Okunma Sayısı: 35
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Dünya Mirası Listesi Yolunda Bir Türk Kasabası: Mudurnu


Dünya Mirası Listesi Yolunda Bir Türk Kasabası: Mudurnu
Bir Osmanlı kasabası olan Mudurnu, 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmıştı. Daha sonra yapılan çalışmalarla tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve ahilik kültürüyle tanılan bu kasaba gözünü Dünya Mirası Listesi'ne dikti.

Mudurnu, tarihin çeşitli dönemlerinde İpek Yolu gibi önemli yolların üzerinde bulunması nedeniyle bir ticari ve askeri merkez olarak anıldı. Ayrıca, Cumhuriyet Dönemi de dahil olmak üzere ahilik kültürünün gelişmesi ve sürdürülmesinde önemli rol oynadı.

Hem doğal dokusu hem de Osmanlı zamanından kalan tarihi kentsel yapısı ile dikkat çeken Mudurnu'da pek çok anıtsal ve sivil mimari örnekleri mevcut. Kasabada yer alan ve Osmanlı'nın tek kubbeli cami mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Yıldırım Bayezıd Camii dışında hamam, türbe ve hazireler gibi sanatsal eserede ev sahipliği yapıyor.Mudurnu'nun UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmesini sağlayan asıl özelliği ise ahilik kültürü. Ahilik kültürü, bu kasabada 700 yılı aşkın süredir devam ediyor. Bu kültürle yetişen Mudurnu halkı, her cuma bereket duası olarak kabul edilen "esnaf duası" etkinliğini gerçekleştiriyorlar. Bu dua, Orta Çarşı ve Demirciler Çarşısı'nda gerçekleştiriliyor. Orta Çarşı'daki esnaf dua sırasında oturarak çalıştıkları için ayağa kalkarak duaya eşlik ediyor. Demirciler Çarşısı'ndaki esnaf ise ayakta çalıştıkları için oturarak semaya el kaldırıyor. Bu duanın ardından ölüleri için ya da iyilikte bulunmak için ekmek ve lokum ikramında bulunuyor.Diğer bir ahilik geleneği olan "şet kuşanma"da Mudurnu'da hala gerçekleştirilen bir ritüel. Bu ritelde bir ustanın yanında çalışan gencin mesleğin tüm inceliklerini öğrenip iş ahlakı kazanmasıyla peştamala benzer bir kumaş parçasıyla şet kuşanma töreni düzenleniyor.Kaynak

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!