Okunma Sayısı: 24
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

2006 Yılına Damga Vurmuş 5 Yerli Albüm


2006 Yılına Damga Vurmuş 5 Yerli Albüm
Müzik dünyasında öyle zamanlar olmuş ki müzikseverler güzel şarkılara doyamadığı gibi her yeni çıkan şarkıyla ve müzisyenin duygu dünyasıyla yeniden tanışmış. 2006 yılı da hem o zamanın bile efsanesi olanların hem de şimdilerde listelerimize kazıdığımız isimlerin bazen ilk şarkıları bazen en sevilen şarkılarını bıraktığı bir yıl olmuş. Sizler için 2006 yılına damga vuran beş albümü çıkış sırasına göre bir araya getirdim. 2020'li yıllara bu kadar yaklaştığımız bir zamanda umarım bu listedeki albümler sizlere yaşlandığınızı değil de güzel anıları anımsatır.

1. Türk müziğinin babası Müslüm Gürses'in çıkardığı her şarkının ya da her albümün çıktığı zamanları aşan eserlerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Affet, Nilüfer gibi dillere pelesenk olan şarkıları barındıran Aşk Tesadüfleri Sever (Mucize ve Buluşma) albümünde 14 şarkıya yer verilmiş. Tabii albüm bunlarla da sınırlı değil. Adından da anlaşılabileceği gibi mucizevi buluşmalarla dolu olan bu albümde, Birhan Keskin'den Leonard Cohen'e, Sezen Aksu'dan Bob Dylan'a birçok isim bir araya gelmiş. Müslüm Gürses'in Bjork, David Bowie, Garbage, Bob Dylan, Rainbow, Leonard Cohen, Jane Birkin gibi isimlerden tanıdığımız şarkıları kendine has yorumu ile seslendirdiği ve Tanju Okan'dan bildiğimiz Kadınım ve Alpay Nazikoğlu'nun eşsiz şarkısı Ayrılık Rüzgarı'nın da yer aldığı albümün hem danışman olarak hem de şarkı sözü yazarı olarak mimarı ise Murathan Mungan.
2. Listelerimize her yeni albümüyle "İşte bu tam da onların yapacağı bir şarkı!" dediğimiz şarkıları bırakan, artık karakteristik bir üslup kazanan Pinhani grubunun ilk stüdyo albümü de 2006 yılında çıkmış. 2006 yılı itibariyle hayatımıza giren Pinhani, İnandığın Masallar adlı ilk albümünde, albümün üzerinden 1 yıl geçtiğinde yayın hayatına başlayan Kavak Yelleri dizisinde kendilerine yeni bir dünya yaratan Hele Bi Gel, Beni Al, Dön Bak Dünyaya gibi 13 yıldır dinlemeye devam ettiğimiz şarkılarına yer vermiş.
3. Türk müziğinin şüphesiz en iyi gruplarından biri olan Mor ve Ötesi, 2006 yılında takvimler Mayıs ayını gösterirken en sevilen şarkılarından biri olan Küçük Sevgilim parçasının da yer aldığı 12 şarkılık Büyük Düşler adlı albümü çıkarmış. Dünya Yalan Söylüyor albümünden sonra turneler ve konserlerin arasında doğan beşinci albüm Büyük Düşler'in miksleri ise Londra'da, dünyaca ünlü birçok rock grubunun prodüktörlüğünü de üstlenen Chris Sheldon tarafından yapılmış.
4. Deli dolu tavırlarıyla, renkli şarkılarıyla tanıdığımız ve onu sevmemek neredeyse imkansız diyeceğimiz bir müzisyen olan Nil Karaibrahimgil, hafızamızda en çok yer edinen şarkısı Pırlanta'nın da yer aldığı Tek Taşımı Kendim Aldım albümüyle 2006 yılını parlatan bir diğer isim olarak karşımıza çıkıyor. Çok sevdiğimiz bir diğer parça olan Organize İşler Bunlar'ın da yer aldığı 12 parçalık albüm birbirinden güzel ve Nil'e ait olduğunu her dinlediğimizde ispatlayan şarkılar barındırıyor.
5. Listenin son adayı ise Türkçe rap müziğin efsanesi olarak kalacak olan Ceza'nın üçüncü solo albümü Yerli Plaka. Bir neslin ezbere bildiği şarkıların yer aldığı Sezen Aksu, Ayben, Killa Hakan ve Eko Fresh gibi isimleri de gördüğümüz Yerli Plaka albümü, Med Cezir ve Rapstar albümleri gibi zamanının çocuklarını kendiyle büyütmüş bir albüm.
 

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!