Okunma Sayısı: 135
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Kuzeyde Bir Gün Batımı: Nordic Summer Evening


Kuzeyde Bir Gün Batımı: Nordic Summer Evening
Sanat tarihçisi Michelle Facos’a göre son yüzyılda İsveç’te yapılmış en bilindik eser olan “Nordic Summer Evening” isimli eser Türkçe'ye “İskandinav Yaz Akşamı” olarak çevrilebilir.

Bu eser yüksek görsel gücüyle onu izleyeni ilk bakışta kendisine çekmeyi başaran, saf ve doğrudan yapısı ile güzelliğini pekiştiren bir eser.

Onu izlemeye başlamadan önce romantik bir yaz akşamının içinde bulunacak olmaya kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Çünkü onu seyretmeye başladığınız an, hafif bir rüzgârın saçlarınızın arasından kayıp gittiğini, taze çimen kokusunun etrafınızı sardığını hissetmeye başlayacaksınız.

İsveçli ressam Sven Richard Bergh (28 Aralık 1858 – 29 Ocak 1919) tarafından yapılan bu eser; İskandinav ressamlarının teması olan “Kuzey Işığı” resimleri için sembolik bir parça haline gelmiştir.

Anne ve babasının sanatçı olmasından dolayı erken yaşlarda resimle tanışan Richard Bergh, İsveç’in zengin ve elit ailelerinden birine mensuptu. Stockholm'deki İsveç Kraliyet Sanat Akademisi'nde okudu ve birçok kez Fransa'ya gitti. Kariyerinin erken dönemlerinde ünlü kişilerin portrelerini yaptı. İsveçli oyun yazarı August Strindberg ve şair Gustaf Fröding bunlara örnek gösterilebilir. Bergh, portre ressamı olmasına karşın manzara resimleri de diğer eserleri kadar ilgi gördü ve övgü kazandı. 1890’larda sanatta İsveç Romantizm akımının temsilcilerinden biri haline geldi. 1915'te Stockholm'deki Ulusal Sanat Müzesi'nin müdürü oldu. Fransız ressamlar Édouard Manet ve Claude Monet’in çalışmalarından ilham aldığı düşünülen ressam, takvimler 1919 yılının Ocak ayını gösterdiğinde 60 yaşındayken hayata veda etti. Bergh’in 1900 yılında tamamladığı bu eser 170x223,5 cm ölçülerindeki kanvas üzerine yağlı boya ile yapılmıştır. Eser Kirk Varnedoe’nin 1982 yılındaki “Kuzey Işığı” adlı sergi için seçilenler arasına bu eseri de almasıyla uluslararası ün kazanmıştır. Eserin orijinali İsveç’te bulunan Gothenburg Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

İsveç Romantizmi’nin öncülerinden sayılabilecek bu resimde, terasta duran bir kadın ve bir erkek model görüyoruz. Yüzlerini bir ayna gibi yansıyan göle doğru dönmüş bu kişilerden kadın olan model, şarkıcı Karin Pyk, erkek olan model ise İsveç asilzadelerinden ressam Prens Eugen. Resimdeki kahramanlarımız, Stockholm Takımadaları’ndan biri olan Lidingo Adası’nda bulunan Kyrkviken üzerinden manzarayı izliyorlar.

Her ne kadar birbirlerinden ayrı duruyor olsalar da uzmanlar resimdeki kişilerin beden dili incelendiğinde aralarında cinsel bir gerilim olduğunun görüldüğünü söylüyor. Resimdeki romantik hava Bergh tarafından ince ayrıntılarla vurgulanmıştır. Örneğin; gölde çifti bekleyen bir sandal bulunmaktadır.

Çiftin üzerine vuran gün batımı ve izledikleri manzarayı kullanan Bergh’in, insan ve doğa arasındaki uyumu işlemeye çalıştığı düşünülüyor. Ayrıca çiftin önünde durduğu teras korkuluklarının alt kısımlarda görülen mavi ışık hatları, o dönemde yapılan diğer İskandinav resimlerinde de görülen “Kuzey Işığı” motifi için kullanılmıştır.

Ressam Richard Bergh için sanatın hissetmek üzerine kurulu bir dünya olduğu belirgin bir şekilde ortada. Belki de bu tabloyu yaparken ömrünün sonuna kadar hissedebileceği bir resim yapmak istemiştir. Kim bilir.

Kaynak: 1, 2, 3,

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!