Okunma Sayısı: 16
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Geri Dönüştürülmüş Telefonlardan Yapılan 2020 Tokyo Olimpiyat Madalyaları


Geri Dönüştürülmüş Telefonlardan Yapılan 2020 Tokyo Olimpiyat Madalyaları

2020 Olimpiyat komitesi, geri dönüştürülmüş telefonlardan yapılmış madalyaları tanıttı.

2020 Olimpiyat komitesi, geri dönüştürülmüş telefonlardan yapılmış madalyaları tanıttı.2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın başlamasına bir yıl kalmışken organizasyon komitesi kazanan atletler için tasarlanan bronz, gümüş ve altın madalyaları halka tanıttı. Madalyalar, Japon tasarımcı Junishi Kawanishi tarafından tasarlandı.

2017'de olimpiyat madalyalarının halk tarafından bağışlanan telefonlardan çıkarılan değerli metallerle yapılacağına dair bir iddia ortaya atılmıştı. Bu iddia doğrulandı ve Nisan 2017 ve Mart 2019 arasında haklın bağışladığı telefonlardaki metallerin geri dönüştürülmesiyle beş bin adet Tokyo 2020 madalyası üretildi.

78.985 ton eski telefon ve benzeri araçlar, belediyeler tarafından toplandı. Toplamda ise 6.21 milyon telefon, toplama merkezlerine teslim edildi. Tüm bu toplanan cihazlardan 32 kilogram altın, 3500 kilogram gümüş ve 2200 kilogram bronz elde edildi.Geleneksel olarak madalyaların bir tarafında Panathinaikos Stadyumu önünde duran Yunan zafer tanrısı Nike yer alıyor. Diğer tarafının ise kenarlı kesilmiş bir tasarım şeklinde yükseltilmiş. Bu yükseltinin ortasında da Tokyo 2020'nin "ichimatsu moyo" amblemi ve olimpiyatların beş halkalı sembolü yer alıyor.Kawanishi, tasarımında birleştirilip yeni parlatılmış ve "ışık ve görkemle parıldayan" kaba taş algısını yansıtmaya çalışmış. Madalya kenarlarının farklı açılarla kesilen kenarları kesilmesiyle ışık farklı şekilde yansıtılarak atletlerin ve onların destekçilerinin enerjileri ve adanmışlıklarını sembolize ediliyor. Ayrıca, tasarımcı bu yansımayı "arkadaşlığın sıcak parıltısı" olarak tanımlıyor. Kawanishi, madalyaların çeşitliliği ve atletlerin başarıya ulaşmak için ortaya koydukları günlük çabayı yansıtmasını istediğini belirtmiş.

2020 Tokyo Olimpiyat meşale tasarımı da Tokujin Yoshioka tarafından yenilendi. Yeni tasarımda Japonya'nın geleneksel çiçeği sakuralar kullanıldı.
Kaynak

 
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!