Okunma Sayısı: 39
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Birbirlerine Benzerlikleriyle Dikkat Çeken 6 Şarkı


Birbirlerine Benzerlikleriyle Dikkat Çeken 6 Şarkı
Müziğin gelişmesi ve müziğin ilerlemesi kümülatif bir olaydır. Çeşitli sanatçılar, önceki yapılmış işlerden etkilenerek müziklerine ilham kaynağı bulur ve müzik bu sayede ileriye taşınır. Ancak bildiğimiz bazı ünlü şarkılar, diğer ünlü olan şarkılara benzerlikleriyle dikkat çekiyor. En son geçen sene ortaya çıkan Lana Del Rey ve Radiohead şarkı çalma olayından sonra bu tarz tartışmalar da arttı. Hangi şarkıların etkilenme hangilerinin çalıntı olduğu kesin çizgilerle birbirinden ayrılamamaya başlandı. Siz okuyanlarımızla birlikte birbirlerinize benzeyen ünlü şarkılara bir göz atalım.

1. Sexy Sadie - The Beatles(1968) / Karma Police - Radiohead(1997)
Radiohead'in büyük kitlelerce bilinen ünlü şarkısı Karma Police, Beatles'ın 1968 yılında çıkan White Album'ün Sexy Sadie şarkısıyla benzerlik gösteriyor. Radiohead, OK Computer döneminde Beatles'ın White Album'u ve George Harrison'ın "All Things Must Pass" albümlerini stüdyosunda dinlediğini ve ilham kaynağı olduğunu belirtmişti. Sexy Sadie'in piyano melodisi ve Karma Police'in introsu arasında büyük bir benzerlik göze çarpıyor.
2. Everybody's Happy Nowadays - Buzzcocks(1979) / Someday - the Strokes(2001)
Manchester'ın en önemli post-punk gruplarından Buzzcocks, The Strokes'ın Is this It albümüne büyük ilham kaynağı oldu. Garaj rock akımının temsilcilerinden olan The Strokes, 2000'ler indie müziğini 1970 ve 1980'lerin başında İngiltere'de yapılan post-punk şarkılarının değişik bir biçimini yaparak döneme damgasını vurmuştu. Everybody's Happy Nowedays ve Someday'in gitar riffleri arasındaki akor değişimleri ve ritimleri birbiriyle benzerlik gösteriyor.
3. Get It On - T.rex (1969) - Cigarettes & Alcohol - Oasis (1994)
1994 yılında çıkan ve brit-pop'un en önemli albümlerinden Definitely Maybe'nin önemli şarkılarından Cigarettes & Alcohol, T.rex'in en ünlü şarkısı Get It On'un distortion vurulmuş hali. Noel Gallagher, müzikal alt yapısını değiştirmeden Get It On'un melodisini ve ritmini alıp üstüne distortion katmış.
4. Ob-La-Di, Ob-La-Da - The Beatles(1968) / Why don't You Get A Job - The Offspring
Amerikalı grup The Offspring, The Beatles'tan şarkı alan diğer bir grup. Beatles'ın hepimizin reklamlardan alışık olduğu Obladi Oblado, o zamanların en ünlü şarkılarından biri olurken 1990 ve 2000'lerin diğer ünlü gruplarını da bir şekilde etkiledi. The Offspring'in Why Don't You Get A Job'unu dinlerken Paul Mccartney'nin Ob-la-di Ob-la-da demesini bekliyorsunuz. Vokal melodileri hatta vokalde nefes alma yerleri bile birbirlerine büyük benzerlikler gösteriyor.
5. Eighties - Killing Job / Come As You Are - Nirvana (1991)
Bir başka post-punk ve Amerikan underground punk rock grubu Killing Joke, Come As You Are şarkısının asıl sahibi. Kurt Cobain, 1970'ler punk müziğine ve 1980'ler undeground punk-rock ve garaj rock müziğine oldukça ilgiliydi. Kurt Cobain, Killing Job'dan da baya etkilenmişe benziyor. Eighties ve Come As You Are, gitar riffleriyle ve melodik altyapısıyla birebir aynı duruyor. Hiçbir dava açılmaması şaşırtıcı.
6- Creep - Radiohead (1993) - Get Free - Lana Del Rey (2017)
2017'in müzik açısından en ilginç olayı. Lana Del Rey'in Get Free şarkısı Radiohead tarafından Creep'e benzemekle suçlandı. Radiohead, Lana Del Rey'i mahkemeye verecekken bu kararından vazgeçmişti. Creep'in akor geçişleri ve vokal melodisiyle Get Free'nin melodisi ve akorları birbirine çok benziyor.

KAYNAKÇA: 1

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!