Okunma Sayısı: 13
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Mirage Detroit: Kusursuz Bir Yansıma


Mirage Detroit: Kusursuz Bir Yansıma
Amerikalı sanatçı Doug Aitken, geçenlerde, Mirage Detroit adlı yeni siteye özgü kurulumunun açılışını Detroit şehrinin merkezindeki 100 yıllık eski Devlet Tasarruf Bankası'nda gerçekleştirdi. Son zamanlarda Bedrock tarafından yenilenen sütunları, banka kasasını ve açık iç mekanı geçtikten sonra dikkatinizi çekecek bu yeni sanat enstalasyonu, içinde bulunduğu tüm alanı yansıttığı gibi, bu seminal tarihli binayı da harekete geçiriyor.Bir basın açıklamasına göre heykel tek katlı bir Amerikan banliyö evini, yansıtıcı yüzeylere sahip bir labirent oda ve koridorların eklenmesi ile “insan ölçekli bir kaleydoskop”a dönüştürüyor. Binanın orijinal mermer zemini de heykelle kontrast yapması açısından kayaç ve toprak ile kaplanmış.

Sanat eserinin peyzajının sürekli değişmesi ve “organik ve inorganik özellikleri bir araya getirmesi, geçmişi yansıtması ve geleceği sorgulaması” da amaçlanmış. Açılış gecesinde ise, binaya giren doğal ışığın engellenmesi sağlanmış ki koreografik ışık gösterisi kurulumu mekanı rahatça aydınlatabilsin.

Library Street Collective'in sahibi Anthony Curis de sanat eseri için “Pek çok açıdan Mirage, çevresinde ne var ise ona dönüşecek, kente en büyük tarihi ve kültürel katkısı olan mimarisini daha da yansıtacak ve yoğunlaştıracak" diyor.

Serginin açılış gecesinde ise İzlandalı post rock grubunun solisti müzisyen Sigur Rós Jónsi, şüphesiz izlenmeye değer bir performans sergiledi. Mirage Detroit'in mekan ile oluşturduğu atmosferle inkar edilemez bir uyum içinde olan bu performans kesinlikle izlenmeye değer.

İyi seyirler!
Kaynak: 1

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!