Okunma Sayısı: 111
  • 2
  • 0
  • 0
  • 0

(Güncelleme)Fortnite, Play Store Ve App Store'dan Kaldırıldı! #freefortnite


(Güncelleme)Fortnite, Play Store Ve App Store'dan Kaldırıldı! #freefortnite

Apple neden Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı olayının detaylarına gelecek olursak; Apple’ın kullanıcılarını korumak için aldığı bazı App Store kuralları bulunuyor. Bunlardan biri ise uygulamaların kullanıcılarından para ödemesini istediğinde Apple’ın ödeme sistemini kullanmaya zorlaması. Bu tarz zorlamalar ile Apple bir süredir davalar ile yüzleşiyor.Bu sefer olay Apple’ın üçüncü parti geliştiricilerden ödeme esnasında yüzde 30 kesinti yapmasıyla başlayan bir olay. Fortnite, mobile gelirken bir süre bu yüzden Android tarafında Epic Launcher indirilerek dolaylı yoldan oynanabiliyordu. Google ile anlaşan Epic Games oyunu Play Store’da indirilebilir hale getirmişti. Ancak bu sefere Epic Games, Apple ile karşı karşıya geliyor. Apple’ın bu konu hakkındaki ilk açıklaması şu şekilde oldu:


“Epic Games bugün App Store'un tüm geliştiricilere eşit olarak uygulanan ve kullanıcıların güvenini sağlayacak şekilde tasarlanan yönergelerini ihlal etme gibi talihsiz bir adım attı. Bunun sonucu olarak Fortnite oyunları mağazadan kaldırılmıştır. Epic, uygulamasında Apple tarafından incelenmeyen veya onaylanmayan bir özelliği etkinleştirdi ve bunu, dijital ürünler veya hizmetler satan her geliştirici için geçerli olan uygulama içi ödemelerle ilgili App Store yönergelerini ihlal etme niyetiyle yaptı.


Epic 10 yıldır App Store'da uygulamalarını barındırıyor ve bu ekosistemin geliştiricilere sağladığı özelliklerden en iyi şekilde faydalandı. Epic, App Store ilkelerini ve yönergerlerini kendi iradesiyle kabul etmişti. App Store'da başarılı bir iş modeli kurmuş olmalarından dolayı mutluyuz. Ancak kendilerinin bazı iş çıkarları nedeniyle bugün artık özel anlaşmalar istiyor olmaları, bizim yönergelerimizin tüm geliştiriciler için eşit bir oyun alanı sunduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu ihlalleri çözmek ve Fortnite'ı App Store'a iade edebilmek için Epic ile birlikte çalışmak için her türlü çabayı göstereceğiz."Epic Games olayı Fortnite üzerinden #FreeFortnite etiketiyle Nineteen Eighty-Fortnite ile George Orwell’in ünlü eseri 1984’e ve Apple’ın 1984 temalı reklam filmine gönderme yaparak takipçilerine duyurdu.Açılan davayla Epic Games dava üzerinden para kazanmayı değil hakkını kazanmayı hedefliyor. Bu arada Apple’ın son dönemde gündeme gelen GeForce NOW, xCloud, Game Pass, Google Stadia gibi bulut oyun servislerine asla yer vermeyeceklerini açıklamaları üzerine: