Okunma Sayısı: 262
  • 10
  • 0
  • 0
  • 6

Taylor Swift'in Karanlık Femme Fatale Karakteri: Blank Space


Taylor Swift'in Karanlık Femme Fatale Karakteri: Blank Space

''So it's gonna be forever or it's gonna go down in flames'' 

Taylor Swift'in şarkıları genellikle aşk ve ayrılık acısını yansıttığı country tarzında parçalar olurdu. Taylor Swift 2014 yılında 1989 albümünü yayımladı. Albüm, adını Taylor Swift'in doğum yılından aldı.  Albüm, müzikal olarak değişminin başlangıcı oldu. Artık daha çok pop türünde şarkılar yapmaya başlamıştı. 1989'da Taylor Swift, alışılagelenin dışında karanlık, intikam sever bir karaktere büründüğü bir şarkı yayımladı: Blank Space

O dönemde, Taylor romantik ilişkileriyle gündeme geliyordu. Calvin Harris, Harry Styles gibi isimlerle ilişkilerinden sonra çıkan haberler Taylor Swift hakkında birçok yaftada bulunuyordu. Taylor hakkında ‘’sevgililerinizi ondan uzak tutun, çünkü sevgilinizi çalabillir’’ şeklinde uyarılar bile yapılıyordu. Swift, bu dedikoduları daha da ileriye götürerek karakterini sahiplendiği bir şarkı bestelemeye karar verdi. 

Şarkının arkasında boom-clap diyebileceğimiz bir melodiyle başlıyor. Bu pop şarkısında sesler daha ürpertici ve korkunç bir his veriyor. Aynı Taylor’in oluşturmak istediği karakter gibi bir his müzikal olarak fark edilebiliyor.

Şarkıda Taylor erkeklerle ilişkisini anlatıyor. Gördüğü her erkek onun için ''bir sonraki hatası''. O eğlenirken de dedikodular çıkıyor ama bundan da keyif alıyor. Daha materyalisttik, sığ bir kız imajı çiziyor. Taylor Swift New Musical Express’te şarkıyı nasıl yazdığını açıklarken ''bir ilişki ya sonsuza kadar sürer ya da alevler içinde yanar'' diyor. Bu ikilem üzerinden, ilişkileri her zaman alevler içinde yanmış bir karakteri canlandırıyor. Oysaki, ilişkileri ateşe veren kişi kendisi. Bunun sebebini ''erkekler aşkı sadece işkenceyse ister'' diyerek açıklıyor. 

"Oh my God, look at that face  
You look like my next mistake
Love's a game, wanna play?"

Bir ilişkisi bittikten hemen sonra bir başka erkekle beraber oluyor. Referansını da kendisi veriyor. Uzun bir eski sevgililer listesi var. Onlara sorarsak hepsi ‘’Taylor delirmiş’’ der. Eski sevgililerine kötü davranmış, onları kıskanmış ve sonucunda bu adamları kaçırmış. Bu onun için önemli değil, çünkü bir süre üzülse de ciddi ilişkiler yaşamamaktan keyif alıyor.  Kendisini çok üzmeden bir sonraki ilişkisinin nasıl biteceğini merak ediyor, çünkü sevgililer listesinde boş alana yeni sevgilisinin adını yazacak. 

''Got a long list of ex-lovers
They'll tell you I'm insane
But I've got a blank space, baby
And I'll write your name''

 

Joseph Kahn’ın yönetmenliğinde Long Island’da bir video klip çekilir. Blank Space'deki femme fatale tam anlamıyla klibinde hayat buluyor. Taylor’ın bahsettiği erkekleri çeken ve sonra onları kendinden iten, materyalistik, manyak kız arkadaş karakteri görselleşiyor. Lüks bir villada yaşıyor, leopar baskılı ve fazla gösterişli kıyafetlerle evde dolaşıyor. Hayatında sürekli drama var. Sinirlendiğinde bunları çok abartarak yaşıyor, birçok şeyi kırıp parçalıyor. Bu kliple, histerik kız arkadaş karakterini çok iyi bir şekilde görselleştiriyor. Tam anlamıyla rüya görünümlü bir kabus haline geliyor. 

''Screaming, crying, perfect storms
I can make all the tables turn
Rose garden filled with thorns
Keep you second guessin' like
"Oh my God, who is she?"
I get drunk on jealousy''

Şarkının sözlerinin Türkçe çevirisi.

Taylor Swift, Blank Space’in en iyi şarkılarının bir kombinasyonu olduğunu düşündüğünü, söyler. Blank Space medyanın Taylor’ın hayatını nasıl gördüğü üzerinden yazılır. Taylor, medyaya korkusuzca cevap verir. Kendisi hakkında söylenen her şeyi kabul eder ve bunu daha da abartarak bir karaktere bürünür. Bu karakteriyle daha önce hiç olmadığı kadar karanlık, takıntılı ve ayakları yere basmayan bir kadına dönüşür. Bu yaşanmışlık ve belki de özel hayatına karışılmasıyla hissettikleri, onun en iyi, en başarılı ve farklı şarkılarından birini bestelemesine sebep olur. 

Kaynak : 1, 2, 3


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!