Okunma Sayısı: 392
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Korsan Olmak İsteyenler Blackwake Sizi Çağırıyor!


Korsan Olmak İsteyenler Blackwake Sizi Çağırıyor!
"Black Sails" veya "Pirates of Caribbean" gibi korsan filmlerini-dizilerini seviyorsanız ya da benim gibi korsanların ve korsanlarla mücadelenin tarihi ilginizi çekiyorsa Blackwake tam size göre bir oyun. Mastfire Studios tarafından 2017'nin Şubat ayında çıkarılan Blackwake, birinci şahıs çok oyunculu bir aksiyon oyunu.

Blackwake Nasıl Bir Oyun?

Oyunu oynamak için halihazırda aktif olan sunuculardan birine girip korsanlar veya İngiliz donanmasından oluşan takımlardan birine katılıp seçtiğiniz takıma ait olan 3 gemiden birinin mürettebatı oluyorsunuz. Bu 3 geminin ise mürettebat sayılarının farklı olmasına bağlı olarak değişmesi ise gemi seçimini ilginç kılıyor. Bir yanda çok daha büyük, hantal ve ateş gücü yüksek gemiler varken, diğer yanda çok daha seri manevralar yapabilen, hızlı ancak küçük ve daha az ateş gücüne sahip gemiler bulunuyor. Daha sonrasında da daha keyifli bir kısım geliyor. Bulunduğunuz gemideki oyuncularla birlikte bir oylamaya katılıyorsunuz ve gemi kaptanının kim olacağını seçiyorsunuz. Oyunu keyifli bir şekilde istiyorsanız bu seçim cidden önemli bir hal alıyor. Bazı oyuncuların -özellikle de malum bir kaç ülkeden oynayan oyuncuların- sadece bizleri sinir etmek için oyunları dalga geçerek oynamasına hepimiz mutlaka maruz kalmışızdır. Oyunu oynarken kaptanınızı beğenmediğiniz bir durumda isyan çıkarıp yeni bir kaptan için oylama yapabileceğinizi de belirtmek bu durumda önemli olacaktır.

Yelkenleri Açın!

3'er gemi birbirini yakalamaya çalışıyor. Kaptanlar, gözlerine kestirdikleri gemiye doğru yaklaşmaya başlıyor ve sonunda kaptandan emir geliyor "Sancak tarafı hazır olun!". Kaptanın emriyle birlikte toplar dolduruluyor ve ateşleniyor. Bu sırada sizin geminizde hasar alıyor, delikler açılıyor ve su dolmaya başlıyor. Kaptandan bir emir daha geliyor "2 kişi delikleri tamir etsin. Biriniz de bizi içeri dolan sulardan kurtarsın!". Eğer mürettebat ve kaptan iyiyse kurtuldunuz ve yeniden savaş için hazırsınız. Eğer değilse yeniden limandan açılmaya hazır olun. Tabi bahsettiğim bu çatışma dakikalarca sürebiliyor. Sürekli topları doldurup ateş açmak, gemiyi tamir etmek, kaçış manevraları yapmak uzun zaman alabiliyor. Bunun yanında, eğer kaptanınız daha agresif veya sabırsız bir oyuncu ise şöyle bir emir duyacaksınız "Bordalamaya hazır olun!". İşte her şeyin birbirine girdiği Blackwake'in kaos anı tam anlamıyla o emrin geldiği an. Kaptanın emriyle birlikte toplara yüklenen kancalarla karşı gemiyi vurduktan sonra karşı gemiye atlıyorsunuz. Oyunun başında seçtiğinin menzilli ve yakın çatışma silahlarınız burada önem kazanıyor. Bordalama esnasındaki atmosferin tamamen kaotik olduğunu söylemek mümkün. Sakinliğinizi korumak en az karşınızdaki oyuncuları öldürmeye çalışmak kadar zor olacak. Eğer sizin de benim gibi sürekli farklı oyunlar oynadığınız bir arkadaş grubunuz varsa Blackwake bu yüzden de siz çok uygun bir oyun olabilir. Oyun içinde basit bir şekilde aynı "party tag'i" belirleyerek  aynı gemide oynayabilirsiniz. Bir yandan "role play" yaparak gemiyi idare etmeye çalışmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Eğer bir saatin üstünde beraber oynarsanız kaptan olarak seçtiğiniz arkadaşınızdan birkaç saatliğine soğuyabilirsiniz :) Oyunun atmosferi kesinlikle sizi içerisine alıyor, kendiniz çok hızlı bir şekilde oyuna kaptırabiliyorsunuz. Blackwake, sizde bir simülasyon etkisi oluşturuyor. Oyunu oynarken gerçekten bir geminin içindeymişsiniz gibi hissettiğin anlar olacağından emin olabilirsiniz. Blackwake, her ne kadar basit eğlence kategorisinde bulunsa da oynayamaya başladıktan sonra bir hayli vaktinizi alacağını düşünüyorum. Blackwake'i sizlere tanıtmak istememin bir sebebi de Türkiye'de oyuncu sayısının ve oyunu bilen insan sayısının hayli az olduğunu düşünmemdir. Bence arkadaşlarınızla birlikte girip kafanızı dağıtmak istiyorsanız ya da saf basit bir eğlence arıyorsanız Blackwake size çok uygun. Hala geliştirilmeye devam eden ve erken erişimde olan Blackwake'in Steam fiyatı olan 31 TL'nin de bir hayli uygun olduğunu söylemek mümkün.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!