Okunma Sayısı: 56
  • 2
  • 0
  • 0
  • 0

Doğanın Çığlık Attığını Duyan Norveçli Ressam.


Doğanın Çığlık Attığını Duyan Norveçli Ressam.

Kısaca Edvard Munch


12 Aralık 1863’te doğan Norveçli ressam Edvard Munch, sanatını yaşadığı travmalar üzerine kurmuştur. 5 yaşındayken annesinin veremden ölmesinden sonra, eğitimiyle teyzesi ilgilenir. Ama 15 yaşında ablası Sophie’nin de vereme yakalanarak ölmesi, Munch’un içinde onarılmaz bir yara açar. Tüm bunlar onun ifadesiyle içindeki cinleri kovmak için sürekli olarak tuvale aktardığı temalardır. 


Yaşadığı acı tecrübeler iç dünyasında derin yaralar bırakırken Edvard Munch eserlerinde genelikle bir yalnızlık ve hüzün vardır. Ve Munch kendi duygularından yararlanarak alegorik (kişiselleştirme) resimler ortaya koymuştur. 


"ÇIĞLIK"Doğanın çılığı olarak adlandırılan bu resim 1984 senesinde Oslo’da yer alan National Museum’dan bırakılan bir not eşliğinde çalınıyor. Çalan kişi müze görevlilerine yazdığı notta ise şöyle diyor; “zayıf güvenlik önlemleriniz için teşekkürler”. Tablo 3 ayın ardından bulunduktan ve yerine konduktan sonra 2004 senesinde silahlı bir kişi tarafından tekrar çalınıyor. Tüm seferberliklerden sonra suçlulardan birinin tablonun yerini söylemesiyle Çığlık tablosu, New York Sotheby’s Müzayede Evinde 119.9 milyon dolar karşılığında satılarak dünyanın en pahalı sanat eseri unvanını aldı.


Munch bu resmi çizerken içsel çıkmazlarını, anksiyetelerini aktardığını açık şekilde şöyle ifade ediyor. 


“Bir gün iki arkadaşımla yolda yürüyordum ve güneş batmak üzereydi. Birden gökyüzü kan kırmızı oluverdi. Durup köprünün demirlerine yaslandım. Konuşamayacak kadar yorgun hissettim o an. Kırmızının tonları mavi ve siyah karışımı fiyordu dolduruyordu. Arkadaşlarım yürümeye devam ettiler, ancak ben olduğum yerde kalakaldım. O anda doğanın inanılmaz bir sesle çığlık attığını duydum.”


Sanat tarihçilerinin araştırmalarına göre bu resmin çizildiği noktaya yakın bir yerde o zamanlar bir mezbaha varmış. Bu nedenle Munch’un duyduğu ya da hissettiği çığlığın bu mezbahalardaki hayvanlardan gelme ihtimalini söylemişler. Resimdeki çığlığın sebebi mezbahada kesilirken çığlık atan hayvanlar mı? Yoksa tüm hayatı ölümlerle, anksiyetelerle, psikolojik sorunlarla geçen Edvard Munch’un kendisi mi? Ayrıca Munch’un zihinsel engelli kız kardeşi, bu resmin yapıldığı 1893 tarihinde akıl hastanesine kaldırılmış ve bu akıl hastanesi de resimde tasvir edilen rıhtıma oldukça yakın bir noktadaymış. Yani belki de Munch, kız kardeşinin akıl hastanesindeki çığlıklarını duyar gibi olmuştur ve gizli gerçeği hiçbir zaman söylememiştir.


 


NOT: Munch, fiyort boyunca yaptığı yürüyüşte psikolojik olarak berbat hissetse de resimdeki figürün çığlık atar şekilde tasvir edilmesine dair bir şey söylememektedir.


Sizce bu kişi çığlık atmakta mıdır? 


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!