Advertisement
Okunma Sayısı: 65
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

QUANTUM


QUANTUM
Advertisement

Çok eski bir tarihi yoktur kuantumun. Işığın bir parçası gibi girdi hayatımıza ama öyle olmadığı kısa zamanda anlaşıldı. Anlamak kolay değildir, onu çözmek bizim basit denklemlerimizle olmaz. Bilinmezliği ile nam salmış bilim adamlarını birbirine düşürmüştür. Benim için yeri çok ayrıdır. Kendisiyle ilk tanıştığımda aşık oldum desem yeridir. Işık serüveninin son olmayan başlangıcı. Onu anlamaya çalışmak bile mutlu ediyor hayranlarını. Bilim dünyasında çok popülerdir, onunla herkes takılamaz.

Bu ışık nedir nasıl olur derken eski insanlardan günümüze yapılan keşiflerle ışığın gizemli bir yapısı olduğu anlaşılmış. Öncelikle Isaac Newton un kuramsallaştırdığı parçacık yapısı bizim algılamamıza olanak sağlasa da Thomas Young girişim deneyiyle ‘ışık bir dalga’ diyerek ilk şaşırtmayı bilim dünyasında yaşatmış. Maxwell e çok şey borçluyuz. Işığımızı ve teknolojimize çağ atlatmış. Işık parçacık, dalga ve elektromanyetiktir. Üçüne de sahip olabilecek, hızına erişilmeyecek bir şey nasıl sevilmesin? Max Planck’ın bunu düşündüğüne eminim. Kuantumu ifade eden ve bugünün de temelini oluşturan Planck sabitinin kurucusu. Albert Einstein’i büyük yapan da fotoelektrik adını verdiği keşfi ile ışığımız başka boyutlara geçmiştir. ‘KUANTUM FİZİĞİ’ için birçok bilim adamı vardır. Matematikleri, kuramları sayesinde kuantumun gelişimi bir çocuk gibi gün geçtikçe gelişip serpilmiş. Ancak Richard Feynman kuantuma başka bir boyut kazandırmış ve diyagramlarıyla günümüzde etkisine hala şahidiz. Üzerinde çalışan herkes bir etki bırakmış, anlamak anlamlandırmak ve keşiflerimizin önünü açmak için. Bu zamana getiren herkese teşekkürü borç biliriz. 

 Kuantum bizim hayal boyutlarımıza sığdıramadığımız küçük parçaların, atomların, elektronların ve fotonların davranışlarını anlamak yolunda ki kendisine ifade ettiğimiz yoldaşımız. Son zamanlarda duymayan kalmadı. Onunla artık her yerde karşılaşıyoruz. Bizim bilinçaltımızı etkilemesede, onu kötü niyetli insanlar yanlış anlasa da. Onu evrende, bir bilgisayar olarak, bir bilim laboratuvarında, sayfalarca kağıtlarda görmek ve daha fazlasında onunla olmak heyecan verici. Zamanın açık ara en önemlisi benim için. Seni seviyorum benimle olmaya devam et. Kuantum günümüz kutlu olsun 😊 


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!