Okunma Sayısı: 53
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

The Walking Dead: The Final Season – Done Running İncelemesi


The Walking Dead: The Final Season – Done Running İncelemesi
Yaz aylarında oyun piyasasının kurak geçtiğini hepimiz biliyoruz. Bu kuraklıkta en güzel giden şeylerden bir tanesi ise güzel kurgulanmış bir hikayedir. Bu kuraklığın üzerine bir de uzun zamandır beklediğim bir oyun olan The Walking Dead: The Final Season gelince deyim yerindeyse üzerine atladım. The Walking Dead, bana göre Telltale Games oyunları arasında en çok yıldızı parlayan seridir.

Diğer Telltale Games oyunları ile çok iyi bir geçmişimin olduğunu söyleyemem. Bu durumun diğer oyunların mekaniksel olarak eksik olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü bir süre sonra oyunun bana aynı şeyleri yaptırmasından sıkıldığımı hissedip bir daha oyuna geri dönemiyordum. Ama zombi temasını sevdiğimden dolayı  Telltale Games oyun serilerinin arasında düzgün olarak takip edip oynadığım tek seri The Walking Dead'tir.

Beklediğimiz o uzun süreden sonra final sezonunun ilk bölümü olan Done Running piyasaya çıktı. Ben de büyük bir heyecan ile ''Bakalım bizi neler bekliyor bu seride?'' merakı içerisinde oyuna giriştim. Oyunu bitirmiş bulunuyorum ve sizlere mini bir inceleme aktarmaya çalışacağım.Kontrol ettiğimiz karakter bilindiği gibi Clementine ve yanımızdaki büyümüş olan hatta artık silah kullanabilecek seviyeye gelen AJ. Fakat şunu unutmayalım ki AJ hala bir çocuk ve bunu gerçekten oyuncuya iyi aktarıyorlar. Üzerinizde AJ'in sorumluluğunu hissediyorsunuz.

Clementine'dan da bahsetmek gerekirse tam bir ''Lee'' olmuş diyebiliriz. Tabii bunu verdiğiniz kararlar ile siz de biraz belirliyorsunuz. Ama tam bir Lee havası var Clementine'da. Koruma iç güdüsü ve kararlığı, öğretmeninin Lee olduğunu size hissettiriyor. Bu sebeple Clem'e tekrardan ısınmamız çok daha kolay gerçekleşiyor.Siz de bana yüzde yüz katılacaksınızdır ki bir Telltale oyununda en önemli şey seçimlerdir. Seçimler, bu oyunda kontrolün sizde olduğunu hissettirecek düzeyde. Rahat olun, daha ilk bölümden oyun sizi çokça farklı durumlarda ikileme düşürmeyi başarıyor. Karar verme olanakları daha çok oyuncuya bırakılmış durumda. Gerçekten bir hikayeyi şekillendirdiğinizi hissediyorsunuz. Telltale'in diğer oyunlarına nazaran ''The Walking Dead: The Final Season''da çok daha özgürüz. Zaten oyunda artık tamamen üçüncü şahıs bakış açısı ile devam ediyoruz. O oyunu boğan sabit bir kamera artık yok. Daha çok günümüzün aksiyon macera oyunlarına evrilmeye başlayan bir oyun tarzına sahip The Walking Dead.Benim için gerçekten bir sürpriz olan oyuna dövüş sisteminin gelmiş olmasıydı. Evet, yanlış duymadınız. Çok kullanışlı bir dövüş sistemi olmasa da sizin iki tane farklı saldırı türü yapmanıza olanak sunuyor. Çok büyük bir yenilik sayılmaz. Ama oyuna bir akıcılık getirmiş orası kesin. Quick time event ise yok denecek kadar az. Bir zombi ile dalaşırken eğer başarısız olursanız oyun size son bir şans daha veriyor. Orada quick time event kullanıp bu şansı değerlendirebiliyorsunuz. Diğer Telltale oyunlarına göre quick time event sayısı bir hayli azalmış durumda.

Grafiklerden bahsetmek gerekirse, grafikler yenilenmiş ve surat mimikleri geliştirilmiş. Eskisi gibi karakter kızgın mı, üzgün mü yoksa mutlu mu belli olmayan surat tipleri yok. Artık verilen tepkiler gayet belli oluyor. Endişe, korku gibi duyguları bile karakterlerin suratlarına bakıp anlayabiliyoruz. Oyundaki karakterlerin kıyafetlerine ise fizik eklenmiş. Oldukça hoş bir detay olmuş.Yeni oyunda envanter sistemi daha da geliştirilmiş. Artık yanımıza bir eşya aldığımızda ilk önce sağ tarafta açıklamasını görüyoruz. Belli nesneleri yanımıza alabiliyoruz. Çok önemli bir şey değil ama bu özellik benim hoşuma gitti.

Seslendirmelere gelecek olursak Clem zaten başarılıydı. Ama beklenmedik başarı AJ'in seslendiricisinden geldi. Gerçekten güzel bir seslendirme performansı olmuş. Diğer karakterlerin de seslendirmesi hiç fena değildi. Yapımcıların seslendirmelere özendiğini gerçekten hissediyorsunuz.

Uzun lafın kısası bu oyun hakikaten olmuş. Gerçekten böyle bir hikayenin içine girmeyi özlemişim. Umut ediyorum ki devam eden bölümler de böyle gider. Oyunda ilk gözüme çarpan detaylar bunlar oldu. Oyunu Steam üzerinden 32 TL'ye satın alabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!