Okunma Sayısı: 155
  • 2
  • 0
  • 0
  • 0

Ya Ölüsündür Ya Yalnız


Ya Ölüsündür Ya Yalnız

         Hayat intikamını yalnızlık olarak alırmış insandan. Yalnızlık olmasa hayat çok merhametlidir. Bir yalnızlıkla zalimleşir hayat. Yalnızlık hayatı zalimleştirmiştir. Zalimliğin kaynağında belki de yalnızlık vardır. Gelmiş geçmiş bütün zalimler incelenmelidir. Yalnız mıdır, değil midir diye. Hayat öyle bir dönüyor ki yalnızlıktan medet umuyor insan. Yalnızlığı yalnızlıkla değişiyor. Yalnızlığı verip yalnızlığı alıyor. İnsanlığın para birimi yalnızlık olmalıdır herhalde sürekli aramızda dönüp dolaşıyor. İnsanlık olarak yalnızlığı hiç yalnız bırakmıyoruz, sürekli yanımızda. İsteyene de bir parça veriyoruz, yalnızlık konusunda cömertiz. Hatta yalnızlığımızı aramıza alıp oyun oynuyoruz. Gözlerini bağlıyoruz yalnızlığın. Eliyle koymuş gibi bizi buluyor sonra. Hikaye anlatıp uyutuyoruz yalnızlığı. Her sabah bizden önce kalkıyor. Şöyle bir odalarda dolaşıyor. Evin bütün tarafına yalnızlık bu yüzden yayılıyor. Sonra bir de yalnızlık arıyoruz. Saklambaç oynuyormuş bizimle. Hep ebe yalnızlık oluyor, biz sobeleniyoruz.  Yalnızlıklarımız kendi arasında arkadaş oluyor sonra. Bir bakmışız iki insanın yalnızlığı kendi arasında arkadaş olmuş.

         Kapının anahtarını açıp içeriye girdiğin an bir yalnızlık kokusu… Çıkmıyor da üstümüzden. Kıyafetimize değil de yaşayımıza sinmiş. Kapalı yerlerde yalnızlık yasaklanmalıdır. Etrafa yalnızlık öldürür tabelaları asılmalıdır. Tam da değil yalnızlığımız bölük pörçük. Diyorum, biz bütün insanlar toplanalım ve yalnızlığımızı birleştirelim. Yalnızlık da tam olmayı hak ediyor. Belki de hep ondan bizi rahatsız ediyor. Ayrılık, yalnızlığa zor gelmiş anlaşılan. Yalnızlığın tam olması için yalnızlığımızdan ayrı kalalım. Bizi beraberlik birleştiremedi bari yalnızlık birleştirsin. Yalnızlığa bu fırsatı tanıyalım. Yalnızlık, yalnızlığımızı elimizden alsın. Yalnızlık başka bir yalnızlıkla tamamlansın, yalnızlık kendini insanla tamamlamasın. 

         Bir gün bir yalnızlıkçı geçse aramızdan eski yalnızlıklarımızı versek. Dünya değişiklikle yıkansa da yalnızlıklarımız hiç değişmiyor, eskimiyor. Yalnızlık hala geçmiş çağlarda olduğu gibi dipdiri. Demek ki diriliğimiz yalnızlığımızdan geliyor. Ölüler yalnız değildir. İnsan ölse de yalnızlığı hayatta kalmaya devam eder. Çünkü diri olan insan değil yalnızlıktır. Ya ölüsündür ya yalnız. 

 

   Resim: Carl Friedrich Hampe


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!