Advertisement
Okunma Sayısı: 896
  • 3
  • 0
  • 0
  • 1

Bir Ankara Grubu: "pilli Bebek"


Bir Ankara Grubu: "pilli Bebek"
Advertisement

1992'de grubun vokali Cem Kısmet ve eski bas gitarcısı Ahmet Başbağlar'ın Sakarya Caddesi'nde konserler vermeye başlamasıyla ilk adımları atılan grup, net olarak 1995'de kuruldu.

Pilli Bebek, yirmi yılı aşkın süredir müzik listelerindeki varlığını korumaya devam eden ülkemizin nadide, kendi köşesinde, endüstri dünyasından uzak müziğini yapan bir Ankara grubudur. Birçok müzik türünden etkilenseler de ilk dinleyişte tanıdığımız özgün bir üsluba sahip olmayı başaran grup, yaptıkları müziği, Venedik'te gondolcuların söylediği melankolik şarkılara; barkarola yakın bulup bu şekilde tanımlamışlardır.

Şarkılarında söz olarak da müzikal olarak da sadeliğe sahip olan Pilli Bebek şimdiye kadar dört albüm yayınladı. Birinci albüm olan "Uyandırmadan" 1999'da piyasaya sürülürken, Cem Kısmet ve Ahmet Başbağlar'ın dışında davulda Gürcan Konanç yerini almıştı. Grup, ikinci albüm kayıtlarını yaparken kadro değişikliklerine gitti ve Başbağlar'dan sonra bas gitarda Cudi Genç, davulda ise Konanç yerine Onur Ertem dahil edildi. Ayrıca albüm kayıtlarından sonra 2006'da gruba ikinci gitarist olarak Ozan Erkan katıldı. Zamanının popüler grupları gibi üst üste yeni albümler ve yeni şarkılar çıkarmak yerine uzun yıllar bekleyip, bu bekleyişe değecek bir albüm olan "Olsun" ile 2007'de çıkış yaptılar. Ve elbette üçüncü albüm... Pilli Bebek için aslında milat denilebilecek ve büyük bir dinleyici kitlesinin sadece müzikal anlamda değil müthiş bir manidarlıkla hayatına aldığı albüm "Behzat Ç. Müzikleri", grubun listelerimizde daim olmasını sağlayan şarkılar ve hikayeler barındırıyor. Özellikle Ankara insanı için önem taşıyan "Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi" dizisi için yapılan müziklerin bir arada olduğu albüm, Pilli Bebek dinleyicileri için özel ve değerli bir yere sahip. 2010 yılında yayın hayatına başlayan dizi öncelerde ikinci albümden parçalara yer veriyorken, Cem Kısmet dizi için yeni şarkılar yazdı ve bu şarkılar 2012'de çıkarılan üçüncü albümde toplandı.

Son olarak 2016'da "Bu Biçim" ve 2017'de "Çoğu Zaman" teklilerini yayınlayan grup şimdilerde sessizliğini koruyor. Sizler için grubun unutulmaz şarkılarını buraya bırakıyorum. Pilli Bebek'i ve Ankara'yı güzel hatırlamak dileğimce.. 

https://open.spotify.com/artist/63RFns47gk00mnHIQ8zTR1?si=1wdApRFESt6v4-Vsgp80Og  


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!