Okunma Sayısı: 53
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Hak Ettiği Değeri Bulamayan Oyunlar 01: Layers of Fear


Hak Ettiği Değeri Bulamayan Oyunlar 01: Layers of Fear
    

     Son beş yılda korku oyunları oyun dünyasında çok daha farklı yönlere doğru gitmeye başladı. Bağımsız korku oyunların artması, büyük firmaların A+ korku oyunu yapmaya girişmemiş olması, Amnesia ve Outlast gibi oyunların türe ayrı bir soluk getirmesi yeni çıkmış ve çıkacak olan korku oyunlarını da değiştirdi. Ancak iyi yönde mi kötü yönde mi ? Tartışılır.

     Bu yazı ne bir inceleme, ne de bir oyun tanıtım olacak. Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi hak ettiği değeri bulmayan oyunlardan bahsediyoruz. Bize göre son yılların en iyi oyunlarından biri olan ancak hak ettiği değeri göremeyen Layers Of Fear’ı bu yazımızda ele alacağız.

     Bağımsız oyunlar dediğimiz gibi türe etki etti. Şöyle etki etti ; bağımsız yapımcılar çok büyük bütçeler ile oyun yapmıyor. Bu yüzden her anlamda oyunlar A+ kalitesine erişemiyor. Evet, belki şuana kadar çıkmış çok çok iyi oyunlar var. Ama maalesef çoğu ortalamanın üzerine çıkmayı başaramıyor. Bu yüzden de oyuncuları korkutmak için en basit etken ‘’Jumpscare’’. Yani yapımcılar oyunun atmosferi ile değil de aniden karşınıza çıkan varlıklar ile oyuncuları korkutuyor. Bu kolay bir iş olduğu için piyasadaki çoğu oyun bu yöntemi kullanıyor. Bağımsız korku oyunları türü bu açıdan etkiledi yani.     Amnesia ve Outlast ise bazı kişilerin yürüme veya koşma simülasyonu olarak adlandırdığı cinsten. Bu oyunların atmosferi güçlü idi ve jumpscarelar vardı. Bize göre ikisi de kendi içinde başarılı oyunlardı.

     Ancak bu tür oyunlar son dönemde çok gelmeye başladıkça korku oyunları sıkmaya başladı. Bizde bu dönemde çıkan Layers Of Fear’a sarıldık. Kendine özgü hikaye işleyişi, grafik yapısı, korku detayları derken gerçekten de başarılı bir oyundu Layers Of Fear. Ancak nedendir bilinmez, oyun hak ettiği değeri bir türlü göremedi.

     Oyunda psikolojik sorunları olan ressamı kontrol ediyoruz. Oyunun ilerleyişi ve konusu da karakterimizin bu psikolojik bozuklukları üzerine gidiyor. Olay psikolojik olunca, ortaya sürrealist bir oyun çıkmış. Yapımcılar, sanat efektini, sanatsal kültürü o kadar çok oyuna yedirmiş ki, sanki karşınızda bir sanat icra ediliyor, siz de bundan korkuyorsunuz.     Basık, sıkıcı ve karanlık atmosfer; sürrealist bir ortam ve müthiş sesler ile donatılmış bir oyun. Jumpscarelar elbette olacaktır ama oyun korku atmosferini oyuncuya çok iyi geçirmiş.

     Oyunda yer yer çok güzel sanatsal müzikler, senfoniler çalabiliyor. Bunun yanında korku anlarında sizleri fazlaca geren ses efektleri de bulunuyor.

     Hikaye, karakterin ağzından; oyunda bulduğumuz yazılar ve resimler sonucu bizlere aktarılıyor. Hikaye anlatımı bakımından bize göre bir zenginlik bu.     Son yılların en iyi atmosferine sahip, en iyi hikaye sunumuna ait korku/gerilim oyunlarından bir tanesi. Oyun basını tarafından takdir edilmiş, ancak çok büyük başarılar elde edememiş bir oyun. Gönül ister ki bu tip başarılı yapımlar artsın ancak zannetmiyoruz. Bu sebepten ötürü Layers Of Fear bizim için önemli bir oyun. Türkiye fiyatı 31 TL. Gayet makul bir fiyat. Bizce mutlaka alıp deneyim etmeniz gereken bir oyun.

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!