Okunma Sayısı: 16
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Ülkemizin En Değerli Caz Gitaristlerinden Biri: Yavuz Akyazıcı


Ülkemizin En Değerli Caz Gitaristlerinden Biri: Yavuz Akyazıcı
Caz müzisyeni gitarist Yavuz Akyazıcı, icra ettiği türün ülkemizdeki başarılı temsilcilerinden biri. New York, New School Jazz Academy’deki eğitimiyle müzik hayatına başlayan sanatçı, okuduğu yıllarda önemli isimlerin sahne aldığı 55 Bar'da çalmaya başladı.Sonrasında kendi adını taşıyan 3 albüm kaydeden sanatçının ülkemizde en çok bilinen çalışmaları sonradan ikinci ve üçüncüsü de yayınlanan, popüler şarkıların caz uyarlamalarını içeren "Turkish Standards" albüm serisi oldu.

https://open.spotify.com/album/1znXjFj4VSPTH5zeiCTBVj?si=HBPQuPOdSiOTqUq9gfU28Q

Teoman, Duman, Model ve Mor ve Ötesi gibi sanatçıların ve müzik gruplarının beğenilen parçalarına çok özel yorumlar getiren sanatçının Türkiye’de çıkan ilk albümü Volcano/Gamzelim, müzik çevrelerinde büyük beğeni topladı. Bu albüm, Sound on Sound dergisinin albüm kritiklerince “virtüözce çalınmış ve kaydedilmiş” olarak tanımlandı. 2012 yılında çoğunluğu kendi bestelerinden oluşan “Bridge” isimli albümüyle “Sway” ve “House of the Rising Sun” gibi iki popüler şarkının caz yorumunun yanı sıra, Sam Rivers’ın “Beatrice” isimli caz standardını yorumladı. Albüme adını veren şarkıya tanınmış caz sanatçısı Ozan Musluoğlu katkıda bulundu.

https://open.spotify.com/album/05HXGVC1QEBxcUMxllQi2C?si=IGxRKjFZQVSHkh1b1dls7A

2013 yılında Türkiye’ye konser için gelen Patricia Barber’la İKSV Salon’da sahne alan sanatçı, Avrupa turnesine davet edildi. Daha sonra 2015 yılı Şubat ayında, Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon’da Patricia Barber ile tekrar konser verdi. 2015 yılı Nisan ayında tamamı canlı konser kaydından oluşan 2CD’lik Yavuz Akyazıcı Trio “Live At Pannonica” isimli albümü yayınladı. Bu grupta kontrabasta Volkan Hürsever ve davulda Turgut Alp Bekoğlu yeraldı. Tamamı Yavuz Akyazıcı’nın bestelerinden oluşan bu canlı konser albümünde, düzenlemelerin tamamı Yavuz Akyazıcı tarafından yapıldı.Ülkemizde büyük kitlelerce dinlenmese de başarılı caz eserleri üretilmekte. Ancak çok farklı bir müzikal lezzet sunan türe ilgi her geçen gün artıyor. Sanatçının bu yıl içinde çıkan son cover albümünü aşağıda bulabilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

https://open.spotify.com/album/3zhINDHxMKMlzQemRuGwZg?si=smRgawhqSXyqVauoJiyBMg

 

Kaynak: 1

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!