Okunma Sayısı: 106
  • 5
  • 0
  • 0
  • 0

Tarih Ve Metalin Buluştuğu Adres: Sabaton


Tarih Ve Metalin Buluştuğu Adres: Sabaton

 

 İsveçli bir power metal grubu  ''Sabaton.''  

Kısaca Oluşum Süreci ve Albüm denemeleri,

1999'un Aralık aylarında Joakim Brodén ve Pär Sundström ile beraber grubun temeli atılmış oldu. İlk şarkılar Peter Tägtgren'in stüdyosunda kaydedildikten sonra, The Abyss ve birkaç plak şirketi Sabaton ile temasa geçti. Daha sonra grup, İtalyan şirketi Underground Symphony ile şarkı söyledi ve ardından uluslararası promosyon CD Fist for Fight'ı yayınladı. 1999 ve 2000 yılları arasında kaydedilen iki demo kasetten damıtılan disk, gelecekteki Sabaton sürümlerini tanıtmayı amaçlıyordu. Sonra 2002 yılında ''Metalizer'' adında bir albüm kaydedildi ve ilk albüm olarak İtalyan şirketi tarafından dağıtılması bekleniyordu. Grubun İsveç'de çeşitli performanslar düzenlediği iki yıllık bir bekleyişten sonra albüm terkedildi.

 

Grup, ''Primo Victoria'' adında ikinci bir albüm için geri döndü. Brodén, albümün başlık parçasının grubun tarihsel temasını "başlattığını" belirtti. Hatta Sundström, Brodén ile beraber ''Saving Private Ryan(Er Ryan'ı Kurtarmak)'' filmini izledikten sonra grubun şarkı sözlerinde öncelikle tarihi temalar üzerinde yoğunlaşacağını belirtti. Böylelikle grup temasını da belirlemiş oldu. 

 Sabaton daha sonra Sound Pollution plak şirketinin metal bölümü olan Black Lodge ile anlaştı ve albüm çalışmalarının hızını arttırmış oldular. Üçüncü albümü ''Attero Dominatus'' Avrupa'da 28 Haziran 2006'da yayınlandı. Sabaton Mart 2007'de, çift disk olarak Fist for Fight ve daha önce yayımlanmamış olan "Birds of War" Metalizer'i yayınladı.

 

Rastgele Bonus Bilgi Köşesi:

Sabaton'un kelime anlamı ''savaşçıların ayağını koruyan zırh''tır.

 

Primo victoria isimli çok başarılı bir debut albüme sahip isveçli grup, müzikleri power metal olarak kategorize edilse de thrash, klasik heavy metal ve senfonik metal etkileri ile dinleyicileri etkisi altına almış olduğunu düşünüyorum. Vokalin kirli, kaba ve sert olmasına rağmen gayet anlaşılır ve profesyonel olması, klavye partisyonları da kulağa su kaçırmadan ölçülü ve yerinde kullanılması grubun aslında başarılı olduğunun da bir kanıtı olarak düşünülebilir. 

Şarkı sözlerinde savaşların ve mücadelenin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Lakin grup, şarkılarına pek katılmadığına kanıt niteliğinde bir röportajında Pär Sundström şöyle cevap veriyor:

''The Art of War, Panzerkampf gibi şarkılarınız sadece birer örnek ama grup üyelerinizin militarizm ve tarihle ilgileri ne boyutta?

Bazı insanların düşündüğünün aksine tarih için yanıp bitmiyoruz ve kesinlikle savaş düşkünü de değiliz. Sadece bir şeyler hakkında şarkı söylemek zorundaydık ve kurmaca hikayeler üretip fantezi yapmak yerine bu temanın bize uyduğuna karar verdik...''

Öyle ki grup şarkı sözlerinde militarizm örnekleri, savaş örnekleri ve bir çok tarih içeriklerini bahsetmekten çekinmiyorlar. Hatta 2008 yılında İsveç'te müzik listelerinde zirveleri görmüş ''Cliffs of Gallipoli'' şarkısı Geliboluyu, Çanakkale Destanımızı anlatıyor! 

''Kaç ziyan yaşam,
Kaç hayal kaybolup gitti?
Kırık yeminler, evlerine dönemeyecekler.
Vah analar, silin göz yaşlarınızı,
Oğullarınız milyon yıl uyuyacaklar.
Huzuru buldular sonunda,
Düşmanların arkadaşa dönüp bağışlandıkları gibi.

Öleceklerini bile bile.

Gelibolu!
Harflerini kuma bıraktılar.
Öyle bir hayat ziyanlığı ki!
Gelibolu!
Özgürlük hayalleri toza dönüştü.''

Şarkının klibini izlemek ve dinlemek için:

Rastgele Bonus Bilgi Köşesi 2

Grubun 16 Aralık 2017 yılında Türkiye konserleri de bulunmaktadır. Konser performanslarının üst düzey olduğunu söylemeden geçmek aptalca olur sanırım. Giydiği kostümler, ışık şölenleri, sesler ve daha nice çılgın performanslar... Sahneye çıkmak için büyük yürek isteyen (Çoğu konserlerde korumalar varken Sabaton konserlerinde dikenli teller mevcut) konserleriyle bilinmiş olan grup üstelik tank dekorlarıyla da görsel şölen zevkinden kaçınmamıştır. 

Grup son olarak 2019 yılında ''The Great War'' isimli bir albüm çıkarmıştır. 

The Great War albümünün tamamı için:

 Bütün parçaları buram buram militarizm kokan, tarih ve metal seviyorsanız, Sabaton'u çok seveceksiniz..

Kaynak: 1,, 3

 

 

 


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!