Gizemli Fısıltıyla Bir Araya Gelmek: John Lennon ve Erkin Koray Buluşması

Gizemli Fısıltıyla Bir Araya Gelmek: John Lennon ve Erkin Koray Buluşması
 • 0
  0
  0
  0
 • Sene 1971. Fransa'da, Cannes Film Festivali'nden 30 km ötede, bir otelin terasında bizim ilk elektro gitarcılarımızdan, ilk rock bar açanlarımızdan birinin, Rock'n Roll'un babası dediğimiz efsane ismimizin, evet Erkin Koray'ın en büyük isteklerinden biri gerçekleşiyor. Koray'ın da müziğini çok beğendiği ve üyeleriyle tanışmak istediği, dönemin zirvesi olan, çıktıkları andan bugüne etkisi süregelen ve dalga dalga yayılan efsane grup The Beatles'ın John Lennon'ı, sevgilisi Yoko Ono'yla beraber Erkin Koray'la tanışıyorlar, üstelik sohbet ediyorlar. Gazeteci ve sunucu Arda Uskan'ın da bulunduğu bu dörtlünün fotoğrafı işte böyle doğuyor. Arda Uskan'ın daha fazla tanınmasına vesile olmuş aynı zamanda bu fotoğraf. Film festivali sırasında Erkin Koray'ın, o uzun saçlı gencin, Lennon'ın kulağına bir şeyler fısıldamasıyla gerçekleşiyor bu mucize. Koray, hem John Lennon için orada, hem de rock müziğin gidişatını gözlemlemek için Avrupa turunda. Lennon ise orada bulunmasını 2 nedenle açıklıyor, ilki Mick Jagger'ın nikahının olması (bu durumda teşekkürler Mick Jagger bu buluşmaya dolaylı vesile olduğun için), ikinci neden ise Lennon'ın elinin değdiği filmlerin de festivalde olması. Erkin Koray'a filmleri nasıl bulduğunu soruyor, Koray beğendiğini söylüyor. Lennon'ın hoşuna gidiyor bu elbet ama minik bir yakınmayla insanların filmleri anlamadığından bahsedip, sen anladın mı diye sorunca Koray şöyle diyor: "Anlamam ya da sevmem hiç önemli değil. Filmleri hissettiğimi söylemem yeterli sanırım."
  Konuşma sırasında Lennon ve Oko'nun "War is over, if you want to" söylemlerine, Erkin Koray'ın barış dileği karışıyor, müzikten, hippi hareketinden bahsediyorlar ve konular birbirini açıyor, iki isim de birbirinden etkileniyor. Bir ara Lennon gitarını Koray'a takdim ediyor ve Koray "Mesafeler" şarkısını çalıyor yayınlanmamış haliyle. Lennon "nefis, harika bir doğu ezgisi var parçada" diyor ve İngilizce yazıp Avrupa'da şansını denemesini söylüyor Erkin Koray'a. Tabi bizim efsanemiz Türkiye'de, Türkçe olarak yayınlamayı tercih etmiş sonraki yıllarda. John Lennon'la olan bu konuşmasından kendisinin ve şarkılarının etkilendiğini söylüyor Erkin Koray. O masada neler konuşuldu, neler çözüldü çok azını bilebiliriz fakat bilmediğimizden emin olduğumuz tek bir şey var: Erkin Koray, John Lennon'ın kulağına ne fısıldadı?
  İkili daha sonra görüşme fırsatı bulamamış, buluşmamışlar. Erkin Koray, arkadaşına (John Lennon'a) olan saygısından ve artık iznini de alamayacağından fısıldadığı sözleri bir sır olarak saklıyor. Kimseye söylemiyormuş herkes sorsa da. Hatta radyo programında sorulduğunda sinirlenmiş ve saklayacağını çok net belirtmiş, bir programda da stüdyoyu terk edeceğini söyleyip kızmış, anlaşılan söylememekte kararlı. Aradan 46 yıl geçmiş ve o sözler hala sır olarak saklanmakta. Bu kararlılıkla, bu kapıyı hangi sözler açtı merak etmek kalıyor bize. Fesupanallah!

  Yorumlar (0)

  Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

  Yorum Bırakın

  Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.