Okunma Sayısı: 40
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Tadıyla Büyüleyen Karadeniz Lezzetleri


Tadıyla Büyüleyen Karadeniz Lezzetleri
Karadeniz lezzetleri, Karadeniz mutfağı gerçekten farklı tatların buluştuğu bir zenginliktedir. Kıyı ile iç kesimleri, doğusu ile batısı arasında lezzet farklılıkları vardır. Çeşitli otları, balığı, tereyağlı yemekleri, el yapımı hamur işleri ve turşu kavurmaları ile Karadeniz'de gastronomik bir tura çıkmaya ne dersiniz? O halde başlayalım!Yavaş yavaş kış döneminde olduğumuz bu günlerde Karadeniz ayrı güzeldir. Doğası, denizi, havası, yaylaları, renkli insanları ile bir bütündür bu yöre… Eğer yolunuz Karadeniz‘e düştüyse, ne yemeliyiz diye düşünmeyin diye sizlere küçük bir yazı hazırladık.Tercihen tereyağlı çıtır çıtır “Karadeniz Pidesi” taş fırında incecik hamuru ile pişirilen; açık–kapalı, yumurtalı–yumurtasız, uzun-yuvarlak gibi farklı türlerde hazırlanan bu pideyi yerken lezzetine hayran kalacaksınız. Trabzon pidesi, bolaman pidesi, bafra pidesi vs. uzar gider bu liste. Karadeniz'in her köşesinde nefis pideciler vardır ve Karadenizliler pazar günleri serpme kahvaltı yanında pide yemeyi ayrıca çok severler. Akçabaat Köftesi'nin de, odun kömüründe pişirilmesi ve bu yörede beslenen hayvanların etleri ile yapılması nedeni ile kendine has bir lezzeti vardır.Hamsiköy Sütlacı, tatlı tercihlerinize yeni bir bakış açısı kazandıracak kadar özel olabilen bir lezzettir. Yolunuz düşerse, muhakkak denemelisiniz.Karadeniz ile turşu kavurmaları ünlenmiştir. Başka hiçbir yerde bulamayacağınız bu lezzetler bu bölgede her evde yapılmaktadır. Özel turşu dükkanları da bunun cabasıdır. Çay ve mısır ekmeği tamlaması ile de ayrı bir tat ortaya çıkar.

Kiraz turşusu olur mu demeyin. Burası Karadeniz, her şeyin turşusunu yapmaları mümkün. Bu bölgede yetişen beyaz-sarı kiraz ve taflan denilen karayemiş meyvelerinin turşuları kurulup, daha sonrasında turşu kavurması gibi lezzetlere dönüştürülüyor. Beyaz lahana turşusu ve fasulye turşusu kavurmaları da yaygın diğer lezzetlerdendir.Karadeniz Bölgesi'nden bahsedilince en olmazsa olmaz yemeklerden biri olan mıhlamaya da muhakkak değinmek gerekir. Mıhlama, Trabzon iline ait peynir ve mısır unu ile yapılan bir yemektir. Dil peyniri, kaşar peyniri ve tulum peyniri kullanılan yemekte, bulunmadığı takdirde sadece kaşar peyniri de kullanılabilinir. Kahvaltıların baş tacıdır.Çeşitli otları da pişirerek mutfaklarına eklemiş Karadenizliler. kaldirik (hodan), merulcan, hoşgıran, pazı gibi farklı ot kavurmaları da farklı bulacağınız tatlardandır. Kaygana ise, tavada yapılan omlete benzer bir lezzet. Fakat içerisine farklı otlar, yeşillikler konularak değişik türleri yapılmaktadır. Pazı, kaldirik otlu kaygana, yeşil bezelye kayganası, hamsi kayganası bu yöre de yaygın lezzetlerden.

Kara lahana sarması ise, mısır unu ile muska şeklinde yapılan bir dolmadır.

Tüm Türkiye’ye yayılmış olan meşhur ekşi mayalı, dışı ve alt tabanı iyi pişen VakfıKebir Trabzon Ekmeği ve mısır ekmekleri bu yörenin ana besin kaynaklarından biridir. Eğer bu ekmeğe alışmış iseniz gerçekten o lezzeti arıyorsunuz. Yoğurt ile yemesi ise ayrı güzeldir.Diğer bir lezzet olan içli tava ise kuru üzümlü pilavın hamsi ile kaplanması sonucu ortaya çıkan bir lezzet türüdür.Kuzinede pişen ekmekleri, közlenen sebzeleri, yoğurda yoldaş olan mısır ekmekleri, iştah kabartan pişileri, değişik turşuları, laz böreği, uzadıkça uzayan muhlama(kuymak) ile kalplerimizi fetheden bu zengin yemek kültürünü tanımanız dileğiyle.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!