepkiydi. Ariana Grande tarafından düzenlenen bu yardım konseri, Birleşik Krallık Televizyonu’ndan özel olarak yayınlanmıştı. 50.000 kişinin katıldığı konserde Pharrell Williams, The Black Eyed Peas, Marcus Mumford gibi birçok ünlü isim de oradaydı. Liam Gallagher’ın Coldplay’le beraber söylediği Live Forever ise bütün ışıkları üzerine topladı. Efsane Brit-pop grubu Oasis’in bu şarkısı, Jonny Buckland’ın gitarı ve Liam Gallagher’ın o özlediğimiz tarzının olgun haliyle beraber seyirciyi de yakalamıştı. Unutulmaz canlı performanslar listesine girebilecek “bu duygusal geri dönüş”, %67 oy alarak büyük farkla “En İyi Yabancı Performans” seçilmeyi kesinlikle hak ediyor.

En İyi Yabancı Pop Şarkısı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Billie Eilish – bad guyListelerin zirvelerinden inmeyen bad guy, internet meme’lerinden tutun ülkemizdeki bütün radyolara kadar bu yıl resmen her yerdeydi. 2019 denildiğinde akılda kalacak 4-5 şarkıdan biri kesinlikle bu!

En İyi Yabancı Pop Albümü:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Billie Eilish - When We All Fall Asleep, Where Do We Go?Billie Eilish, 6 Grammy adaylığının yanında 5 adet Wannawards’ın sahibi oldu! Kendisini, Grammy’den çok daha önemli olan bu başarısı için yürekten kutluyoruz! Ayrıca yazımımızın ilk paragraflarında belirttiğimiz üzere bu yılın müzik sektörü için oldukça durgun geçmesinin de başka bir göstergesi bu.

En İyi Yabancı Grup/İkili Pop Performansı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Lil Nas X – Old Town Road (ft. Billy Ray Cyrus)İlk önce Cyrus’sız yayımlandığında bütün internette adeta olay yaratan Old Town Road, bu remix’in piyasaya sürülmesiyle birlikte etkisini daha da artırdı ve ortaya tam da milenyum sonrasına yakışır bir janr çıktı: Country-trap! Lil Nas X ise bu akımın öncüsü olarak tam 6 Grammy adaylığı almayı başardı!

En İyi Yabancı Rock/Metal Albümü:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: The Cranberries - In the EndRock ve metal müzik kategorilerinin harmanlandığı bu zorlu seçimin kazananı The Cranberries oldu. Dolores O'Riordan'ın 2018 yılında hayatını kaybetmesinin ardından, grubun bu yılın başlarında çıkan son albümü In the End, müzik dünyasında oldukça ilgi görmüştü. Hala hafızalardan silinmemiş ve çoğunluğun beğenisini kazanmış bu başarılı albüm için grubu tebrik ediyoruz!

En İyi Yabancı Rock/Metal Şarkısı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Tame Impala - BorderlineÇağımızın müzik dehalarından biri olan Kevin Parker’ın grubu Tame Impala, 21 Mart 2019’da Patience adlı şarkılarını yayınlamıştı. Bu şarkıdan sonra Instagram’dan yeni bir şarkı daha geldiğini belirten paylaşımlar yapmışlardı. 30 Mart’ta Saturday Night Live’a katılan grup Patience’ı ve yeni şarkıları Borderline’ı seslendirdi. 12 Nisan’da Borderline’ı yayınlayan grup bu iki şarkıyla dinleyicilerini yeni albüm için daha da heyecanlandırdı. 14 Şubat 2020’de çıkacak olan The Slow Rush albümünün şimdiden unutulmaz parçalarından biri 'Borderline', En İyi Yabancı Rock/Metal Şarkısı kategorisinde başı çekiyor.

En İyi Yabancı Rap Albümü:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Kanye West – Jesus Is KingKanye’nin, toplamda yarım saat bile sürmeyen 27 dakikalık bu gospel-rap eseri, birçok önemli rapper’ın albüm çıkarmadığı 2019 yılının büyük ölçüde sahibi olmayı başarıyor.

En İyi Yabancı Rap Şarkısı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Travis Scott – HIGHEST IN THE ROOMAmerikalı rapçi Travis Scott, Ağustos 2019’da yapımcılığını da üstlendiği Look Mom I Can Fly'ı yayınladı. Bu belgesel Travis’in 2014’te başlayan yükselişinden, 3. stüdyo albümü Astroworld albümüne kadar olan yolculuğunu bizlere aktarıyor. Bu belgeselle de son zamanlarda adından söz ettiren Scott, aralık ayında HIGHEST IN THE ROOM teklisini yayınladı. Bu tekli Birleşik Devletler’de Billboard Hot 100’a direkt birinci sıradan girdi. Drake’le beraber yaptıkları SICKO MODE’un ardından ikinci kez bunu başaran yetenekli müzisyenin bu şarkısı, 2019’un “En İyi Yabancı Rap Şarkısı”.

En İyi Yabancı Alternatif Müzik Albümü:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Coldplay - Everyday LifeDoğu müziğinden oldukça fazla beslenerek ortaya çıkarılan yeni Coldplay albümü Everyday Life ezici bir üstünlükle en iyi alternatif müzik albümü olarak seçildi! Oldukça büyük ölçüde deneysellik içeren bu albüm amacına ulaşmış gibi görünüyor. Orphans ve Everyday Life gibi parçalar uzun süre hafızalarda kalacak gibi.

Yılın Yerli Albümü:

Listenary Ekibi'nin Seçimi: Dolu Kadehi Ters Tut - Karanlık

Takipçilerimizin Seçimi: Adamlar - Dünya GünlükleriTakipçilerimizle ayrıldığımız tek kategori olan yılın yerli albümü sorusu oldukça büyük bir rekabete sahne oldu. Dolu Kadehi Ters Tut, Adamlar ve Ezhel çok yakın oranlarla sıraya dizildi. Adamlar'ın daha önce ayrıntılı incelediğimiz Dünya Günlükleri albümü bu yıl en beğenilen iş oldu. Adamlar ile birlikte ekibimiz tarafından seçilen Dolu Kadehi Ters Tut'a da tebriklerimizi sunuyoruz!

Yılın Yerli Şarkısı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Şanışer - SusamamŞanışer tarafından piyasaya sürülen fakat altında birçok ismin imzası olan Susamam bu yıl ortalığı en çok karıştıran, hakkında konuşturan ve akıllarda kalan parça oldu kuşkusuz. İçerdiği farklı konulardaki birçok mesaj bütün toplumu düşündürdü. Oldukça başarılı ve yılın en çok beğenilen yerli şarkısında emeği geçenleri kutluyoruz.

En İyi Çıkış Yapan Yerli Sanatçı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Batu Akdeniz2019 yılı yeni sanatçıların isimlerini duyurmaya başladığı bir yıl olarak dikkat çekti. Bu yıl ismini ve müziklerini yeni yeni duymaya başladığımız başarılı genç sanatçı Batu Akdeniz, hepimizin oylarıyla kategorinin kazananı oldu. Dört adet tekli yayınlayan, hala albüm beklediğimiz sanatçının önünde müzik dolu yıllar var gibi görünüyor.

En İyi Yerli Rock Grubu/Sanatçısı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: mor ve ötesiBu grubu hepimiz çok iyi biliyoruz: Grubun kökenleri 90’lı yılların başlarında Alman Lisesi’nde beraber okuyan Harun Tekin ve Kerem Kabadayı’nın kurduğu ‘Decision’ grubuna kadar uzanıyor. Ocak 1995’te Alper Tekin ve Derin Esmer’in katılmasıyla beraber mor ve ötesi, İstanbul’da kuruldu. 96’da Burak Güven’in, 98 sonlarında da Kerem Özyeğen’in katılmasıyla grup günümüzdeki şeklini alıyor. 10 şarkıdan oluşan ilk albümleri ‘Şehir’i, 1996’nın Haziran’ında yayınlayan grup o zamandan beri birçok başarıya imza attı. 2004’te yayınladıkları "Dünya Yalan Söylüyor" albümüyle çokça ses getiren grubun Eurovision’da başarılı bir tecrübesi de var. "mor ve ötesi" %47 oy alarak “En İyi Yerli Rock Grubu” unvanını kesinlikle hak ediyor.

En İyi Yerli Rap Şarkısı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Şanışer- SusamamEylül ayında yayımlandığında interneti adeta sallayan bu proje, 17 müzisyenin toplumumuzu bir nebze olsun bilinçlendirmek adına yaptığı muazzam bir çalışma. Emeği geçenlere çok teşekkürler: Şanışer, Fuat Ergin, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle!

En İyi Yerli Rap Sanatçısı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: EzhelEzhel, son zamanlarda yaptıklarıyla daha ne kadar üstüne koyabilir diye düşündüren ama her seferinde dopdolu geri gelen gerçek bir ‘Rap Sanatçısı’. “En İyi Müzik Klibi” kategorisinde de ’Olay’ şarkısının çarpıcı klibiyle ipi göğüsleyen “modern ozan”, 2017’den beri Türkçe Rap’in aldığı yolda en önde gidenlerden biri oldu. Aynı sene çıkardığı Müptezhel albümüyle piyasaya yepyeni bir soluk getiren sanatçı 2019’da da üretmeye devam etti. 2 tanesi Ufo361’le çıkardığı Lights Out albümünde yer alan toplam 6 single çıkardı. Detaylı olarak buradan inceleyebileceğiniz albüm barındırdığı hit parçalarla adından çokça söz ettirdi. Son zamanlardaki başarısıyla “üstat” Ceza’dan da fazla oy alan Ezhel bu yılın “En İyi Yerli Rap Sanatçısı”.

En İyi Yerli Alternatif Sanatçı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: CanozanBu yıl içinde yeni bir albüm çıkarmamasına rağmen oldukça yoğun olan Canozan, listenin en başına hakkıyla yerleşti. Altı adet single çalışmasında imzası bulunan genç sanatçı birçok farklı isimle çalışarak adını bizlere oldukça sık duyurdu. Kendisini kutluyor, müzik dolu yeni bir yıl diliyoruz.

En İyi Yerli Pop Sanatçısı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Mabel MatizYılın en başarılı pop sanatçısı, özellikle Gözlerine ile oldukça dikkat çeken Mabel Matiz oluyor. Artık ne yapsa olay olan müzisyen, gerçekten de bütün şarkılarına harika klipler çekebilmeyi başaran nadir yerli sanatçılardan biri.

En İyi Yerli Pop Şarkısı:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Emir Can İğrek- NalanBütün yıl listeleri altüst eden Nalan, hiç şüphesiz bu senenin en fazla akılda kalan pop şarkılarından biriydi. 1993 doğumlu Emir Can İğrek’in de kariyerinin zirvesi olan bu parça sayesinde ileride müzisyenin ismini daha sık duyacağımız kesin!

En İyi Yerli Müzik Klibi:

Takipçilerimizin ve ekibimizin seçimi: Ezhel - OlayGünümüzdeki kadar ünlü değilken sahip olduğu kimliğini kaybetmeyen, haklının ve doğrunun yanında duran bir sanatçı Ezhel. Ezelden beri sözünü sakınmayan ve sanatıyla bizlere sunan rapçi, 2019’da Olay teklisi için yapılan kliple gündem oldu. Susamam şarkısı gibi toplumsal olaylara değinen klip; kadın cinayetleri, gezi olayları, Ankara katliamı, taciz ve tecavüz olayları gibi birçok konuya değiniyor. 140 Journos’dan da tanıdığımız Yavuz Günal ve Berkant Akarca’nın düzenlediği bu klip maalesef YouTube’da 18+ yaş kategorisinde. Yayınlandıktan sonraki 11 saatte 800.000 izlenen klip, ‘’bazı kişilerin rahatsız edici olarak nitelendirebileceği görüntüler’’ içerdiğinden dolayı Trend Videolar listesinden kaldırılmış olsa da kesinlikle bu yılın “En İyi Müzik Klibi”.

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!