Okunma Sayısı: 1755
  • 38
  • 0
  • 1
  • 26

Bojack Horseman Dizisindeki Etkileyici Detaylar


Bojack Horseman Dizisindeki Etkileyici Detaylar

Bojack Horseman birçok açıdan farklı bir çizgi film. İçerisinde komedi unsurları barındırsa da depresif bir at olan Bojack'in başrolünde olduğu bir dram.  Senaryo ilerlerken karakterlerin gelişimini izliyoruz.  Ana olay örgüsünün dışında birçok olay da arka planda yaşanıyor. Espriler ve kültür referanslarının bir kısmı “anlayan anlasın!” dercesine üstü kapalı olarak yapılıyor. Karakterlerin zaman zaman hayvan özelliklerini göstermesinden sanat referanslarına kadar birçok gizli ayrıntı var.

Bojack Horseman dizisindeki etkileyici detaylara göz atalım. 

1. Mr. Peanutbutter'ın gerçek bir köpek gibi davrandığı anlar. 

Dizi içerisindeki karakterler oldukları hayvanların özelliklerini taşıyorlar. Labrador cinsi bir köpek olarak Mr. Peanutbutter her zaman neşeli, çevresindekilere çok çabuk bağlanan bir karakter. Köpek gibi görünmesinin ve köpek karakterine sahip olmasının yanında Mr. Peanutbutter, heyecanlandığında kulaklarını kaldırıyor. Postacıları kovalıyor. Arabada kafasını camdan çıkarıyor. Bir köpek yatağında uyuyor. Kemikleri ve tenis toplarını çok seviyor.

 

2. Celebrity Stealing Club

Celebrity Stealing Club iki kızdan oluşan bir hırsızlık çetesi. İlk olarak 1. Sezon'da The Telescope bölümünde görünmüştü. Aralarına Todd'u da alarak maceraya çıkmışlardı. Aslında bu ikili dizi boyunca arka planda görünmeye devam etti. 3, 5, 6. sezonlarda Love And/Or Mariage, Mr Peantbutter's Boos ve A Horse Walks Into a Rehab bölümlerinde ünlülerin evinden tablolar taşıdıklarını görebiliriz.

 

3. Princess Carolyn'in Kitapları


Princess Carolyn'in pembe bir kedi olduğunu diziyi izlerken unutuyoruz. Onun kedi olmasıyla ilgili detaylar arkaplana yerleştirilmiş. Örneğin, Princess Carolyn 4. Sezondan itibaren yeni bir ofise sahip oldu. Ofisindeki çalışma masanın yanında bir kitap rafı bulunuyor. Bu rafta bulunan kitapların adları ise gerçek eserlerden esinlenilmiş. Kitapların isimleri İngilzce'deki kedi sesleri olarak kullanılan ''purr'' ve ''meow'' kelimeleriyle yeniden oluşturulmuş.

Bu kitaplar arasında; ''Purrsepolis'' Persepolis (Marjane Satrapi), ''The Color Purrple''' The Color Purple (Alice Walker), ''The Big Book of Pajamas'', ''Consider the Lobster'' (David Foster Wallece), ''Purrmese Days'' Burmese Days (George Orwell), ''Purrity'' Purity (Jonathan Franzen), ''RoMeow and Juliet'' Romeo & Juliet (William Shakespeare), ''Me Purr Pretty One Day'' Me Talk Pretty One Day'' (David Sedaris)  ve ''A Tale of Two Kitties'' A Tale Of Two Cities (Charles Dickens) bulunuyor. 

 
4. Yanlış Hazırlanmış Tabelalar


6 sezon boyunca birçok kutlama ve partiye tanık oluyoruz. Ne zaman bir etkinlik olursa Mr Peanutbutter parti için banner hazırlatıyor. Fakat Mr. Peanutbutter onun dediklerini anlamayan bir matbaa ile çalışıyor. Çünkü hazırlattığı bannerların üstünde hazırlanma talimatları da bulunuyor. Diane'in 35. yaş günü için hazırlattığı t-shirt üzerinde de hatalı yazılar görüyoruz. Son olarak, Mr. Peanutbutter ''Hollywoo'' yazısını düzletmek istediğinde de ''D'' harfi yerine ''B'' harfli bir tabela hazırlanıyor.

 

 

5. Princess Carolyn'in Kedi Oyuncakları

Mr Peanutbutter'ın köpek özelliklerinden bahsettik. Princess Carolyn de kedi olduğunun işaretleri var. Onun kedi olduğu kitaplarında gösterildiği gibi çevresindeki objelerde de gösterilmiş. Örneğin Princess Carolyn'in ilk ofisinde masada bir kedi oyuncağı duruyor. Koşu bandında da önüne bir fare astığını görüyoruz. 

   

6. Diane'in Biyografisi 

Diane Nguyen, Bojack Horseman'in otobiyografisini yazmak için tutulmuş bir yazar. Daha önce de otobiyografi yazmış. Bojack'in de idolü olan Secretariat adlı atın biyografisi de Diane tarafından yazılmış. Dizide bu kitap da gösteriliyor. Kitabın arka kapağında yazar Diane Nguyen hakkında kısa bir yazı var. Bu yazıda Diane'in Edebiyat ve At Bilimleri  okuduğu yazıyor. Biyografide bahsedilen  Zippo Pine Bar da dahil olmak üzere neden atlarla ilgili kitaplar yazdığını anlıyoruz. Son olarak da Diane'in şu anda Los Angeles'ta bir köpekle yaşadığı, yazıyor. Bahsedilen köpek Mr. Peanutbutter'ın ta kendisi. 

7. Gerçek Sanat Eserleri

Dizi boyunca duvarlarda görünen resimler ve dekoratif objeler gerçek sanat eserlerinin kopyası ya da yeniden yorumlanmış versiyonları. Bu eserlerden birkaç tanesine göz atalım. 


Bojack'in odasındaki tablolar Andy Warhol tablolarından esinlenilmiş. 

Rothko tabloları. 

Mr. Peanutbutter'ın odasında Paul Cezanne'in Still Life With A Curtain (1895) tablosu bulunmakta. Tabloya bir gazete ve bir çift terlik eklenmiş. 

Claude Monet, Water Lillies (1916)

Damien Hirst, The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living (1991)

Cassius Marcellus Coolidge, Dogs Playing Poker (1894) tablosu fakat köpekler poker yerine kutu oyunu oynuyor.

John Everett Millais, Ophelia (1851–1852)

Gustav Klimt, The Kiss (1907–1908)

Pablo Picasso, Figure at the Seaside (1931)

Georges Seurat, A Sunday on La Grande Jatte (1884)

Vincent van ''Goat'', Gogh ve keçi kelimesinin benzerliğinden keçi olarak resmedilmiş. Vincent van Gogh, Self-Portrait (1889)

Nickolas Muray, Frida Kahlo on White Bench, New York (2nd Edition) (1939)

Kaynak : Celebrity Stealing Club, Terrible Sign Company, Princess Carolyn's Bookshelf,
Art In Bojack


Yorumlar (1)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!