Okunma Sayısı: 251
  • 11
  • 0
  • 0
  • 6

Rammstein Ve Hayranlarını Kucaklayan Sakin Şarkısı : Ein Lied 


Rammstein Ve Hayranlarını Kucaklayan Sakin Şarkısı : Ein Lied 

Alman metal grubu Rammstein’ın şarkıları sert ve agresiftir. Bunu grup üyelerinin imajında ve sahnelerinde de görürüz. Fakat, grubun bazı parçaları genel imajlarının dışında kalıyor. Örneğin, Ohne Dich, Feuer Und Wasser ve Frühling In Paris gibi daha yavaş tempoda ve daha duygusal sözleri var. Bunlardan biri de Ein Lied

Ein Lied, Rosenrot albümünün son parçası olarak 2005 yılında yayımlandı. Grubun gitaristi Oliver Riedel, şarkıyı 10 dakikada yazdıklarını, söylemiş. Beste, şair kimliğiyle de bildiğimiz Till Lindemann’ın sözleriyle birleştirilerek ortaya çıkmış. 

Ein Lied, tamamen arpej gitardan oluşan, içerisinde riff ve bateri olmayan, yavaş ritimli bir soft rock parçası. Bu yönüyle diğer Rammstein parçalarından çok farklı kalıyor. Bir diğer farklılık ise parçanın sözleri. Ein Lied parçası Rammstein’ın hayranlarına olan bağlılığını anlatan harika ve gizli kalmış bir parça. Ein Lied, Almanca bir şarkı anlamına geliyor. Rammstein’ın hayranlarının her an yanında olacaklarını söylüyor. Ne olursa olsun dinleyenlerine bir şarkı çalmaya devam edecekleri anlatılmış. 

Nakarat ‘’wir sind für die Musik geboren, wir sind die Diener eurer Ohren’’ diye başlıyor. Biz müzik için doğduk, sizin kulaklarınızın hizmetkârlarıyız diye çevrilebilir. Kendilerine müzik üretmekten başka bir şeyi yakıştırmamak çok hoş bir düşünce. Gerçekten de milyonlarca müzik dinleyicisi Rammstein’ı her gün severek dinliyor. 

Devamında, ‘’immer wenn ihr traurig seid, spielen wir für euch’’ ne zaman üzgün olursanız size (bir şarkı) çalarız. Parça içerisinde bu nakarat üç kere tekrarlıyor. Ara nağmelerde de günahsız yaşamak ve her açıdan iyi olmak öğütleniyor. Dinleyince yüzümüzde buruk bir gülümse bırakıyor.  Bu sözlerle diğer Rammstein şarkılarından da ayrılıyor çünkü Rammstein sözleri normalde çok daha saldırgan mesajlar içerir. 

Rammstein 2015’te piyano uyarlamalarında oluşan Klavier albümünü yayımlandı. Bu albüm içerisinde Ein Lied parçası da vardı. Şarkının piyano uyarlaması da orijinali kadar sakin ve dinlendirici. 

Sözlerin tamamı ve çevirisi

 

 

Kaynak : 1

 


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!