Okunma Sayısı: 197
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Her Ofis Partisindeki 7 Tip İnsan!


Her Ofis Partisindeki 7 Tip İnsan!
Evet 2020 bir ay uzağımızda ve şimdiden birbirinden farklı birçok plan yapıldı bile. Yoksa siz hiçbirine dahil edilmediniz mi? Korkmayın son bir haftada hatta son gün bile yapılan planlara dahil olma ihtimaliniz var. Belki de çalıştığınız iş yerindeki ofis partisine katılırsınız. Ofis partisi? Karnabahar dondurması gibi "iş" ve "parti" kelimeleri de yan yana geldiğinde asla anlamlı değil gibi gelebilir. -happy hourlar hariç ;)- Özellikle tatil günlerinde olan ofis partileri. Katılmanız zorunlu olmasa ertesi gün ofistekilerden işiteceklerinizi düşünürsek bir nevi zorunlu olan partiler. Şimdiye kadar pek iç açıcı olmasa da, bir Aralık ayında da yılbaşı için ofiste kutlanan partiler için çanlar çalıyor. Din Dan Don!

İşte biraz olsun önceden önleminizi almanız ya da parti öncesi ofisteki en yakın arkadaşınızla diğerlerini nitelendirip eğlenebilmeniz için ofis partilerindeki 7 tip insan.En şık kıyafetleriyle içkilerin olduğu masada yerini alan "Gergin İçiciler". Belki o da sizin gibi istemeyerek gelmenin gerginliğini yaşıyor ve içki masasında vakit geçirerek gerginliğini atmaya çalışıyor. Tabii ki bu gerginlik için daha pek çok olasılık var. Özellikle yeni bir işte ilk ofis partiniz olduğunu düşünün. Birden aklınıza aslında çalışma arkadaşlarınızın neredeyse yarısının adını bilmediğiniz gelebilir. Salı günü 17.30'da gideceğiniz yeri öğrenmiş ve bu durumdan hoşlanmamış olabilirsiniz ya da en kötüsü çalışmalarınıza sürekli, "Canım burada birkaç eksik var, revizeleri gönderiyorum." yanıtını veren üstünüz az ötede duruyor olabilir. Bu durumda kendi limitinizi aşan üç içki ve tutunabileceğiniz bir stajyer ararsınız. İşte bu durumda "Gergin İçici" olduğunuzu bilip geceyi bu şekilde atlatacaksınız.

Eğer sen de şu cümleleri kuruyorsan bir "Gergin İçici" olduğunu biliyorsun;

“Kırmızı şarap lekelenmez!”

“Bir parti ile ofis partisi arasında bir fark olmadığını fark ettim! Deh!”

“Excel'de daha fazla e-tablo var mı? Anladın mı? Nereye gidiyorsun?"Şıklık ya da parti değil, önemli olan işler. Ofis partilerinde, "Ben 5 dakikaya geliyorum." deyip çıldırmışçasına bilgisayar tuşlarına basarken yakalananlar, "İş Canavarları". Partide olmaları pek de önemli değil, belki her gün sabahtan akşama kadar görmek zorunda olduğu insanları tatil gününde de görünce, kendini işten uzaklaşmış hissetmemesinden kaynaklıdır. Unutmayın ki iş canavarlarının yaptığı işler her zaman acildir. Teslim tarihi şubat ayı olsa bile...

Eğer sende şu cümleleri kuruyorsan bir "İş Canavarı" olduğunu biliyorsun;

“Gerçek sorunlar tatil yapmaz.”

“Tabağımda çok şey var!”

"Senden ne haber? Bu düşünceye tutun, bu acil. 10 dakika içinde geri dönelim. ”Dikkaat onlar geliyor! Ellerinde telefonları ve her daim açık ön kameraları, evet onlar, onlar "Influencerlar". Ofisinizde 10-20k arası takipçisi olan biri varsa işte o partide ondan uzak durun. Neredeyse tüm 2019'da çekildiğiniz fotoğraflardan çok daha fazlasını tek bir günde çekebilirler. Tabii ki sezonu takip ederek giydikleri elbiseleri etiketlemeyi ve "Evet arkadaşlar üzerimdekiler için yukarı kaydırın!" demeyi asla unutmazlar.

Ya da diyelim ki ofisinizde bir influencer yok ama bir iki kadeh şaraptan sonra, Instagram hesabından köpeğinden, büyük annesine kadar her şeyi size gösterecek birileri elbette vardır. Alternatif olarak, fotoğraf çekmek yerine, onları gösterirler. Herkese! Partinin sonunda 37 kişi, köpeğinizin sandalyesini ve köpeğinizi bir sandalyede uyurken gördü. Şu an için iş arkadaşlarınız, özellikle çocukluk yıllığı fotoğraflarınıza özel olarak ayrılmış hesabınızı takip ediyorlar, çünkü siz uyuncaya kadar konuştunuz.

Eğer sende şu cümleleri kuruyorsan bir "Influencer" olduğunu biliyorsun;

“Yaaaaaaaa! Bekle hayır. Tekrar bak.”

“Bu ailemin evi arkadan.”Yılbaşının vazgeçilmezi oyunlar. "Kazananlar", işte tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Partiye geri dönelim. İçten içe kazanmak istediğin birçok şeyi, hafif alkollüyken yılbaşı pin-ponundan çıkarabilirsin. Gözlerin genişledi. Kalbin yarışmaya başlıyor. İçsel iblisin ortaya çıkmak üzere. 20 dakikadan daha kısa bir sürede, Zara pantolonunuz da terleyerek, vücudunuzu kalabalık bir odaya fırlatıp, bir top atmak için dalıyorsunuz. Hatırladığın son şey, masa tenisi masasının tepesinde durup dururken, “Hepinizi bir kerede alacağım! CEO nerede?” cümlesi olacak.

Eğer sende şu cümleleri kuruyorsan bir "Kazanan" olduğunu biliyorsun;

“Ne, korkuyor musun?”

"Sırada ki kiim?"

"İşte bu böyle yapılır dostum!"Partinin ortalarına doğru hafif çakır bir şekilde oradan oraya dolanırken sürekli birden yanınızda belirip "Esas parti daha başlamadı." diyen ve parti sonrasında farklı mekanda partilemeye devam etmeye yemin etmiş iş arkadaşlarınız varsa evet "Parti sonrası" tipiyle karşı karşıyasınız. Unutmayın ofis partisi bittiğinde çoktan sarhoş olmuş olacaksınız ve parti sonrasındaki eğlenceyi şirket onaylamayacak. Herhangi bir yer kiralanmayacak, ücretsiz içki olmayacak. Bunları göz önüne alın.

Eğer sende şu cümleleri kuruyorsan bir "Parti sonrası" tipi olduğunu biliyorsun;

“Bu gece başka ne yapacaksın?”

"Çok su iç. Uzun bir gece olacak.”

“Bu harika, ancak gerçek parti sonradan ortaya çıkar.”Ah noel haftalarının ve yılbaşı ruhunun azılı düşmanı "Grinch"ler. Partiye gerek olduğunu düşünmüyor ve sürekli tatil gününde evde dinlenmek varken neden burada olduğunu sorguluyorsun. Yetmiyor gibi uzun zaman sonra ofis arkadaşlarını ofis kıyafetleri dışında bir şey ile görmediğin için -çünkü sosyal hayatında yer almıyorlar- giydiklerini eleştiriyorsun. Işıklar korkunç, müzik acıklı, sıcak yiyecek soğuk ve soğuk yiyecek sıcaktır. Bu, şimdiye kadar yaşadığın en kötü sosyal buluşma olabilir.

Eğer sende şu cümleleri kuruyorsan bir "Grinch" olduğunu biliyorsun;

“Bu içecekler berbat. Biri bana bir tane daha getirsin. ”

“Bundan gerçekten zevk aldığına inanamıyorum.”

“Bu partiye harcadıkları parayı almalı ve ikramiye olarak bize vermeliydiler.”Her sosyal ortamda olduğu gibi bu partide de eğlenir gibi gözüküp kendi için bir şeyler yapmaya çalışanlar var. İşte onlar "dağcılar". Asla zirveye ulaşmadan bırakmayanlar. Şöyle düşünelim; konuşmayı planladığınız çok özel bir insan grubunuz ve bunu yapmanın çok hesaplanmış bir yöntemi var. Sırf üstünüzün kirlenmesi ya da dişinizde bir şey kalması olasılığını yok etmek için gece boyunca tek lokma bile yemediniz. Elinizdeki içkiyi heyecandan zar zor içiyor ve sarhoş olmamak için uğraşıyorsunuz. Çünkü o gün orada bulunma amacınız, yeni bir pozisyon, terfi ya da zam.

Eğer sende şu cümleleri diyorsan bir "dağcı" olduğunu biliyorsun;

“Yedi yıl önce yönetim stilleri üzerine yazdığınız bir makaleyi okudum ve bu gerçekten harika!”

“Bakıcıya ihtiyacın olursa bana haber ver!”

“Bu, gelmiş geçmiş en iyi parti.”

 

Çizimler: Margaret Flatley

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!