Okunma Sayısı: 159
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Gelmiş Geçmiş En İyi Albümlerden Biri: Thriller


Gelmiş Geçmiş En İyi Albümlerden Biri: Thriller
Thriller dendiğinde eminiz ki tüm müzikseverlerin kulağında şarkının nakaratı çınlamaya başlar. Herkesin bir kez bile olsa dinlediği bu şarkı aynı zamanda Michael Jackson'ın efsanevi albümünün de adıdır. Birlikte bir zaman yolculuğuna çıkıp Thriller albümüne daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Tüm zamanların en çok satan albümü olan Thriller, 1982 yılının kasım ayında piyasaya sürüldüğünde albümün bu denli başarılı olacağını belki de kimse beklemiyordu. Albüm kapağında beyaz takımı ile gördüğümüz King of Pop, 80'leri kasıp kavuran bir albüme imza atmıştı. Fakat Thriller o kadar başarılıydı ki dönemini aşıp günümüze kadar geldi ve zamansız bir albüm olarak müzik tarihinde zirveye yerleşti.Albümün açılış parçası Wanna Be Startin' Somethin', güzel bir albümle buluştuğunuzun müjdeleyicisi adeta. Modunuzu yükseltecek bu şarkının söz ve müziği Michael Jackson'a ait. Ardından gelen şarkı Baby Be Mine ise temposu ilk şarkıya göre biraz daha düşük fakat ritimleri kesinlikle sizi içine alan bir şarkı. Albümün geneline bakıldığında her şarkı sizi ayrı ayrı sarıyor, ki bu da neden dünya çapında bir albüm olduğunu kanıtlıyor.

Thriller'ın asıl başarısı ise albümde art arda yer alan, sanki bir "üçleme" etkisi yaratan şarkılardı. Bu şarkılar albümün hitleri olmakla kalmayıp, Michael Jackson'ın ve müzik tarihinin en güzel hitlerinden oldu. Şarkılar sırası ile şu şekildedir: Thriller, Beat It ve Billie Jean. Hepsine ne kadar aşinayız öyle değil mi? Adlarını görür görmez herkesin zihninde ritimlerini duyabildiği kaç şarkı yapılmıştır bugüne dek? Bunun ilk örneği MJ değildi belki, fakat en iyi ve güzel örneği kesinlikle o oldu.Michael Jackson, Thriller albümü ile 26. Grammy Ödülleri'ne de damgasını vurdu. Ödül töreninden 8 Grammy ile evine dönen sanatçı, kimsenin yadsıyamayacağı başarısını taçlandırmış oldu. Bu ödüller arasında En İyi Erkek Pop Vokal de vardı En İyi Erkek Rock Vokal de! Yılın Kaydı "Beat It" olurken, "Billie Jean" En İyi Blues Şarkı ve En İyi R&B Erkek Vokal ödüllerini getirmişti. Tüm bu saydıklarımızın ardından Yılın Albümü ödülünün hangi albüme gittiğini hepimiz tahmin edebiliyoruz değil mi? Tabii ki Thriller!Peki Thriller yalnızca şarkılarıyla mı konuşulmuştu? Hayır, sadece kayıtlarının güzelliğiyle döneme damgasını vurmamıştı Michael Jackson. O, kliplerde bir nevi devrim yaratan isimdi aynı zamanda. Thriller klibini hatırlayanlar bilir, klip bir kısa film tadında ve uzunluğundadır. Bir korku filmi klasiğini andıran klibi ve Michael Jackson'ın ikonik kırmızı ceketini kim unutabilir ki...
Jackson, Thriller sonrasında çıkan diğer albümlerinde de kliplerine özendi ve hepsini birer kısa film gibi çekmeye devam etti. Tüm kliplerinin bir hikayesi ve kurgusu vardı. Kliplerinde anlattığı hikayeye canlı performanslarında da yer verdi. Sahne şovlarıyla da hepimizi büyüleyen MJ, canlı performansların günümüzde bu kadar gelişmiş olmasının en büyük nedenlerinden biridir.

Konserleri her zaman tıklım tıklım olan King of Pop, en çok alkış ve çığlığı Thriller'dan çıkan hitler ile alıyordu. Özellikle Beat It'in sahne performansı bir ritüel haline dönüşmüştü. Şarkının sonlarına gelirken atılan gitar soloları Jackson'ın gitaristi tarafından icra edilirken, Michael Jackson da ona eşlik ediyordu.
Thriller'ın bir diğer dönüm noktası ise şüphesiz Michael Jackson'ın kendine has dans figürleri ve Moonwalk oldu. Jackson'ın Billie Jean ile ortaya çıkardığı Moonwalk, bugün bile dans performanslarında kullanılan özel bir figür olarak hayatımızdaki yerini koruyor. Ayrıca Michael Jackson'ın hızlı ayak hareketleri ile yaptığı dansları günümüzde Michael Jackson Dansı olarak bir dans türüne de dönüştü.Dünyanın gelmiş geçmiş en güzel albümlerinden olan Thriller, yalnızca satış rakamlarıyla değil müziğin her alanına sağladığı katkılarla da efsanevi bir albüm olmuştur. Thriller, şarkılarının hiçbir dönem demode kalmadığı, yenilikler yarattığı ve milyonlarca hayata dokunduğu için her zaman saygıyla anılacak bir başarı örneği.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!