Advertisement
Okunma Sayısı: 4378
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Jean Paul Sartre'dan Varoluş Sorgulatan 15 Söz


Jean Paul Sartre'dan Varoluş Sorgulatan 15 Söz
Advertisement
Jean Paul Sartre, geçtiğimiz yüzyılın en büyük yazarlarından sayıldı ve “varoluşçuluk” onun ve Camus’nun etrafında şekillendi. Sartre, varoluşçuluğunda insanı daha önce tanımlanmamış olarak görür. En büyük farkı burada başlıyor olsa gerek. İnsan, daha önce tanımlanmadığı için kararlarını kendi verir, seçimlerini kendi yapar. Ne diyor yazarımız: “Varoluş, özden önce gelir.” Fransız yazar ve düşünür Jean Paul Sartre’nın “Bulantı” kitabını okumuş veya duymuş olmanız muhtemel. Geçtiğimiz yıllarda oldukça popüler olmuştu. Entelektüel tavrıyla tanınan yazarın, varoluş sorgulatan, bazen daraltan ama en çok düşündüren sözleri sizlerle.
 1. İnsan, amaçlarından başka bir şey değildir. Yalnızca kendini fark ettiği sürece var demektir. Dolayısıyla, eylemlerinin toplamından, hayatından başka bir şey değildir.
 2. Biz, bizim yaptığımız seçimleriz.
 3. Hayat, umutsuzluğun diğer tarafında başlar.
 4. Kimi zaman hızlı, kimi zaman yavaş bir şeyler akıyor içimde; dokunmuyorum, bırakıyorum gitsin. Sözcüklere bağlanamadığım için düşüncelerim çoğu zaman karmakarışık. Belirsiz ve hoş şekiller halinde ortaya çıkıyor, sonra kayboluyorlar, hemen unutuyorum onları.
 5. Her şey anlaşıldı, nasıl yaşanacağını anlamak dışında.
 6. Kaldı ki, “değerleri biz yaratıyoruz” demek de, “hayatın önsel bir anlamı yoktur” demektir. Siz yaşamadan önce hayat bir şey değildir; ona bir anlam kazandırmak ancak size vergidir. Onu anlamlı kılan sizsiniz. Doğrusunu isterseniz, değer denilen şey sizin seçtiğiniz bu anlamdan başka bir şey değildir.
 7. Yokluk, dünyaya insanla gelmiştir.
 8. Demek cehennem bu. Hiç aklıma getiremezdim böyle olacağını. Acı, ateş, kızgın ızgara, hepsi sizsiniz demek. Kızgın ızgaraya gerek yok, cehennem başkalarıdır.
 9. Pürüzsüz ve gülümseyen yüzler her yerde, ama gözlerinde mahvoluş var.
 10. Değişen hiçbir şey yok ama yine de her şey başka bir biçimde var olup gidiyor. Anlatamıyorum. Bulantıya benziyor bu ama aynı zamanda onun tam tersi. Sonunda başımdan bir serüven geçiyor, kendimi sorguya çekince kendimin, kendim olmaklığımın ve burada bulunmaklığımın başımdan geçtiğini görüyorum. Geceyi yarıp geçen benim. Bir roman kahramanı gibi mutluyum.
 11. Varoluş, insanın sıyrılamadığı bir doluluktur.
 12. Her seçiş bir vazgeçiştir.
 13. Hayat 3 bölümdür. Dünyayı değiştireceğini sandığın, değişmeyeceğini anladığın ve dünyanın seni değiştirdiğine emin olduğun.
 14. Varlığında, varlığın olmasının söz konusu olduğu bir varlık olarak var olan bir varlığım.
 15. İnsanın özgürlüğü, kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!