Advertisement
Okunma Sayısı: 327
  • 13
  • 0
  • 0
  • 0

döngü


döngü
Advertisement
Işıklarda durdu otobüs. Camdan yansıyan aksine takıldı gözleri. Görmekten imtina ettiği tatsız bir surattı bu. Hemen başını çevirdi. Otobüsün içi diğer otobüslerden farksızdı. Yanındaki kadın uyumuş olacak ki omuzuna yaslanmış. Başını tekrar cama çevirdi. Gözleri kamaştı. Haz etmezdi güneşten. İyi göremezdi yaz günleri. Gözleri yaşlanır, kapanırdı. Neyse ki bugün gözlüğünü yanına almayı akıl etmişti. İleride denizi hapsetmiş kıyı şeridini gördü. Yüksek bir güzergahı kullanıyordu otobüs. Denizi görünce hep gülerdi. İçi açılır, mutlu olur. Denizin sonsuzluğunda dertleri küçülür. Yüreği ferahlar, içi açılırdı. Fakat çok geçmeden bölündü keyfi. Suratsız binalar örüldü denizle arasına. Hızlı adımlarla yürüyen insanlar gördü. Hep gitmek isteyen araçlar, korna sesleri. Sürekli çalan telefonlar. Uzaktan bir sela yükseldi minareden. Hiçbiri duymadılar. 

Mutlular mı acaba, diye düşündü. Ona mı kalmıştı şehrin yükünü üstlenmek, yorum yapmak? Düşünmek günah şeydi. Kendine baksaydı önce. Kendine bakardı önce. Mutluluğa aşina olamamıştı hiç. Huzursuz bir yapısı vardı. Geceleri rahat uyurdu. Fakat gündüzleri kendine işkence ederdi. Kendini olmadığı birine dönüştürmeyi adet edindiğinden kim olduğunu unutmuştu, bilmezdi. Kaçış, bir kayboluştan ziyade keşif olmuştu onun için. Kendine kaçabilmek umudu, savrulmuşken hep benliği. Kimler için ne şekillere girmiş ne tabutlara sığdırmıştı ruhunu. 

Fakat şimdi düşünmenin vakti değildi bunları çünkü kadın uyanmazsa durağı kaçıracaktı. Son duraktı ama kaçıracaktı. Durağa yaklaştıkça gerginliği arttı. Neyse ki çantası düşüp kadını uyandırdı. Zaten kendisi de uyandıracaktı fakat böylesi daha iyi olmuştu.

Alelacele indiler otobüsten. Dağıldılar farklı yönlere. Kimse kimsenin ne yaptığını merak etmedi.

Araçlar durunca karşıya geçti. Deniz ilerideki bloğun ardındaydı. Gidebilse oraya rahatlayacak, emin. Fakat ofisi caddenin yola bakan kısmında, ateşeliğin karşısındaydı. Ah bir görebilse denizi yakından değişecek tüm günü. Onlardan biri olmayacak. Can sıkıcı gülümsemesi bezdirecek herkesi. Abartılı kibarlığı mide bulandıracak. Yalakalığı, gereksiz iltifatları nefret ettirecek kendinden. Bir görebilse denizi, rengarenk olacak kıyafetleri. Yaz çiçekleri desenli gömleğinin yakalarını iliklemeyecek. Kıyafetleri iş adabından çok uzak. Bir durabilse olduğu yerde, bu akışın dışında kendi içinde. Şimdi durabilse, yolun ortasında. Kahvesinin gömleğine döküleceğinden endişe etmeden. O gün ve diğer tüm günler yapacaklarını düşünmeden. Yüzüne bakabilse insanların. Etrafına bakabilse. Denizi görebilse. Bir çıkabilse yatağından, perdeleri sonuna kadar açabilse şafağı selamlayarak. 

Asansörün içi göründü. Bindiler hep birlikte ortak bir komut almış gibi. Sırayla indiler katlarda. Demir kapılara ilerlediler. Otobüslere bindiler.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!