Advertisement
Okunma Sayısı: 192
  • 2
  • 0
  • 0
  • 1

Duran Duran’ın şarkılarıyla 80’ler müziğini tanımlayan harika albümü: Rio


Duran Duran’ın şarkılarıyla 80’ler müziğini tanımlayan harika albümü: Rio
Advertisement

Duran Duran, 2022 Rock & Roll Hall Of Fame’e girmek için aday gösterilen müzisyenler arasında yer alıyor. Eminem’le birlikte Duran Duran bu yıl aday gösterilen en güçlü adaylardan biri. Grubun 1970’lerin sonunda başlayan müzik kariyeri oldukça etkileyici. Çok başarılı ve teknikleri çok iyi üyelerden oluşan Duran Duran, 1981’de yayımlanan ilk albümlerinden 2021’de yayımlanan FUTURE PAST albümüne kadar 40 yılı aşkın bir sürede sürekli en iyi müzisyen ve prodüktörlerle çalıştı. Her zaman müziklerinde yenilikçi oldu. Bunun en güzel örneklerinden biri de 1982 yılında yayımladıkları, ikinci stüdyo albümleri Rio

Rio albümü, Duran Duran’ın kariyerinde ve müzik tarihinde çok önemli bir albüm. Kapağındaki pop art kadın çizimi bile ilk bakıştan farklı bir albüm olduğunu hissettiriyor. Albüme adını da veren ilk şarkı Rio. Grup şarkıyı İngiltere’de bir restoranda gördükleri kızdan esinlenerek yazıyor ve şarkıda Brezilya’nın şehrine de gönderme yapıyorlar. Şarkının major akorları, bas gitarın ön planda ilerlemesiyle 80’lere ait diyebileceğimiz o funky sound’un öncüsü Duran Duran oluyor. Albüm kapağındaki kadın da aslında Rio’yu temsil ediyor. Grubun bas gitaristi John Taylor, Patrick Nagel’in çizimini ilk gördüğünde "İşte bu Rio. Kumların üzerinde dans eden kız." diye düşünmüş. Albüm kapağı, hala Rolling Stones dergisi tarafından seçilen En İyi 50 Albüm Kapağı listesinde yer alıyor. Şarkının klibinde, önceki kliplerinde de olduğu gibi süper modeller oynuyor. Bu yönüyle Duran Duran, video klipler konusunda da öncü oluyor. Duran Duran, klip boyunca denizde, teknede new romantics akımının kurucuları olarak renkli takım elbiseleriyle dans ediyor.

Yıllar sonra, Arctic Monkeys’in  I Bet That You Look Good On The Dancefloor şarkısında "Your name isn’t Rio. But I don't care for sand" dizilerinde Rio’ya gönderme yapıyor. Last Chance on the Stairway ve My Own Way gibi oldukça sık tekrara düşen şarkılar, grubun henüz müzik kariyerlerinin başında olduklarını ele veriyor. Bu şarkılarda da bas gitarın ön planda olduğu pop-rock melodileri ve noise guitarla 1980’lerin müziğini derinden etkileyen ve listelerde üst sıralara çıkan şarkılara imza atıyorlar. Fakat şarkıların biraz daha farklılaşan bir düzenlemede ya da daha kısa olması onları daha da güzelleştirebilirdi. 

Albümün üçüncü şarkısı Lonely In Your Nightmare albümün en underrated kalan şarkısı. Tüyler ürpertici adıyla müzikal olarak da yalnız bir kabusu detaylıca betimliyor. Yine de Duran Duran bu kabustan bizi müziğiyle kurtarıyor ve yalnız olmadığımızı hissettiriyor. 

Hold Back To Rain, ise grubun John Taylor için Simon Le Bon tarafından şiir olarak yazılmış. Duran Duran ilk turnelerini gerçekleştirdiğinde yaşadıkları yorgunluk John Taylor’ı etkilemiş ve Simon Le Bon’a Hold Back To Rain’i yazmak için ilham vermiş. Albümdeki The Chauffeur ve New Religion gibi deneysel ve sözleri oldukça şiirsel, harika şarkılarla Duran Duran, Rio ile baştan sona kendi şaheserini ortaya çıkardığını kanıtlıyor. 

Albümün en öne çıkan ve Duran Duran’ı 1980’lerin en büyük gruplarından biri haline getiren balladı Save a Prayer, zamansız bir şarkı olarak günümüzde eskimiyor. Albümün imzası gibi olan bas ritmi, klavyeyle çalınan melodiyle bir gecede aşık olmanın heyecanı buruk bir üzüntüyle anlatılıyor. Yıllar sonra yine Arctic Monkeys bu şarkıya da kendi ikinci albümü olan Favourite Worst Nightmare’in Teddy Picker şarkısında "I don’t want your prayer. Save it for the morning after" diyerek göndermede bulunuyor. 

Son olarak albümden çıkan en büyük hit şarkı, Duranmania'yı başlatan Hungry Like The Wolf. Şarkının keskin funky melodisi, gitar ritimleri, Nick Rhodes'un klavyesi ve keskin dönüşleriyle sınıflandırılması zor. Bu albümle aynı sene yayımlanan Michael Jackson’ın Thriller albümünde olduğu gibi kendimizi bir kovalamacanın içinde buluyoruz. Yer yer korkutucu olan şarkı, sonunda eğlenceli melodisiyle çözülüyor ve bizi dans ettiriyor. Birçok duyguyu bir arada yaşatan ilginç bir şarkı olduğu için bugün bile popülerliğini koruyor. Yıllar sonra grup üyelerinin de ikonik Duran Duran olarak tanımladıkları Rio yılların onu eskitmesine dayanarak bir klasik oldu. Yayımlandığı zamandan itibaren 129 hafta listelerde kaldı ve birçok ülkede üst sıralarda yer aldı. Roxy Music ve David Bowie’nin etkisini hissettiğimiz funk, rock ve pop türlerini bir arada bulunduran albüm 40 yıl sonra bile dinleyenlere ferahlatıcı bir deneyim sunuyor. Hala birçok müzik dergisinin en iyi albümler listelerinde yer alan Rio albümü ile Duran Duran zamansız bir müzik yaptığını kanıtlıyor. Kaynak: 1


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!