Okunma Sayısı: 136
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0

Severus Snape Kimdir?


Severus Snape Kimdir?
Serinin en karanlık, alışılagelmişin dışında, ters köşe yapan ürkütücü karakteri. Kim mi? Profesör Severus Snape! Katı bir kara büyücü olarak karşımıza çıkıyor kendisi. İyinin mi, kötünün mü tarafında olduğu konusuyla ilgili olarak bizleri çok şaşırtmıştır, tabuları yıkmıştır.
Profesör Severus Snape (9 Ocak 1960 - 2 Mayıs 1998) yaratıcısı J.K. Rowling olan Harry Potter serisinin karanlık, soğuk karakteri. Dış görünüşünden bahsedecek olursak; beyaz soluk yüzlü, kanca burunlu, omuzlarına kadar inen siyah saçları, siyah pelerini ve cübbesiyle bir yarasaya benzer.

Hogwarts'a gelişinden bahsedecek olursak eğer kara büyü konusunda öğretmenlerden bile daha yetenekli ve geniş bir bilgi dağarcığına sahipti. Çok istediği Slytherin'e de seçildiğini unutmadan ekleyelim. E, Slytherin'de de bu özelliğinden dolayı eğitim döneminde kurulan çeteye dahil olan neredeyse bütün üyeleri de sonunda "Ölüm Yiyen" olmuştur. Daha sonra ise Voldemort'un düşüşe geçmesiyle birlikte saf değiştirerek Albus Dumbledore için casusluk yapmıştır.
Bir zamanlar Voldemort'un yandaşlarına katılmış olsa da Voldemort'un, Snape'in çok sevdiği -Harry'nin annesi olan- Lilly'yi öldürmesinin üzerine taraf değiştirmiştir. 1981 yılında da Hogwarts'a dönüp İksir Uzmanı olmuştur, lakin kendisinin istediği Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi eğitmenliğiydi.

Snape, James Potter, Lily Evans, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew'la aynı dönemdendir. Severus, Hogwarts Ekspresi'nde karşılaştıkları ilk günden beri James ve Sirius'a düşmandır, James'in grubu tarafından devamlı aşağılanır, hatta James ona Sümsükus (Snivelly) lakabını takmıştır. Buna rağmen Snape James'e hayatını borçludur, çünkü Remus' un dolunay dönemlerinde nereye gittiğini merak eden Snape, Sirius'un tüyosu üzerine Remus'u takip etmeye kalktığı vakit James tarafından kurtarılmıştır, çünkü Remus Lupin bir kurtadamdır, dolunay zamanlarında kimseye zarar vermemek için Şamarcı Söğüt'ün altındaki gizli geçitten Bağıran Baraka'ya gider ve dönüşümünü orada tamamlar. Sirius'un planı sonuca ulaşsaydı Snape, Remus Lupin'in kurtadam formuyla karşılaşacak, muhtemelen de saldırıya uğrayacaktı.

Harry için yaptığı fedekarlıklar da hatrı sayılırdır. Harry süpürgeden düşmek üzereyken hayatını kurtaran kişi Snape'dir. Dumbledore dışında hiç kimsenin Harry'nin, Voldemort'un geri döndüğü iddialarına inanmazken Snape arka çıkmıştır. Bunun sebebi ise, Snape'in de eski bi' "Ölüm Yiyen" olması, kendisinde ve diğer ölüm yiyenlerin de kolunda karanlık Lord tarafından bir karanlık işaret dağlanmıştı. Dağlanan bu işaret, karanlık Lord'un onlarla iletişim yoludur, belirginleşmesi de Lord'un geri dönmesine işaretti. 1997 yılında Hogwarts, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin öğretmeni olarak uzun zamandır beklediği fırsatı yakaladı. Eğitim dönemi başlamadan önce Draco'nun annesinin Snape'in evi olan Spinner's End'de verdiği Bozulmaz Yemin nedeniyle bütün bir yıl boyunca Draco'nun arkasını kolladı.
Trelawney'in, Dumbledore'a anlattıklarına kapı arkasından şahit olarak, duyduklarını Voldemort'a aktarmıştır. Böylece de Voldemort'un, Lily ve James Potter'ın öldürülmesine sebep olmuştur. Kendisi, Patronus yapabilen tek Ölüm Yiyendir, Dumbledore'un da sonsuz güvenini kazanmıştır. Safkan bir anne ile Muggle bir babadan doğmasından dolayı Voldemort gibi Snape de utanç duyuyordu.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!