Okunma Sayısı: 22
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Dünya Kadınlar Günü ve Video Oyunları


Dünya Kadınlar Günü ve Video Oyunları
Öncelikle her yerde olduğu gibi video oyun sektöründe de kadınların önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz ve onların önünde saygıyla eğiliyoruz. Hem video oyun geliştiricileri hem de video oyunlarının içinde bulunan karakterleri gerçekten seviyoruz.

Bu girişin ardından biraz gerçeklere dönmek gerekirse, genel olarak erkeklerin yönettiği video oyun sektöründe oranlamaya bakarsak maalesef ki çok az kadın ana karakter görüyoruz. Bununla beraber kadınların genelde oyunlarda bir seks objesi olarak görüyor olmamız 2018 senesinde bile mevcut. Bu mevcut durumu ortadan kaldırmak için çabalıyoruz. Oyunun bir hayal dünyası olduğunun farkında olsak bile kadınları böyle hayal etmemizin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden kadınlara günlük hayatımızda da video oyunlarda da gerekli saygıyı göstermeliyiz. Bu durumu oyunlarda kadınları video oyun sektörüne daha fazla teşvik ederek başarabileceğimiz kanısındayız. Sakın yanlış anlamayın, lütfen! Pozitif ayrımcılıktan söz etmiyoruz. Kadınlar ve erkeklerin eşitliğinden ve birbirine karşı kesinlikle üstün olmadığından bahsediyoruz. Hayatımıza devam edebilmek için hepimizin bir Alyx Vance'e ihtiyacı var.Kadınların her ne koşulda olsun içindeki bulundurduğu cesarete hayranlıkla bakıyoruz ve kıskanıyoruz. Biliyoruz ki hepiniz birer Lara Croft'sunuz.Bazı durumlarda sizin doğaüstü güçleriniz olduğunu düşünmüyor değiliz.Biz sizi, Aloy gibi güçlü ve obje olarak resmedilmeyen bir şekilde oyunlarda görmek istiyoruz.Video oyun sektöründe çalışan kadınların ve bulundukları pozisyonları ele aldığımız zaman yavaş yavaş bu açıdan cinsiyetçiliği aşıyor gibi olsak da halen yetersiz bir kıvamdayız. Bir gün Hideo Kojima'ya duyduğumuz hayranlığı bir kadın oyun yapımcısına da duymak ve onun da Kojima kadar popüler olmasını istiyoruz.

Bunun dışında bir RPG oyununda kendimize seksi bir kadın karakter yaratışımız da cinsiyetçiliğe girmiş oluyor maalesef. Bu durum tüketicinin beklentisiyle beraber sektörü de yönlendiriyor ve karşımıza hep aynı tarzda kadın figürler çıkıyor. Sektörü eleştirirken kendimizi de eleştirmemiz yerinde olacaktır.

Sadece bugün için değil, her gün için kadınlara saygıyı eksiltmeyelim ve onları düşük görmeyelim. Yennefer'e bir obje olarak değil Geralt gibi sadece savaşçı gözüyle bakalım. Mesela bugün FIFA 18 oynarken bir adet kadın maçı yapalım. Yayın yapan kadınları güzelliği için değil ettiği sohbet ve oynadığı oyunlar için takip edelim. İnanın daha güzel hissedeceksiniz.

Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutlarız!

 

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!