Okunma Sayısı: 22
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Dünyanın En Büyük Doğum Günü Partisi "King's Day"


Dünyanın En Büyük Doğum Günü Partisi "King's Day"

Hollanda kralının doğum gününü kutlamak için her sene 27 Nisan'da Amsterdam başta olmak üzere bütün ülkede düzenlenen bir festivaldir.

Kralın günü olarak çevirebileceğimiz King's Day (Koningsdag), Hollanda kralının doğum gününü kutlamak için her sene 27 Nisan'da Amsterdam başta olmak üzere bütün ülkede düzenlenen bir festivaldir.

2013 yılına kadar festivalin adı Queen's Day (Koninginnedag) idi, fakat Willem-Alexander'ın kral olmasından sonra ise festivalin adı değiştirildi. İlk Queen's Day 31 Ağustos 1885 yılında Kraliçe Wilhelmina adına düzenlenmişti böylece de gelenek başlamış oldu. Kendi kızı Juliana tahta geçtiğinde ise kutlama tarihi 30 Nisan olarak değiştirildi.Kral Willem-Alexander'dan önceki Kraliçe Beatrix tahta geçtiğinde annesini onurlandırmak adına 30 Nisan'ı kutlama tarihi olarak tutmaya karar verdi. Bu durum ise Hollandalıları çok mutlu etti çünkü kraliçenin gerçek doğum günü 31 ocaktı ve bu da kutlama için çok soğuk bir hava olacağı anlamına geliyordu.
King's Day aslında kendisinden bir önceki gün başlar ve King's Night (Koningsnacht) adını alır yani kralın gecesi. King's Night'da birçok gece kulübü kralın doğum gününü kutlamak adına parti düzenler ve şehirlerde de birçok açık hava konserleri yapılır. Konserlerde ve kulüplerde çalınan müzik ise house ve technodur, bu yüzden birçok afişte technofest gibi başlıklar görmeniz mümkün.Birçok Hollandalı ise ya iki gün uyumadan bütün kutlamaya katılmakta ya da King's Night'dan sonra eve gidip birkaç saat uyuyup King's Day kutlamalarına katılmaktadır.

Festivalle ilgili bir başka ilginç durum ise herkesin turuncu giymesidir. Hollanda Kraliyet ailesinden, yani the House of Orange-Nassau'dan, turuncu giyme geleneği gurur duyulması anlamını taşımaktadır. Sadece kıyafetle değil turuncu aksesuar, yüz boyama ya da peruk kullanarak da bu geleneğin bir parçası olabilirsiniz.King's Day kutlamalarına katılan kişiler Amsterdam'ın nüfusunu ikiye katlamaktadır ve ortalama 600.000 ile bir milyon kişi kralın doğum gününü kutlamak adına Amsterdam'da bulunmaktadır. Ortalama 250.000 kişinin ise trenle Amsterdam'a geldiği öngörülmektedir.
Amsterdam'a her kutlama ve festivalde olduğu gibi King's Day'de de birçok tekne partisi görmek mümkün. Tekne partileri şehri ve kanallarını turuncuya boyayan unsurlardan bir tanesi. Eğer bu teknelerden birindeyseniz ve tuvaletiniz geldiyse yapmanız gereken tek şey plasboot adlı tuvalet teknelerini bulup kullanmak.King's Day ile İlgili İlginç Bilgiler

 • Willem-Alexander Hollanda'nın 123 yıl aradan sonraki ilk erkek hükümdarıdır.

 • Birçok müze King's Day'de açıktır.

 • King's Day'de her sokak hazine avı yapmak için olanak sağlıyor çünkü bugün herkes eşyalarını satma ya da takas etme konusunda serbest, herhangi bir izin almalarına gerek yok. Bu yüzden şehir koca bir garaj satışına dönüşüyor.

 • Ortalama bir sokak satıcısı King's Day'de 90€ kazanıyor.

 • Eğer King's Day pazar gününe denk gelirse bir gün önceden, cumartesi günü kutlanır.

 • Ortalama bir kişi King's Day'de turuncu hatıra eşyalarına ya da kıyafetlerine 26€ harcamakta.

 • Kraliyet üyeleri de rastgele bir kasabada ya da bölgede kutlamalara katılmaktadır.


[caption id="" align="alignnone" width="1260"] Hollanda kralı Willem-Alexander[/caption]

Kutlamalardan bir kesit.


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!