Okunma Sayısı: 100
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Doğanın İyileştirici Gücü: Aloe Vera Mucizesi


Doğanın İyileştirici Gücü: Aloe Vera Mucizesi
Aşağıda verilen öneriler bazı bünyelerde alerji yapabilir. Lütfen denemeden önce doktorunuza danışınız.

Aloe vera bitkisi, yapraklarındaki suyu jel haline getiren bir bitkidir. Bu jel nemlendiricidir ve güneş yanığı, böcek ısırığı, küçük kesikler veya yaralar ve diğer cilt problemleri için mükemmel bir tercihtir. Bununla birlikte, birçok mağazadan satın alınan aloe vera ürünlerinde, boya gibi potansiyel olarak zararlı katkı maddeleri vardır. Bu yazımda da aloe vera yapraklarının taze aloe vera yaprakları kullanılarak kolayca nasıl jel haline getirilebileceğini anlatacağım. Aloe vera jelini, evde sahip olduğunuz aloe bitkisinin yapraklarını veya bir çiçekçiden satın aldığınız bitkileri kullanarak yapması çok kolaydır.Aloe vera jeli yapmak için ihtiyacınız olan şeyler:

 • Bir veya iki aloe vera yaprağı

 • Bir bıçak veya sebze soyucu

 • Küçük bir kaşık

 • Bir blender

 • Saklamak için hava geçirmez bir kap

 • Toz halde C vitamini ve/veya E vitamini (isteğe bağlı)


Bir seferde sadece bir veya iki yaprak kullanmak en iyisidir. Çünkü jel, ek koruyucu olmadan yaklaşık bir hafta bozulmaya uğramadan muhafaza edilebilir. Daha uzun süre kalmasını  istiyorsanız, dondurmak ya da C veya E şeklinde bir koruyucu eklemek gerekir. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri topladıktan sonra, aloe vera jeli yapmak sadece 30 dakika sürer. • Aloe yapraklarını hazırlayın


Bir bitkiden taze bir aloe yaprağı çıkarmak için, önce bitki tabanında bulunan dış yapraklardan birini kesin. Mağazada satın alınan bir yaprağı da kullanabilirsiniz. Kirleri temizleyin, iyice yıkayın ve 10-15 dakika bir bardak veya kâsede dik duracak şekilde bırakın. Bu, sarı renkli reçinenin yapraktan akmasını sağlar. Reçine cildinizi tahriş edebilen bir madde içerir, bu nedenle bu adımı tamamlamak önemlidir. Reçine tamamen boşaldıktan sonra, yaprak üzerindeki kalıntıları yıkayın ve küçük bir bıçak veya sebze soyucu kullanarak kalın deriyi soyun.

 • Jel yapmak


Yaprak soyulduktan sonra, doğal aloe vera jelini göreceksiniz. Küçük bir kaşık kullanarak blenderinize alın. Jel köpüklü bir hal alıncaya kadar ve sıvılaşıncaya kadar karıştırın, bu sadece birkaç saniye sürecektir. Bu noktada jeliniz kullanıma hazırdır. Bir haftadan daha uzun süre kullanmayı planlıyorsanız, koruyucu maddeler eklemelisiniz.

 • Koruyucu ekleyin (isteğe bağlı)


C ve E vitaminleri, aloe vera jelinizin raf ömrünü büyük ölçüde uzatabilecek mükemmel koruyuculardır. Jel, bu vitaminlerden bazılarını doğal olarak içermesine rağmen, 1 haftadan daha uzun süre korumak için yeterli değildir. Bu nedenle jelinizin raf ömrünü uzatmak için, bu vitaminlerden birini veya her ikisini birden ekleyebilirsiniz. Ayrıca, her ikisi de antioksidan ve yaşlanma karşıtı özellikler içerir. Bu ilaveler aloe vera jelinizin, cildinizi koruma gücünü artırmaya yardımcı olabilir.
Depolama Yöntemleri

C veya E vitamini eklemeden hazırlanan aloe vera jeli, buzdolabında 1 haftaya kadar hava geçirmez bir kapta saklanabilir. Vitaminlerden birinin veya ikisinin birden eklenmesi, buzdolabında raf ömrünü 2 aya kadar uzatır. Aloe vera jelini, küçük miktarlarda hazır olarak elde etmek için dondurabilirsiniz (örneğin bir buzlukta). Dondurulmuş aloe vera jeli, 6 aya kadar dondurucuda saklanabilir.Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır?


 • Aloe vera jeli, güneş yanığı, küçük kesikler ve cilt tahrişi gibi cilt hasarı problemlerini gidermek için doğrudan cildinize uygulanabilir.

 • Yüzünüz ve elleriniz için mükemmel bir nemlendiricidir ve küçük yaralar için koruyucu bir antibakteriyel olarak çalışır.

 • Ayrıca, cildinizi aşırı güneş ışığına maruz kalmanın zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir. Bu nedenle, güneş yanığı durumunda rahatlama sağlamak için yaygın olarak kullanılır.

 • Aloe vera jeli, araştırmacıların aloe veraya birçok cilt iyileştirici özelliği sağladığına inandıkları, uzun doğal şeker zincirleri olan eşsiz polisakkaritler bakımından zengindir. Yaranın iyileşmesine ve sağlıklı cildin gelişmesine yardımcı olabilecek A, C ve E vitaminleri dahil olmak üzere, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir.


 

Kaynak: 1, 2, 3, Mucize Bitki Sarı Sabır Aloe Vera, Pamuk Yayıncılık

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!