Okunma Sayısı: 145
 • 2
 • 0
 • 1
 • 1

Hislerin Direkt Tercümanı, Dillere Yeksan Flört Albümü: ''bize Özel"


Hislerin Direkt Tercümanı, Dillere Yeksan Flört Albümü: ''bize Özel"

Hislerin Direkt Tercümanı, Dillere Yeksan Flört Albümü; ''Bize Özel''i İnceleyeceğiz.

 

Öncelikle gruptan ve özgeçmişinden bahsedelim isterseniz:

 

2000 yılında İstanbul’da kurulan grup, temellerini  ''Bekarlar'' olarak 1991’de kurulmuş desek de, grubun tarihi 1989 yılına, Ozan Kotra ve Ata Akdağ’ın lise döneminde tanışmalarına dek gidiyor. Bir zamanın deyim yerindeyse efsanevi isim The Beatles grubuna duydukları ilgi ve merak bu iki gencin yollarını kesiştirmiş, grup kurma ve şarkı yazarlığına giden yolda ilk adımları atmalarını sağlamıştı. Öyle ki müzik gruplarına dair yayınladığı inceleme ve kitaplarla bilinen Münir Tireli bu tanışmayı şöyle anlatır:

Grubun öyküsü, aynı okulda okuyan Ozan Kotra ve Ata Akdağ'ın 1989 senesinde TRT'de izledikleri bir İzzet Öz programı (muhtemelen Teleskop) akabinde tanışmaları ile başlar. Bu programda, İzzet Öz, Beatles'ın Come Together şarkısını yayınlamış ve dimağlarında bu şarkının tesirini yaşayan iki genç insanın tanışmasına vesile olmuştu.'' 

Sonrasında 1991 yılında, semt ve okul arkadaşları gitarist Barış Bölükbaşı ve davulcu Armağan Atar (Armi) ile bir araya gelip Bekarlar grubunu kurdular. 1993'te Armağan Atar’ın bir trafik kazasında vefat ettiği haberini alan grup üyeleri bir süre bocalamış, ancak yollarına, yine Pendikli bir müzisyen olan Vedat Malgara ile devam etme kararı aldılar. 

Ardından 1994-98 arası devam eden FT(Fuat Güner Stüdyosu) dönemi, aynı zamanda Vedat Malgara’yla yolların ayrıldığı ve Hakan Çağlar (Timsah)’ın gruba dahil olduğu dönemlerdi. Bir de gruba  Flört grubunun gitaristi olarak tanıyacağımız Çağatay Kehribar’ın Ozan Kotra’yla tanışmasıyla grubun yavaştan kemik kadrosu oluşmasına vesile olmuştu.

1998 yılında Prestij Müzik’le tanışma, henüz kitlesel olamayan, ancak İstanbul’daki takipçilerinin sevip benimsediği Bekarlar grubunun ismen de olsa sonunu getirmiş ve grup üyeleri için bambaşka bir dönemin kapısını açmıştır ve Kim Bunlar dönemi başlamıştır. Yıllar süren yapım şirketlerine gidip gelmeler ve devamında Prestij Müzik ortamının yarattığı hayal kırıklıkları grup üyelerini hayli yormuş ve geçici bir karamsarlığa yol açmıştı. Bu dönemde gitarist Barış Bölükbaşı gruptan temelli ayrılmak istediğini beyan etmiştir. Ozan Kotra, Ata Akdağ ve Hakan Çağlar ise yeni bir isim ve yeni bir sound anlayışı ile yola devam kararı almıştır. Bekarlar gibi, Kim Bunlar ismi de tarihin sayfalarına karışmış, grup üyeleri bir sonraki evre için hazırlıklara başlamıştır; ’’Flört’’ Dönemi…

 

Konuya giriş:

2017’de yayınladıkları Bambaşka albümünün ardından tam dört yıl sonra dinleyicisiyle ''Bize Özel'' albümü ile yeniden buluştular. Ozan Kotra, Ata Akdağ, Çağatay Kehribar ve gruba geçtiğimiz sene katılan davulcu Bülent Ay’dan oluşan Flört, sekizinci stüdyo albümü Bize Özel'i, Arpej Yapım etiketiyle yayınladılar. 

Albüm; politik göndermeler, bireysel ruh halleri, aşka ve dostluğa dair hikayeler ve Anadolu’dan ezgilerin yer aldığı çok çeşitli temaları bir arada tutuyor. Gerek şarkıların lirikleri gerekse müzik açıdan direkt olarak hissetmek mümkün. Yer alan bütün şarkıların söz ve müzikleri, enstrüman çalımları ve düzenlemeleri Flört’e ait.

Albüm Kapağı:

Üstelik grup, albümün aynı zamanda prodüktörlük görevini de üstlendi. Flört üyeleri, albümün müzikleri açısından çeşitliliğin en fazla olduğunu, "Bize Özel" albümünün üretim ve sound açısından geçmişle bugünü yeterli olgunlukla birleştiren bir çalışma olduğunu belirterek, şu ifadeleri ekledi:

“Pandemi döneminde canlı performansların son bulması, Flört üyelerinin tamamen albüm kaydına konsantre olmasını sağladı. Uzun ve özenli bir çalışma ortamı sonucu tüm grubu tatmin eden bir olgunluk dönemi albümü çıktı ortaya... Analog kaydın sıcaklığı, 60'lı ve 70'li yıllarda üretilmiş analog synthesizer'ların kattığı atmosfer ve grubun çok önem verdiği polifonik vokal anlayışı 'Bize Özel' albümünü oluşturan en önemli unsurlar arasında. Albüme adını veren 'Bize Özel' şarkısı baştan sona üç sesli vokal tekniği ile söylenmiştir."

 

Milyon Tv'de verdikleri röportajda,

Çağatay Kehribar: 

''Hazırlık aşaması yaklaşık 9-10 ay sürdü. Geçen sene bu zamanlar 2020 Mayıs, yani daha çok mayıstan önce tohumları atıldı ve mayıs gibi ise yeşerdi. Şarkıları seçtik diyebiliriz. 2020'nin sonu gibi ise pilot kayıtlar başladı. Şubatta da mikslerine başladık. Mart-Nisan gibi ise bitti. Pandemiden dolayı bu kadar sürdü, yasaklar yüzünden bir araya gelmekte güçlük çektik.'' 

Ata Akdağ:

''Şarkıları seçerken Bambaşka'dan, 2017'den beri 4 sene geçmiş olduğu için zorlandık. Bayağı bir şarkı birikmişti. Aralarından seçim yaparken sanırım bugüne kadar en zorlu süreci yaşadık. Aslında iyi de oldu. Hiç birimiz birbirimizin şarkılarına müdahele etmemiştik. En iyilerini seçmeye çalıştık hatta şarkılardan bir tanesini sildik sonra tekrardan geri ekledik. Öyle bir şeyler de oldu.''

Ozan Kotra (şarkıların albüme seçimi hakkında):

''Bu albümün konseptine en uygun olanları seçmeye çalıştık. Hiç birimiz ego tatmin etmeye çalışmadı. Son derece gerçekçi yaklaştık. Hatta özellikle ''Yalanlar'' ve ''Bize Özel'' şarkıları, gerçekten grubun ruhani katılımlarıyla yol aldı.'' İfadelerini kullandı. 

Bülent Ay:

''Herkes samimi şekilde ürettiklerini masaya koyup değerlendirmelerini, analizlerini yaptık. İnanımaz beyin fırtınaları oluşturduk. Yola başlangıç olarak kendi adıma inanılmaz bir albüm oldu. Benim için özel bir albüm oldu.'' İfadelerini kullandı.

Röportajın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 

Albümün miksini, kendisi de bir miks mühendisi olan Çağatay Kehribar üstlendi. Mastering ise usta isim Çağlar Türkmen tarafından yapıldı. Kapak fotoğrafını Hakan Çokgezen çekti, grafik tasarımı ise Ahmet Terzioğlu üstlendi. Ayrıca abümünün plak formatında yayınlanması için de hazırlıklar tamamlandığı söylenildi.

Albümün ilk video klibi ''Kehribarım'' parçasına yapıldı. 

''Duy ki adım sela içinde

Gör ki cismim eda içinde

Kehribarım, sen boynunu bükme

Bu da son gözyaşıdır, silme''

 

Grup albüme, anadoludan ezgilerin, sözlerin ve kültürünü yansıttığı şarkısı ''Dağları tepeleri aştım, Sarıköy’ün içinden geçtim'' sözlerinden anlıyor, devamında ''Kâh güldüm kâh ağladım. Yazdım çizdim çabaladım. Ozan’ın sözü kalsın diye yol aldım, yol aldım. Evlat oldum kardeş oldum. Âşık oldum baba oldum. Dost oldum yoldaş oldum. Yol aldım, yol aldım'' sözleriyle kardeşliğin, dostluğun sıcaklığını hissettiren parçasıyla giriş yapıyor; ''Yol Aldım.'' 

 

Kardeş ile kardeşi, dost ile düşmanı ve yalan ile doğruyu tartarken, aşina olduğumuz kendilerine özgü müziğini deyimler aracılığıyla anlattığı şarkı;  ''Yalanlar''

(Deyimler ve atasözleri bazen mecazi anlam taşımıyor...)

 

 ''Anlayana'' direkt, anlamayana dolaylı yoldan gönderme yaptığı, hepimizin içini ferahlatacak kadar yeterli argoya sahip şarkısı: ''Hayırdır Bilader''

 

Şimdi ise kendi öz fikirlerimi ''Benceler'' adı altında paylaşmak istiyorum.

 

Albümün en güzel riffi ''Yalanlar''a ait. Eski Flört tadını özlemiştik...

 

Albümün en duygusal parçası ve en güzel sözleri ''Kolay mı sanki?''

Unutmak ya da unutmamak... Çokça kitap, çokça şiir çokça şarkı yazıldı üstüne. Bir de unutmak zorunda olana koyar o melun his ya da aslında hiç unutamamış olana. En zoru hiç kimsenin bilmediği yalnızca senin inandığın değerler... ''Bir şeyler olur bazen, bütün dünya senin düşündüğünün tersini dahi düşünse o kadar kuvvetli inanırsın ki o şeye, gerçekle bağımız kopuyor. Sonrası acı oluyor elbet. Olsun.''(Ali Lidar) 

''Unut diyorlar da kolay mı sanki? 

Hiçbir şey yaşanmamış gibi, olur mu öyle?

 Konuşmak bedava, nefes alamamak var

 Gel de bunu anlat ciğerlerime.'' 

 

Nedenini bilmiyorum yalnız sanıyorum ki, ''Cemiyette Pişiyoruz'' Albümündeki şarkılara benzerliğinden dolayı çok sevdiğim, benim için en özel parçayı anında alan ''Senden Kalan'' parçası albümün, bence en özel parçası. 

,

 

12 parçadan oluşan, albüme ismini veren parçası son sırada yer alıyor. Albümün tamamını dinlemek için:

 

Kullandığım kaynaklar: 

1 

 

 

 


Yorumlar (1)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

 • çok güzel bir inceleme olmuşşşş emeğinize sağlık

  Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

  WANNART
  Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!