Okunma Sayısı: 28
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Türkiye Nobel Ödül Törenine Katılmayacak


Türkiye Nobel Ödül Törenine Katılmayacak

2019 Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen Avusturyalı yazar Peter Handke'nin Srebrenitsa Katliamına ilişkin sözleri nedeniyle ödüle ve komiteye tepkiler devam ederken, Türkiye, tepki olarak Nobel törenine katılmayacağını açıkladı.


Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt, Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı inkar eden ve her fırsatta eski Sırp lider Slobodan Milosevic'e duyduğu hayranlığı dile getiren Avusturyalı yazar Peter Handke'den dolayı Nobel Ödül Töreni'ne katılmayacağını açıkladı. Handke, öncesinde Saraybosna'daki Müslüman Boşnakların "kendi kendilerini öldürdüklerini ve suçu Sırplara attıklarını" savunmuş, Sırpların Srebrenitsa'da soykırım yaptığına asla inanmadığını belirtmişti. Daha sonra ise Kosova'da savaş devam ederken yayımlanan bir makalesinde "Sırpları destekliyorsanız, ayağa kalkın." ifadesini kullanmıştı.


Buna tepki gösteren Yunt ise yaptığı açıklamada, ödül törenine davetli olduğunu ancak katılmayacağını kaydetti. Ayrıca Arnavutluk'un Stockholm Büyükelçiliği de Bosnalı kurbanların yakınlarına destek için 10 Aralık'taki töreni boykot edeceğini ve törene katılmayacaklarını açıkladı.Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!