Okunma Sayısı: 17
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Dinlerken Dinlendiğimiz Şarkılarıyla Özdemir Erdoğan


Dinlerken Dinlendiğimiz Şarkılarıyla Özdemir Erdoğan

Müziğimizin üstadı Özdemir Erdoğan ve müziklerine birlikte baktığımız yazımıza buyrun!

Caz müzik, bir dönemin müzik dünyasına bir devrim niteliğinde doğmuştu. Türk müziğinde caz denildiğinde de aklımıza Özdemir Erdoğan'ın gelme sebeplerinden biridir bu. Çünkü caz müziğin devrimci duruşunu Anadolu değerleriyle harmanlayarak Türk caz müziğine farklı bir yol gösterdi. Özdemir Erdoğan'ın müzikal geçmişine baktığımızda, daha çocukken Batı ve Doğu müziğinin bir arada olduğu bir evde büyüdüğünü görüyoruz.


Annem klasik batılı bir piyanistti. Babamın yanında Türk müziği dinlemeyi çok sevdi. Bir dönümlük bir bahçede 3 katlı bir evde büyüdüm. Evde, dedemin misafiri Ali ve eşi Suzan da arada olurdu. Onlardan Alevi müziği; annemden Mozart, Chopin; en üst katta da babamdan Münir Nurettin Selçuk dinledim.

Ancak yine de tüm bunlara rağmen evde, annesi derslerini kötü etkiler düşüncesiyle kendisinin ve kardeşlerinin piyano çalmasına izin vermezmiş. Bu yasaklar müzisyenimizin içindeki müzik aşkını daha da kamçılamış olacak ki eninde sonunda kendi parasını biriktirip ilk gitarını alıyor. Gitarı çalmayı kendi kendine öğreniyor ve kendisinin bu konuda geliştiğini fark edince okulda kendince bir orkestra kuruyor. Bir gün, tam konser verecekleri sırada orkestrada solist olmadığı için birkaç parçayı ezberleyip hem çalıyor hem söylüyor. İlk şarkı söyleme deneyiminden de başarıyla çıkınca 1959 yılında düzenlenen bir amatör şarkı yarışmasına katılıyor. Jüride dönemin önemli müzisyenlerinden Ayten Alpman ve Türkiye'nin ilk caz müzisyeni İsmet Sıral da yer almaktaydı. Yarışmada Bill Haley'nin "Rock Around The Clock" parçasını seslendirdi ve oradan da birincilikle ayrılmayı başardı. Araya giren askerlik yılları ve orada Eray Turgay ile tanışması aynı zamanda caz ile tanıştığı yıllar oldu. Döndüğünde İsmet Sıral Orkestrası'nda solist oldu ve bu orkestrayla İsveç'e giderek profesyonel müzik kariyerinin ilk adımlarını atmış oldu.  1968 yılına gelindiğinde "Yılın En İyi Gitarist Ödülü"nü alarak adını duyurmayı başardı. 1968 yılı, aynı zamanda Özdemir Erdoğan'ın ilk profesyonel orkestrasını kurduğu yıl olması açısından da başka bir öneme sahiptir. Yaptığı plaklarla da adını iyice duyurmaya başlayan başarılı müzisyenimiz; "Kim Bilir", "Çocukluk Günleri" ve "Duyduk Duymadık Demeyin" plaklarıyla 1969'daki Altın Plak Ödülü'nü almayı başarır.
Başarıları dur durak bilmeden daha çok duyulmaya başlandı. Yalnızca ülkemizde değil, uluslararası alanda aldığı ödüllerle ve katıldığı festivallerle de Anadolu müziğinin ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden olmuştu artık. Yıllar geçtikçe yaptığı besteleriyle kendi müziğini oturtarak bizlerin müziğe farklı açılardan bakmasını sağladı. 1976 yılında yaptığı "Canım Senle Olmak İstiyoralbümü Yılın En İyi Albümü seçildi. Bu albümle bizleri öyle güzel şarkılarla tanıştırdı ki; insanın en şeffaf, en duru halini o şarkılarla ortaya koydu.
Yaptığı tüm albümlerinde, tüm bestelerinde ve hatta yorumladığı başka şarkılarda hep kendine özgü bir hafiflik, yumuşaklık ve gerçeklik var. Yaptığı işin gerçekliğini, hislerinin gerçekliğiyle birleştirerek sunuyor bizlere: Hiçbir şeyi değiştirmeden, olduğu gibi. Bu sebepledir ki Özdemir Erdoğan ülkemizin en başarılı sanatçılarından biridir. Yaptığı işi gözler önüne serme amacının dışında yalnızca çok sevdiği için yapması, kaliteyi ve sayısız başarıyı beraberinde getirdi. Birçoğumuzun hayatında şarkılarıyla öyle güzel bir yer edindi ki, yıllar geçse de o şarkıların yerine hiçbir şarkıyı kolay kolay koyamayız. Şimdi o güzel parçalardan sizler için seçtiklerimizi paylaşarak kapatıyoruz. Keyifli dinlemeler!
Kaynak: 1, 2, 3    

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!