Okunma Sayısı: 209
  • 1
  • 0
  • 1
  • 0

Youtube, Müziğin En Büyük Bankacısı Olarak Spotify'ı Geçmeye Hazır.


Youtube, Müziğin En Büyük Bankacısı Olarak Spotify'ı Geçmeye Hazır.

YouTube, Müziğin En Büyük Bankacısı Olarak Spotify'ı Geçmeye Hazırlanıyor.

Amerikan müzik endüstrisi yöneticisi ve Youtube'un küresel müzik başkanı Lyor Cohen, bir zamanlar müzik endüstrisinin öfkesinin ana hedefi olan YouTube'un yakında herhangi bir dijital müzik hizmetinin en büyük ödemelerini sunabileceğini söylüyor.

Biz, lisanslamayı seçsek de seçmesek de YouTube bizim müziğimize sahip… Kullanıcıları lisanslı ekosisteme soktuklarını söylüyorlar, ancak çok düşük bir getiriyle korsan dünyasında da olabilirler.” Haziran 2017'de , XL Records, 4AD ve Matador gibi plak şirketlerine ev sahipliği yapan Beggars Group'un kurucu ortağı ve Başkanı Martin Mills böyle konuşmuştu.

4 yıl aradan sonra,

"YouTube'un [bizim] son ​​birkaç yıldaki büyümesi, piyasanın yanı sıra herkesi geride bıraktı ve bu gelir rakamlarının şimdi gösterdiği gibi, büyük kitlesinin potansiyelini müzik endüstrisine sunma yolunda ilerliyor.Mills'in Haziran 2021'deki sözleri ise bunlar.

(Bizi, Youtube'dan takip etmek için tıklayınız.)

Mills, 2017'de YouTube'un Avrupa'daki "güvenli liman" korumalarına bir şans veriyordu ve bu, Alphabet'in sahip olduğu platformu, üzerinde açık korsanlık yapılıyor olsa bile o sırada yasal tehlikeye karşı yalıtıyordu. Avrupa Parlamentosu o zamandan beri YouTube'u bu tür faaliyetlerden teorik olarak sorumlu kılmak için bu yasaları güncelledi ancak Brexit ve isteksiz "bağlayıcı olmayan" uygulama sayesinde , İngiltere ve Almanya gibi önemli pazarlarda dişsiz kaldılar.

Sonrasında YouTube, plak şirketlerinin ücretsiz tekliflerinden düşük ödemelerle ilgili eleştirilerini gidermek için Haziran 2018'de bir abonelik müzik akışı hizmeti başlamıştı ve aynı zamanda şimdi müzik hakları sahiplerine kanaldan büyük miktarda reklam parası dolduruyor.

Lyor Cohen, geçtiğimiz hafta YouTube'un önceki 12 ayda müzik hakları sahiplerine 4 milyar doların üzerinde ödeme yaptığını açıkladı . Bu para, YouTube'un 1. YouTube Music abonelikleri ve 2. YouTube'un plak şirketlerine ve müzik yayıncılarına ödediği müzik videolarındaki reklam kesintilerinden oluşan "ikiz motorları" tarafından kümülatif olarak oluşturuldu. İkinci kategoride, amatör, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) - resmi sanatçı müzik videoları yerine arka planda Diplo'yu kullanan Lady Gaga melodileri tarafından fonlanan kedi videoları veya etkileyici yemek pişirme vlog'ları idi. 4 milyar doların yüzde 30'undan doğrudan sorumluydu. İfadelerini kullandı. Yani bu, geçen yıl 1.2 milyar dolarlık telif hakkı ödemesi ya da plak şirketlerinin, yayıncıların, şarkı yazarlarının ve sanatçıların cebine giren ayda 100 milyon dolar demek. 

YouTube eleştirmenleri bunun hala yeterli paradan uzak olduğunu düşünüyor. Her ay iki milyardan fazla YouTube kullanıcısının platformda müzik tükettiğine işaret ediyorlar . Yani, basit matematik yoluyla, Cohen'in 4 milyar dolarlık rakamı, müzik endüstrisinin YouTube'daki her müzik dinleyicisinden yılda sadece 2 dolar aldığını gösteriyor.

Bu kullanıcı başına para müzik hak sahiplerine gelen çok daha küçük bir rakamdır Spotify : reklam ve abonelik karşısında mali yıl 2020 yılında Spotify, 8.90 milyar dolar oluşturulan ve söz konusu “kabaca üçte ikisi.” Bunun müzik hakları sahiplerine ödendi. - Yaklaşık 5,88 milyar dolar- Bu nedenle, bunu Spotify'ın 354 milyon aylık aktif kullanıcısına bölersek, bu, müzik endüstrisinin her Spotify kullanıcısından her yıl yaklaşık 17 dolar aldığını gösteriyor. Bu, bir YouTube kullanıcısının katkısından sekiz kat daha büyük demek.

Basit matematik hesapları ve rakamlarla devam eden Cohen, ''yine de bunu dilimlemenin başka ilginç yolları da var.'' YouTube'un geçtiğimiz yıl kullanıcı tarafından oluşturulan videolardaki reklamlardan hak sahiplerine en az 1,2 milyar dolar ödediğini söylüyor. Spotify'ın reklamla finanse edilen işinin tamamı benzer bir dönemde 842 milyon dolar gelir elde etti, yani hak sahiplerine yaklaşık 555 milyon dolar ödedi. Yani Cohen'in kedi-video ekibi, Spotify'ın reklam destekli işinden kazandığının iki katı miktarda plak şirketleri gönderiyor ve bu, profesyonel müzik videolarından elde edilen reklam gelirini bile saymıyor.''

Bu tür yan yana gelmeler önemine değinen Lyor Cohen, ''YouTube'un artık hedefinde Spotify var'' dedi. ''4 milyar dolarlık rakamı açıklarken, YouTube'un amacının 'müzik endüstrisi için önde gelen gelir üreticisi olmak' olduğunu , yani kendisini müzik sektörünün önde gelen gelir üreticisi olarak lanse eden Spotify'ı devirmek'' olduğunu söyledi.

Beklendiği gibi, YouTube'un reklam işi 2021 takviminde yaklaşık 30 milyar dolar üretirse, bu, plak şirketlerinin ve müzik yayıncılarının ceplerine 6 milyar dolarlık harika bir gelir sağlar. İstatistiğe göre YouTube'dan 2021'de 6 milyar dolarlık bir ödeme, Spotify'ın 2020'de müzik endüstrisine ödediğinden ( CEO Daniel Ek başına 5 milyar dolardan fazla) daha fazla olacaktır. YouTube'un ödemeleri Spotify'ın yüzde 17'lik oranına kıyasla yıllık yüzde 26,6'lık bir oranla tırmanmaya devam ederse, YouTube, 2023'ün sonunda Spotify'ı sollayacak.

 

Kaynak:


Yorumlar (1)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!