Okunma Sayısı: 1023
  • 2
  • 0
  • 0
  • 0

Doctor Doom Hakkında Bilmediğiniz 8 Şey


Doctor Doom Hakkında Bilmediğiniz 8 Şey
Victor Van Doom yani bilinen adıyla Doctor Doom, Marvel çizgi roman evreninin en köklü kötü karakterlerinden birisidir. Doctor Doom'u ilk olarak Fantastic Four'un 1962 Temmuz ayında çıkan 5. sayısında gördük, çoğu karakteri yarattıkları gibi bu güzide karakterimizi yaratan kişiler  Stan Lee ve Jack Kirby'dir. Bu yazımızda Doctor Doom hakkında bilinmeyen 8 şeye değineceğiz. İyi okumalar.

8- Suratını Latveria Halkına Göstermesi

Marvel'ın 2014'te çıkardığı Axis serisinde talihsiz bir olay gerçekleşir ve kötü adamlar iyi, kahramanlar ise kötü davranmaya başlarlar. Sabertooh bir kahraman gibi davranırken, Iron man kötü adam gibi davranmaya başlamıştır ( Superior Iron Man ). Bu olayın gerçekleşmesi itibariyle Doctor Doom da iyi davranmaya başlamış ve Diktatörü olduğu ama içten içe sevgi ve saygı beslediği Latveria halkına yüzünü göstermeye karar vermiştir.

7- Fantastik Dörtlü'yü Aslında Seviyor Gibi

Eğer Doom’un başlıca düşmanlarına bakarsak Fantastik Dörtlü ile başlamamız gerekir ama Doom’un son zamanlarda yaptığı hal ve hareketlere bakarak söyleyebiliriz ki Fantastik Dörtlü için biraz sevgi besliyor olabilir. Mark Waid ve Mike Wieringo’nun çıkardığı “ Unthinkable “ sayısında Doom, Fantastik Dörtlü’ye ikinci çocuğu kurtarıp onlara teslim etmeyi kızın ismini “Valeria “ koyma şartıyla kabul etmiştir ve bundan sonra Doom iyi bir vaftiz baba olmuştur ve Valeria’yı hep korumuştur.

6- En Az 2 Kere Tanrı Statüsüne Ulaşmıştır.

Doctor Doom’un, Purple Man’i ve Silver Surfer’i kullanarak elde ettiği güç emme özelliği vardır ve Doctor Doom bir güç görürse onu sahip olmak ister ve bu evrenlerde tanrıların ne kadar güçlü olduklarını biliyoruz. E doğal olarak Doom, tanrıların gücünü kıskanır ve onların güçlerini emmek ister. Secret War sayısında Doom neredeyse Beyonder tarafından öldürülecekken onun güçlerini emerek bir tanrı konumuna ulaşır diğer durum ise 2015’in Secret War sayısında Doom biraz daha ileri giderek tüm Marvel evreninin imparator tanrısı konumuna gelir.

5- Kendi Yaratıcılarıyla Tanışır

Fantastic Dörtlü’nün 10. Sayısında büyük bir dördüncü duvarı döve döve kırma olayı var. 10. Sayıda Jack ve Stan Fantastik Dörtlü için yeni bir baş düşman bulmaya çalışır çünkü Doom’un son gözüktüğü sayıda ona bir meteor çarpmıştır ve o zamandar beri ortalıkta gözükmüyordur ve yaratıcı ikili tam “ keşke Doom’u öldürmeyeydik “ diye konuşurken içeri Doom girer ve “ biri Doom mu dedi? “ der. Ne zamanlama ama. Maskesini çıkararak hem yaratıcılarını hem de kendini kendinden iğrendirir ve sonunda Jack ve Stan’ın Fantastik Dörtlü’yü aramak zorunda bırakır.

4- Squirrel Girl ( Sincap Kız ) Tarafından Dövülür. İki kez!

1992’de yani Squirrel Girl’ün ilk gözüktüğü yılda ve sayıda Doom ile karşılaşıp onu bir güzel pataklaması baya uzun süren bir espri olmuştu. Herkes bunu tek bir sayılık şaka olarak görmüş ve hayatına devam etmişti ta ki yıllar 2016’yi gösterinceye kadar. Unbeatable Squirrel Girl’ün 5. Sayısında Dr. Doom’u programlama ve ZAMANDA YOLCULUK yaparak onu 2. Kez yener.

3- Doom'un Şaşırtıcı Dileği

Eğer tahmin etmemiz gerekirse Doom’un dileyeceği şeyler için uzun ve şeytani bir liste hazırlayabilir değil mi? Ölümsüzlük istemek, Annesinin ruhunu cehennemden kurtarmak ya da daha cool bi kapşonlu gibi… Ama o bizi, hiç suçluluk duygusu duymak istemediğini dileyerek şaşırttı. Düşünsenize adam zaten kötü ve Thanos’un bile vicdanının olduğu bu dünyada Dr. Doom vicdansız olucak ve suçluluk duymayacak aman aman…

2- Doctor Strange'dan Mistik Sanatları Öğrenmiştir

Stern ve Mignola’nın Doctor Doom and Doctor Strange: Triumph and Torment sayısında ( ki bu sayı gelmiş geçmiş en iyi Dr. Doom sayısıdır ve en iyi Marvel çizgi romanlarının arasında yer alır ) kendi yaptığı üstüne koymalı zırh sistemi sayesinde Doctor Strange’i kopyalayarak Mistik Sanatları öğrenmiştir.

1- Thor'un Çekicini Cehennemden Dışarıya Sürmüştür

Reed Richards’la olan ölümüne dövüşünden sonra Richards, Doom’u cehennemde bırakıp gitmiştir. Bir süre sonra Doom, havada sallanan parlak şeyi görür ve onu kavrayıp kendine çeker. Çektikten sonra bakar ki bu Ragnarok olayından sonra cehennemde varlığını sürdüren Thor’un çekici Mjolnir’dir. Doom çekici alıp kendini cehennemden dışarıya sürer ve Oklohoma’ya iner ve herkese Mjolnir’i kaldırmaya layık olduğunu gösterir. Diğer yazılarımda görüşürüz, sağlıcakla kalın.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!