Okunma Sayısı: 460
  • 12
  • 0
  • 0
  • 7

İnsan Nasıl İnsan Oldu? Mitlik Hikayeler #10


İnsan Nasıl İnsan Oldu? Mitlik Hikayeler #10

"Mitlik Hikayeler" adı altında başlattığım bu hikaye serisini artık bu yazıyla bitiriyorum. Bitiriş hikayesinin konusu insanın nasıl yaratıldığı ile ilgili. Yunan Mitolojisinde insan Olympos'lu tanrılardan intikam almak için yaratılmıştır. Bu duruma yakından bakalım. 

İnsanı titan Prometheus'un yarattığı söylenir. Öncelikle, kısaca Prometheus’a kadar Yunan Theogonisine (mitolojinin tanrılardan bahseden kısmı) bakalım. Yunan mitolojisinin Khaos ile başladığı söylenir:

“Khaos karışık ve hiçbir şekil almamış olan uçsuz bucaksız boşluğu ve karanlığı ihtiva ediyordu. Khaos’dan geniş göğüslü her şeyin dayanağı olan Gaia(Yer) çıktı. Sonra sevginin temeli, bütün varlıkları, her şeyi birbirine doğru çeken, birleştiren, hayatı kuran, çoğalma sembolü olan Eros(Aşk) doğdu. Khaos’dan Erebos(Gece) doğdu. Onlar da birleşerek yerin üst tabakasının ışığı olan Aither ve yeryüzünün ışığı olan Hemera’yı doğurdular. Işık meydana geldikten sonra yaratılış durmadan devam etti. Khoas bunları doğururken Gaia da Ölmezlerin yeri olan ve yıldızlarla bezeli bulunan göğü Uranus’u doğurdu. Ona, yani göğe kendi büyüklüğünü verdi ki tamamıyla kendisini kaplasın, içine alsın. Ondan sonra Gaia yüksek dağları, ahenkli dalgaları bulunan Pontos’u(Deniz) meydana getirdi.”

Sonra Gaia ve Uranos birleşerek 12 Titan’ı doğurdu: Okeanos, Koios, Krios, Hyperion, İapetos, Kronos, Theia, Rhea, Mnemosyne, Phebe, Themis, Tethys.

Uranos garip bir şekilde doğan çocuklarından korkuyor, doğduklarında yeraltına hapsediyordu. Karısı Gaia buna daha fazla dayanamadı ve kocasının yaptıklarının hesabını sormak için kanlı bir plan tasarladı. Gaia göğsünden parlak bir çelik çıkardı ve onunla bir tırpan yaptı. Bu tırpan Uranos’u biçecekti. Sadece Kronos plana uydu ve babasını biçti. Uranos öldükten sonra yeraltına itilen Titanlar yeryüzüne çıkarıldı ve onların saltanatı başlamış oldu. Başlarında Kronos vardı.

 Kronos çocuklarını yutuyor.


Kronos kardeşi Rhea ile evlendi. Bu evlenmeden: Hestia, Demeter, Hera, Hades, Poseidon ve Zeus doğdu. Kadere bakın ki Kronos babasına yaptığı şeyin kendisine de olacağından korktuğu için çocuklarını doğar doğmaz yutuyordu. Rhea sadece Zeus’u kurtarabildi ve sakladı. Kader yine istediğini alacaktı. Zeus büyüdü ve Kronos’u tahtından indirdi ve kardeşlerini kurtardı. Bundan sonra tahtlarından olan Titanlarla Zeus arasında yıllar yılı sürecek korkunç bir savaş başlamıştı. Ama bu savaş kaba kuvvetle kazanılacak bir savaş değildi. Zeus’a savaşı kazanması için Prometheus akıl vermişti.

Titan İapetos’un dört oğlu olmuştu. Bunlardan Menoitios yıldırımlarla öldürüldü. Atlas’ın omuzlarına gökkubbe yüklenerek ayakta bekleme cezası verildi. Prometheus ve Epimetheus ise insanın yaradılışında önemli pay sahibi oldular.

Prometheus kendi soyu Titanların yıkılması için Zeus’a akıl vermişti. Ama savaş bittikten sonra beklediği değeri görmeyince dedelerinin intikamını almak için insanı yarattı. İlk insanı Prometheus kendi gözyaşıyla balçığı karıştırarak yarattı. İnsan doğduğunda acınacak kadar acizdi. Kendini koruması için elinde bir şeyi yoktu. Elbise yerine yapraklardan giyiniyor, kanlı etleri yiyordu. Onlara acıyan Prometheus onlara ateşi ve diğer bütün sanatları öğretti:

“Bir gün bir rezene sapı içinde
Çaldım götürdüm insanlara ateşin tohumunu.”

“Uzun sözü kısası şunu bilmiş ol:
Bütün sanatları Prometheus verdi insanlara.”

İnsanlar bunlara sahip olunca şımardılar ve Tanrılarla kafa tutmaya, onlarla kendilerini bir görmeye başladılar. Ama bu uzun sürmedi. Zeus kendisinden habersiz ateşi insanlara veren Prometheus’u çözülmez çelik bağlarla bir kayaya çaktırdı, her gece bir kartal Prometheus’un ciğerlerini gagalıyor, ciğerleri sabaha tekrar iyileşiyordu. Bu ceza her gece tekrarlanıyordu.

Zeus sonuç olarak insanlardan ateşi geri aldı. Zeus’un öfkesi insana karşı dinmemişti ve kadınları yarattı. Pandora efsanesi de doğmuş oldu. Sonuç olarak Prometheus Zeus’u tahtından indirme şansını yakalayamadı. Yaratılış hikayesi kısaca böyledir.  

İnsan dediğimizde peşinden kusurları gelir. Kusursuz insan olmaz, derler. Bunun nedeni yine insan yaratılışında saklıdır. Söylenir ki Prometheus çok iyi bir heykeltraştı. İnsanı yaratırken de heykel yeteneğinden yararlanmıştı. Farklı farklı kafalar, kollar, ayaklar, gözler yapıp sonradan onları birleştirmeyi amaçlıyordu. Henüz işi bitmemişken şarap tanrısı Dionysos Prometheus'un atölyesine geldi. "Prometheus, çok çalıştın, yoruldun. Haydi biraz gezelim, eğlenelim," dedi. Gezdiler; eğlendiler, şarap içtiler. Prometheus atölyesine döndüğünde sarhoştu. Yarım bıraktığı işinin başına döndü. Heykel parçalarını birleştirirken hatalar yaptı, birbiriyle uyumlu olmayan parçaları insan vücudunda birleştirdi. Sadece bununla da kalmamıştı. Prometheus parçaları birleştirirken gülmekten, hırsından, üzüntüden, kininden, cimrilikten, inatçılıktan; insanda kusur sayılabilecek her şeyden yana bolca gözyaşı döktü. Bu gözyaşları heykellere damlıyor ve heykeller bu gözyaşlarıyla canlanıyordu. Bu yüzden insan Prometheus'un sarhoşluğundan maddi kusurlarını, gözyaşlarından ise manevi kusurlarını almıştır. Kusursuz insan olmazmış çünkü her insan Prometheus'un gözyaşından nasibini almıştır. 

Mitlik Hikayeler Serisi sona eriyor. Hayatta bir hikayeniz olması dileğiyle. 

Kaynaklar: 

  • Klasik Yunan Mitolosi-Şefik Can
  • Yunan Mitleri-Robert Graves
  • Thegonia-Hesiedos

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!