Okunma Sayısı: 56
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

SİNEMA TARİHİNİN 115 YILLIK İLK BİLİMKURGU FİLMİ: AYA SEYAHAT


SİNEMA TARİHİNİN 115 YILLIK İLK BİLİMKURGU FİLMİ: AYA SEYAHAT
Gözüne kapsül saplanmış meşhur Ay resmini hepimiz görmüşüzdür işte Fransızca adıyla "Le Voyage dans la lune" 1902 yapımı siyah-beyaz ilk sessiz bilim kurgu filmi olma özelliğine sahip.
Bunun yanı sıra ilk konulu, seyirlik, dekor kullanılan ve oyuncu kullanılan film olma özelliklerini taşıyor.

Zamanının iki popüler romanı olan Jules Verne'nin yazdığı Ay'a Seyahat ve H. G. Wells'in yazdığı Aydaki İlk İnsanlar'dan uyarlanarak çekiliyor.

Filmin senaryosu, kardeşi Gaston'un yardımlarıyla Georges Melies tarafından yazılıyor ve film yine Georges Melies tarafından yönetiliyor. Saniyede 16 kare hızında oynatıldığında 14 dakika sürmekte ve 30 tablo kullanılarak çekiliyor.

"Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 1001 Film" listesinde bulunan "Aya Seyahat" uzayı keşfetme ve merak duygusunun öteden beri var olduğunu ve olacağını gözler önüne seriyor.

Kendinden sonra gelecek olan filmler için adeta bir meşale görevi üstlenmesi ve etkileyici müziğiyle bizi içine çeken filmde: bilim kongresindekilere aya gitme fikrini sunan profesör Barbenfouillis rolündeki kişi filmin yönetmeni olan Georges Méliés'in ta kendisi. .Profesör ve ekibinin sihirli mantarlarla, Ay sakinleriyle karşılaşmaları ve Dünya'ya nasıl geri dönecekler derken bir anda şatafatlı bir törenle karşılanmaları yönetmenin bize ne kadar zamanın ötesinde olduğunu gösteriyor.

Kurgusal sinema ile kurgusal olmayan sinema arasındaki büyük farkı ortaya koyan filmin önemi, Fransız Sinema yazarı Georges Sadoul tarafından da "eğer bir gün sinemanın 100. yılını kutlayacaksak bu sinematografın bulunduğu 1895 yılı değil, sinema sanatının le voyage dans la lune/aya seyahat filmiyle ortaya çıkış yılı olan temmuz 1902 olmalıdır.” sözleriyle vurgulanıyor

Son olarak her sinemaseverin mutlaka izlemesi için:

Renklendirilmiş ve Türkçe açıklamalı versiyonu:

Orijinal versiyonu:
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!