Niccolo Paganini: Ruhunu Şeytana Satan Virtüöz

Niccolo Paganini: Ruhunu Şeytana Satan Virtüöz
 • 3
  0
  0
  0
 • Niccolo Paganini; keman virtüözü, gitarist ve kompozitör. Keman edebiyatının besteci-yorumcu özelliği taşıyan virtüözlerinin içinde en önemli ismidir. Klasik dönemden romantik döneme geçiş sırasında yaşayan Paganini, keman tekniğine önemli katkılarda bulunmuş; keman, gitar ve oda müziği alanında birçok eser vermiştir.

  Paganini, 27 Ekim 1782’de Cenova’da dünyaya gelmiştir. Sekiz yaşında babasından keman dersleri almaya başlayarak müzik dünyasına adım atmış, 11 yaşında müzik eğitimi almak için Parma’ya gitmiştir. Orada Giovanni Servetto ve Alessandro Rola gibi ünlü isimler tarafından eğitilmiştir. Konser vermeye ve turnelere çıkmaya 13 yaşındayken başlayan Paganini'nin, verdiği konserlerde ağır parçaları büyük bir ustalıkla çalması dinleyenlerin gözlerini dolduruyordu. Halk, Paganini'nin yeteneğini o dönemde doğaüstü olaylarla bağdaştırmış ve onu “Şeytanın Kemancısı” olarak anmıştır. Olağanüstü keman tekniği, karakteristik yüz ifadesi, orantısızca uzun vücut yapısı, şeytanla ilişkisi olduğu söylentilerine dayanak olmuştur.

   Paganini'nin farklı kemik yapısı, ilginç ve orantısız denebilecek fiziği, elinin hareket hızı ve o dönem kendisini muayene eden doktorların iskelet sistemi hakkındaki bulguları ele alındığında sanatçının, "Marfan Sendromu" adı verilen, genetik ve bağ dokusunu etkileyen bir hastalığa sahip olduğu anlaşılmaktadır. Teknik açıdan sol tel üzerine 3.5 oktav çalabilecek ölçüde virtüözite sergileyebilmesi, eklemlerin aşırı hareketliliği ve bağların gevşekliğiyle açıklanabilir. Paganini’nin bu hastalığı kendisi için bir avantaja dönüşmüş ve onu çok ileri bir seviyeye ulaştırmıştır.

  Paganini şöhrete kavuştuktan sonra son derece lüks bir hayat sürmeye başlamıştır. Çok fazla para kazanıp, kazandığı para kadar kumar oynamaya başlamıştır. Livorno’da vereceği bir konserden önce kumarda kemanını kaybettiği ve başka bir meslektaşından keman ödünç aldığı da söylenir. Kumar bağımlılığını bir adım öteye taşıyıp 1838'de kumarhane açan Paganini, bu işinde başarılı olamamıştır.

  Livorno’da verdiği bir konserden sonra zengin bir tüccarın ona keman hediye ettiği, hayatı boyunca da bu kemanla sahneye çıktığı söylenir. Paganini’nin hayatı boyunca kullandığı bu keman Cenova’da sergilenmektedir.

  Usta virtüöz 1834 yılında, frengi hastalığının tedavisinde kullanılan civa yüzünden zehirlenmiş ve konserlerini büyük oranda bitirmiştir. 27 Mayıs 1840 tarihinde, gırtlak kanseri yüzünden hayata veda etmiştir.

    https://youtu.be/Pl4oD_K0eKE

  Yorumlar (0)

  Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

  Yorum Bırakın

  Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.