Advertisement
Okunma Sayısı: 989
  • 12
  • 0
  • 1
  • 1

Büyük Düşler Peşinde Olanlar İçin Mor Ve Ötesi Albümü: "büyük Düşler"


Büyük Düşler Peşinde Olanlar İçin Mor Ve Ötesi Albümü: "büyük Düşler"
Advertisement

1995 yılında  Harun Tekin (vokal & gitar), Alper Tekin (bas), Derin Esmer (vokal & gitar) ve Kerem Kabadayı (davul) tarafından İstanbul'da kuruldu. Grubun temelini Harun Tekin ve Kerem Kabadayı Alman Lisesi’nde ‘’Decision’’ adlı bir grup kurarak atmıştı.

Sonraları kayıtlarına aynı yıl içerisinde başlamış, 1996 yılının Haziran ayında çıkaracağı ‘’Şehir’’ albümü ile kariyerlerinin ilk adımları başlamış oldu. Aynı sene içerisinde grubun basçısı Alper Tekin gruptan ayrıldı ve onun yerine Burak Güven dahil oldu.

Mor ve Ötesi’nin ikinci albümü ‘’Bırak Zaman Aksın’’ (1999) tamamlanıp raflarda boy göstermeye başladıktan kısa bir süre sonra grubun gitaristi Derin Esmer Amerika’ya taşınma kararı aldı ve yerine Kerem Özyeğen getirildi. Böylelikle grubun kemik kadrosu oluşmuş oldu.

Grubun dördüncü stüdyo albümü olan ‘’Dünya Yalan Söylüyor’’ (2004) ülke genelinde büyük yankılar uyandırmaya ve tanınmaya başladı.

Ardından kayıtlarına 2005 yılı sonlarında başlayacak olan beşinci albümünün provaları için stüdyoya kapanan Mor ve Ötesi, prodüktörlüğünü yine efsane müzik insanı Tarkan Gözübüyük'ün üstlendiği; Ozan Tügen'nin çalgılarıyla eşlik ettiği, mikslerini ise Chris Sheldon tarafından Londra'da Assault & Battery stüdyolarında yapılan 12 parçalık "Büyük Düşler"i 9 Mayıs 2006'da çıkarmaya hazırlanmıştı.

‘’Büyük Düşler’’ Albümü ülke çapında bir çok ödül alan ‘’Dünya Yalan Söylüyor’’ albümünden farklı olarak gerek sözleri, gerek gitar riffleri gerekse duyulan ses; daha çok düşündüren, içe dönük ve kendilerini ifade ettikleri albüm olarak nitelendiriliyor. 

Albüm kapağı:

 

Albüm hakkında Kerem Kabadayı şunları dile getiriyor:

‘’Daha önce yaptığımız albümlere kıyasla kısa bir süre sonucu ortaya çıkmış olmasına rağmen, bence yaptığımız en zor albüm oldu.’’

Kerem Özyeğen de:

‘’12 şarkılık çok acayip bir albüm var elde. Muhtemelen iyi bir etki bırakacak insanlar üzerinde. Çünkü çok yoğun bir çalışmanın  ürünü ve dört kişinin potansiyelini maksimum oranda yansıttığı bir albüm ve şarkılar. Birbirinden karakter olarak farklı, yalnız tabi ki ruh kardeşliği de var aralarında. Çok fırlama ve müzik olanları da var çok melankolik ve depresif bir şey de var. Ama kendi iç dengesi çok iyi. Kendi iç dengesi çok tutarlı olacaktır muhtemelen, görebiliyorum. Bu arada albümün atmosferi kış gibi. Kış ortasında yapıldığı için öyle bir havası var ama yaza doğru çıkacak bakalım ne olacak.’’ 

Burak Güven ise, albüm ve yeni stüdyoları hakkında:

‘’Neredeyse her şey hayal ettiğimiz gibi gidiyor diyebilirim. Bu albüm önceki albümlere göre birazcık daha fazla iş düşecek, prodüksiyon, gelişim ve olması manasında. Bu sene stüdyomuzu tekrar elden geçirdik bazı teknik desteklerle yeni bir hale getirmek, o çok iyi oldu, hem böyle bir yer kazandığımız hem de iş durumunda rahat rahat işimizi görmemiz açısından’’

Albüm’ün ilk teklisi ve video klibi ‘’Şirket’’ parçasına yapılmıştır.

Daha çok hayran kitlesinden, olumsuz eleştiriler alan parçadır. Tabi bunun en büyük nedeni sanıyorum ki, ''Dünya Yalan Söylüyor'' da olduğu gibi eski albümlerin etkisinde kalmaları. Her ne kadar iyi veya kötü yorum alsa dahi şarkının akılda kalan müziği, kafiyeli sözleri ve nakaratı durumu bir nebze düzelttiği söylenebilir. Yeni işlere açık olmayan biri zaten beğenmemekte haklı olabiliyorlar. 

Hatta bir konserinde "Sizin hiç zombili klibiniz oldu mu? Çünkü bizim oldu" diyerek bu şarkıyı çalmışlardır. 

 

 

Grup, albümün haklarını mevcut plak şirketinden alarak kendi kurdukları ‘’Rakun’’ isimli plak şirketine geçti ve ikinci video klip ‘’Küçük Sevgilim’’i yayınladı.Bu Parçada, birçok insanın da kabul ettiği Türk Rock Müziği'nin Kraliçesi olarak atfedilen Şebnem Ferah, Harun Tekin’e geri vokal olarak eşlik etmiştir. 

Albümün en duygusal ve depresif şarkısı demek mümkün. Gerek sözleri gerek müziği gerekse vokal teknikleri bakımından eskilere özellikle ''Şehir'' albümüne hayranları tarafından benzetildiği için olumlu eleştiriler almıştır. Genel olarak Mor ve Ötesi'nin bazen politik, bazen sisteme sitem ettiği şarkı sözlerinden çok karşılıklı iki insanın hesaplaşmaya çalışma havası hakim.  ''Onlar bilmez'' kısmının tekrar etmesi ise aşkın 2 kişilik olduğunu ve Şebnem Ferah'ın geriden vokaliyle ''sanki yalanmış gibi'' sözlerinden anlayabilir ve aşka gerçekçi yaklaşımını görebilirsiniz.

Dinlemek için:

 

 

 

Albüm yıl sonunda Rolling Stone'da "Yılın En İyi Albümü" ve Blue Jean dergisinde de "Yılın En İyi Rock Albümü" seçildi. Bu albümün üçüncü ve son video klibi "Ayıp Olmaz Mı?" oldu ; ayrıca "Parti" şarkısı da bir e-klip ile taçlandırıldı.

             

 

Albüm 12 parçadan oluşmakta ve albüme ismini veren şarkı son sırada bulunmaktadır. 

 

Her düş gerçek olabilir mi? Görebilmek mümkün mü? Bütün bunları, olan bitenleri kendine has sözlerle anlatmak... İşte bütün mesele bu!

''Bu kadar sert mi?
Cevabın bana
Aşkın öldüğü yerde
Bu kadar mert mi
Kaosun dili
Aç şu kalbini
Söyle
Hayatın gerçek mi?
Hayatın gerçek mi?
Gördüm, gördüm, gördüm
Büyük düşler gördüm
Gördüm, gördüm, gördüm
Büyük düşler gördüm''

Şarkıyı dinlemek için:

 

Şimdi ise kendi öz fikirlerimi ''Benceler'' adı altında paylaşmak istiyorum.

  • Albümün en güzel şarkısı vokalde Burak Güven’in yer aldığı:  ‘’Sonu Belli’’

 

‘’Ucuz bir film gibi
Başından sonu belli
Ağlar içim
Bu biz mi o ben miyim’’

 

  • Albümün en güzel gitar riffi, partiyi kaçıranlar için:  ‘’Parti’

 

‘’Partinin yerini şaşırdım
İçimde zannettim, dışımdaymış
Biri eksik biri fazlaymış
Yanıldım’’

 

  • Albümün klişelerden uzak riffler ve en tatlı yaylılardan oluşan şarkısı:   '’Çocuklar ve Hayvanlar’’

‘’Senleyim
Rüyadan farksız
Kaybolursam şarkı söyle’’ 

Şarkının senfoniğini izlemek ve dinlemek isterseniz:

 

  • Albümün en iyi ataklarının ve geri vokallerinin yer aldığı şarkı: ''Kış geliyor''

''Yeni rüyam da güneşimle soldu
Yeni adamla yeni kadın doğmadan zordu
Ayna ayna
Sihirli ayna
Neler söyledin bana''

(Aynalar sihirli mi dersiniz?)

 

  • Albümün en karmaşık davul partisyonlarının yer aldığı şarkı: ''Kördüğüm''

''Durdum durdum kendime güzel bir ağ ördüm
Kimse bilmez kimse bilmez bu bir kördüğüm
Durdum durdum kendime…''

 

Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim.

Teşekkürler Mor ve Ötesi!

Albümün tamamını dinlemek için:

 

Kaynaklar: 1  " target="_blank" rel="noopener">2  3


Yorumlar (1)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!