Okunma Sayısı: 20
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Anılara Yolculuk; Arise: A Simple Story İncelemesi


Anılara Yolculuk; Arise: A Simple Story İncelemesi

Öldükten sonra bizi anılarımız arasında yolculuğa çıkartan Arise: A Simple Story, hem neşe hem üzüntü acıyı hem de umudu harmanlayan muazzam bir yapım olmuş.

Bağımsız yapımların günden güne birbirleri ile yarıştığı ve her çıkan yapım ile bir adım daha ileriye giden tür, bu seneyi de bitirirken bir meyve daha verdi. 15 kişilik bir ekip olan Piccolo Studio'nun bu yeni oyunu Arise: A Simple Story de işte bunlardan biri. Bu yılı bitirirken 2019'dan aklımızda kalacak muhteşem bir yapım oldu. Kesinlikle 2019'dan ne hatırlıyorsunuz dendiğinde aklıma gelebilecek yapımlardan biri oldu.

İlgili haberler : URUZ Er Kişinin Geri Dönüşü Oyun İncelemesi - İnsanoğlunun Doğuşu; Ancestors: The Humankind Odyssey İncelemesi - Zor Genel Teknoloji Testi #2

Öldükten sonra bizi anılarımız arasında yolculuğa çıkartan Arise: A Simple Story, hem neşe hem üzüntü ve acıyı hem de umudu harmanlayabilmiş muazzam bir yapım olmuş. Basit bir hikayeyi yedire yedire, etkileyici şekilde anlatan yapım, atmosfer olarak da oldukça şirin bir dünyaya sahip. Başta anılarda yolculuğa çıkıyoruz demiştim ya, anılar müzikler eşliğinde sizi daha da derinden etkileyebiliyor. Öyle ki bu basit hikayeyi öyle bir anlatış biçimi var ki, beni deriden etkiledi diyebilirim.Zamanı kontrol edebildiğimiz, oradan buraya zıplayıp yol aldığımız ve anılarımızı tekrar yaşayarak sona ulaşmaya çalıştığımız bu şirin yapımın oldukça başarılı bir hikaye anlatışı var. Bölümleri oynarken bulduğunuz anı parçaları -yani resimler diyebiliriz- ise hikayeyi tamamlayıcı nitelikteler. Her bir resimde hikayenin bütününü daha iyi anlıyor ve sona yaklaşıyorsunuz. Son diyorum ama zaten ölmüş bir adam için daha nasıl bir son olabilir ki? Onu da oynayıp görmeniz gerekiyor.

Oyunun eksikleri yok mu derseniz, sanırım yok. Yani gözüme çarpan şurası olmamış, burası böyle olsa daha iyi olur diyebileceğim tek yer bile yok. Dört dörtlük bir yapım olmuş diyebilirim, dedim de. Oyundaki her şey bir bütünlük içinde, böyle olunca da oyunda durmayan, kötü gözüken bir şey çarpmıyor gözünüze. Oyun yaklaşık dört saat oynanış süresi sunuyor size. Bittiğinde memnundum. Anlamlı bir final sahnesi var bence ama biraz daha uzun olsa mıydı diye aklımdan geçmedi değil.Yerel ikinci oyuncu desteği de sunan yapımı isterseniz bir controller ile iki kişi de oynayabiliyorsunuz. Türkçe dil desteği de bulunan yapım, 4 Aralık 2019'da PS4, XBOX ve Epic Games için çıkış yaptı. Epic Games fiyatı 45,00 TL olan yapımın, Microsoft Store fiyatı 88,75 TL, PSN Store fiyatı ise 89,00 TL ile bizlere sunulmuş.

Bilgisayarda oynadığım bu yapımı, illa demiyorum ama controller ile oynarsanız daha rahat edeceğinizi düşünüyorum. Bu gibi platform oyunları, çoğu zaman controller ile daha etkileyici olabiliyorlar.

Eksileri ve artıları bir araya toplayacak olursak:

Artılar;

  • Müzikler, mekanlar

  • Zaman kontrolü (aynı sahnede farklı görsellik sunması)

  • Oyunun kendisi


Eksiler;

  • Sanırım yok

  • Biraz daha uzun olabilir miydi?


Son olarak da David Garcia tarafından hazırlanan oyunda yer alan müzikleri şöyle şuraya bırakıyorum.


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!