Okunma Sayısı: 75
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Mor ve Ötesi'nden Bir Derdim Var'a Senfonik Bir Yorum


Mor ve Ötesi'nden Bir Derdim Var'a Senfonik Bir Yorum
Her birimizde en az bir şarkısıyla bir iz bırakmış olduğuna inandığımız ve Türkiye'de 1995'ten yana rock müziği tam anlamıyla hakkını vererek yapmakla kalmayıp bizi Eurovision'da da temsil etmiş olan Mor ve Ötesi, 29 Ekim 2018'de Turkcell Platinum Istanbul Night Flight adı altında verilen konser serisinin kapanışını çok farklı ve hep hatırlanacak olan bir performansla yaptı.

Parça 2004'te yayınlanmış ve grubun üstüne birçok parça çıkarmış olmasına rağmen hala Mor ve Ötesi'nin Spotify listelerinde birinci sırada yer alan Bir Derdim Var'ı; şef Orçun Orçunsel'in yönetiminde ve aslında sadece o konser için bir araya gelen, Türkiye’nin en başarılı klasik müzisyenlerinin oluşturduğu 50 kişilik özel senfoni orkestrası ve Masis Aram Gözbek önderliğindeki Magma Korosu ile seslendirdiler ve hep birlikte, yıllar sonra da dinlenildiğinde tüyleri diken diken edecek bir performansa imza attılar.

Sadece Türk rock müzik tarihi değil, genel olarak Türk müzik tarihinde kendisine yer edinecek bu performansı, o performansa yakışır bir şekilde İstanbul'un hem ilk kilisesi hem de ilk müzesi olan Aya İrini gibi tarihi önem taşıyan bir yerde yapmaları da bu performansı güçlendiren en önemli etkenlerden biri diyebiliriz. Bu etkiyi zaten performansın videosunu izlerken iliklerinize kadar hissedeceğinize eminiz.

Ayrıca konser ekimde gerçekleşmiş olmasına rağmen kayıtların yeni yeni yayınlanmaya başlanmasının sebebi ise şarkının mastering'i ve kayıtı üzerinde titiz bir şekilde ilgilenilmesiydi ki şarkının mastering'ini Grammy ödüllü ses mühendisi olan Evren Göknar'ın Los Angeles'ta yapmasından da verilen bu önemi anlamak mümkün.

Özellikle "Hiç anlatamadım, hiç anlamadılar." sözü ile içimize işlemiş olan Bir Derdim Var'ı bir de senfoni orkestrasıyla olan versiyonu ile sizi baş başa bırakıyor ve keyifli seyirler/dinlemeler diliyoruz.
 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!