Okunma Sayısı: 109
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Doğal Güzelliğin En Üst Noktası “Amalfi”


Doğal Güzelliğin En Üst Noktası “Amalfi”
Salerno'nun bölgesi olarak sayılan Amalfi, gidenleri kendine hayran bırakan ve dünyanın her yerinden turist çeken, doğal güzelliğin hat safhada olduğu bir sahildir.

[caption id="" align="alignnone" width="455"] Michael Jordan'ın Amalfi tatilinden bir kesit[/caption]

[caption id="" align="alignnone" width="454"] Vanessa Hudgens da Amalfi'yi ziyaret eden ünlülerden[/caption]

Amalfi'ye yakın olan Napoli'de (aynı zamanda en yakın havalimanın da bulunduğu) bir Amerikan üssü olduğundan dolayı kıyıda birçok Amerikalı görmek mümkün. Muhtemelen bu üssün sağladığı tanınma ile birçok Amerikalı şarkıcı ve oyuncu da tatil için Amalfi'yi tercih etmekte. Peki bu kıyıyı bu kadar güzel yapan nedir ve kıyının yakınındaki diğer kasabalarda neler görebilirsiniz bu yazımızda anlatacağız.

 

YOLLAR

Öncelikle Amalfi ile ilgili çok söylenen bir sözle başlamak istiyoruz; “Eğer Amalfi'de araba sürebilirsen her yerde sürebilirsin.” Amalfi ve onun gibi kıyılara kurulmuş diğer bütün kıyı şehirlerine ulaşmak için oldukça dolambaçlı, virajlı ve dar yollardan geçmeniz gerekiyor. Bu yüzden Salerno'dan kalkan otobüslere binen birçok kişi yolculuk sırasında kusabiliyor. Bölge halkı ise bu sıkça gerçekleşen duruma oldukça alışmış durumda.

Birçok yerde Amalfi için araba kiralanması gerektiği yazsa da, çok tecrübeli olmayan ve kısa süredir araba süren insanlar için oldukça zor olabilir bu yollarda araba sürmek. Özellikle de sezon içi yani yaz aylarında kıyılar çok kalabalık olduğundan dolayı sürekli durmak ve geri gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Amalfi dahil olmak üzere diğer kıyı kasabalarından kalkan tüm otobüsleri ulaşımınız için kullanabilirsiniz. Ayrıca sezon içinde bu kıyılar hem çok kalabalık hem de çok pahalı olduğundan sezon dışı gitmek daha keyifli olabilir, çünkü dar sokaklardaki insan sayısı zorlayıcı olabilir.

KURULUŞU

Amalfi kıyısının kuruluşu ile ilgili mitolojik bir hikaye anlatılır. Bu hikayeye göre Herkül, Amalfi adında bir su perisine aşık olur. Ancak Amalfi genç yaşta hayatını kaybeder. Bunun üzerine Herkül, Amalfi'yi dünyanın en güzel yerine gömeceğini söyler ve böylece Amalfi kıyısını yaratır.

 

DENİZCİLİK

Amalfi; Pisa, Genova ve Venedik ile beraber Akdeniz'in ilk Denizci Cumhuriyetlerindendir. 10. yüzyılda Güney İtalya'dan Orta Doğu'ya kurdukları ticaret üstleriyle Akdeniz'deki ticaret egemenliğini Araplardan almışlardır. Aynı zamanda Amalfililer, Kostantinopolis'de ilk ticari koloniyi kuran kişilerdir. Denizcilik ve ticaret ile ilgili birçok yasa da Amalfi’de yazılmıştır. Bu yüzden bu kıyı şehrinde dolaşırken denizci dükkanlarına rastlayabilir ve dükkan sahibinin el yapımı eserleriyle karşılaşabilirsiniz.

[caption id="" align="alignnone" width="441"] Amalfi'nin bayrağı[/caption]

LİMON, SERAMİK VE TURİZM

Güney İtalya'nın iklimi limon yetiştirmeye oldukça uygun olmasından dolayı limon ve limonla alakalı her şey Amalfi ekonomisinin yapı taşlarından birini oluşturuyor. Bu yüzden şehirde, üzerinde limon fotoğrafı olan birçok magnet, resim, limonlu çikolata, limon bahçeleri görebilmeniz mümkün. Limoncello denilen İtalyan limon likörünün en çok üretildiği yerlerden biridir Amalfi.Amalfi'ye vardığınız vakitte şehirde neden bu kadar çok seramik olduğunu merak edebilirsiniz. İnsanlığın en eski sanatlarından biri olan seramik Amalfi'de oldukça yaygın, çünkü Amalfi topraklarında bulunan kil ve volkanik materyaller seramik yapmaya oldukça elverişli bir ortam sağlıyor. Bugün hala birçok mağaza seramik ürünleri satmaktadır.

 

Son olarak da turizm Amalfi ekonomisini ayakta tutan en büyük etken diyebiliriz. Sezon içinde dükkanlarının açılış-kapanış saatlerini uzatan esnaf sezon dışında bazen dükkanlarını kapatabiliyor. Yine de her mevsimde güzelliğini koruyan Amalfi, gidilecek en ideal tatil duraklarından birini oluşturuyor.

AMALFİ DUOMOSU

Amalfi Duomosu, Amalfi'nin merkezinde bulunan Roma Katolik Katedrali'dir. Kalıntıları burada bulunmasından dolayı İsa'nın on iki havarisinden biri olan Havari Andreas'a adanmıştır. Romanesk, barok ve rokoko mimarisi ile inşa edilmiştir. Dördüncü Haçlı Seferinden sonra Havari Andreas'ın kalıntıları 1206 yılında Kostantinopolis'den getirilmiştir.

Katedralin yapımına IX. yüzyılda başlanmıştır. XII ve XIII. yüzyıllarda yapılan çan kulesi ise Arap-Norman stili ile yapılmıştır ve bu stil o dönemde Güney İtalya'da oldukça görülmektedir. Katedralin yapımı ise 1900 yılında tamamlanmıştır.

[caption id="" align="alignnone" width="447"] Duomo Meydanı'ndan Katedralin görünüşü[/caption]

[caption id="" align="alignnone" width="2250"] Katedralin içeriden görünümü[/caption]

RAVELLO VE VILLA CIMBRONE

Amalfi'ye oldukça yakın olan Ravello kasabasında en az XI. yüzyıldan kaldığı düşünülen tarihi bir villa bulunmaktadır; Villa Cimbrone. Cimbronium olarak bilinen bir kayalık tepenin üzerine kurulduğundan dolayı bu adı alan villa, geçmişinde birçok kez el değiştirmiştir. Belli süreçlerde villanın sahibi zengin ve soylu aileler olmuş, başka süreçlerde ise bir manastırın parçası haline gelmiştir.

20. yüzyılın başında İngiliz bankacı ve politikacı Ernest William Beckett villayı o zamanki sahibi olan Amici Ailesi'nden almıştır. Villayı ve villanın bahçelerini oldukça genişletmiştir ve birçok yeni çalışma yaptırmıştır. 1917 yılında İngiltere'de hayatını kaybeden Beckett'in cenazesi Villa Cimbrone'ye getirilmiş ve gömülmüştür. Villa, Beckett ailesi sahibi olduğu sırada birçok ünlü tarafından ziyaret edilmiştir, bunlardan biri de Virginia Woolf'dur.

Villa bugün Vuilleumier Ailesi'nindir. Önceleri özel aile evi olarak kullanılan villa sonrasında otele dönüştürülmüştür. Bugün ise bahçeleri ve terası dahil villanın birçok yerini gezebilirsiniz.TERRAZZA DELL'INFINITO

Villa Cimbrone'yi belki de en olağanüstü kılan yeri Terrazzo dell'Infinito'dur yani Sonsuzluk Terası. Birçok kişiyi büyüleyen,  birçok sanatçının seneler içinde sözünü ettiği teras, sonsuzluğu görebildiği hissiyatı verdiğinden dolayı almıştır bu adı.
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!