Okunma Sayısı: 155
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Mistik Dünyanın Unutulmazlarından: Carnivàle


Mistik Dünyanın Unutulmazlarından: Carnivàle
Cnbc-e ve dizilerinin hayatımıza kattıkları azımsanamayacak kadar çok desek yanılmış olmayız. Yayınladığı programlar ve diziler ile her zaman hafızamızın bir köşesinde kalacak olan bu kanalın elbette unutulmazları da var.
Carnivàle, HBO'nun zirve yaptığı dönemlerde Eylül 2003-Mart 2005 tarihlerinde 2 sezonda toplamda 24 bölümden oluşan bir dizi. İçeriğinde mistik olayların normalliğinden, normal hayatın absürtlüğüne kadar, karmaşa ve aynı zamanda akıcı bir düzen içinde süregelen adeta farklı bir dünyayı anlatıyor. İyilik ve kötülük kavramları arasında kendini gösteren, mistisizm etrafında şekillenen bir dizi.Dizi en iyi kostüm ve makyaj dahil birçok dalda ödül kazanmış ve 2005 yılı Emmy ödüllerinde 8 dalda aday gösterilmiştir.

"Başlangıçtan önce cennet ve cehennem arasındaki büyük savaştan sonra, Tanrı dünyayı yarattı. İnsan adını verdiği yetenekli maymunlara hüküm sürmeyi bahşetti. Her nesilde, ışığın yaratığı ve karanlığın bir yaratığı doğuyordu. Dev orduları geceleri, iyi ve kötünün ebedi savaşında çarpıştılar. O zamanlar sihir vardı, asalet ve hayal edilemeyecek, zulüm böyleydi. Trinity üzerinde sahte bir güneşin patladığı güne dek, insan sonsuza dek mucizeyi mantıkla takas etmiş oldu."

Carnivàle, Hristiyan inancına göre her asırda dünyaya gelen, “Creature of Light” ile “Creature of Dark” (Işık Yaratığı ile Karanlık Yaratık) arasındaki iyi ile kötünün, hür irade ile kaderin savaşını anlatır.

Hikaye, 1930’lu yıllar boyunca tüm dünyada sürmüş olan ekonomik buhran ve büyük kuraklık dönemlerinde geçmektedir. Gözler için bir şölen, her çerçeve zarif dönem detaylarıyla dolu olan dizinin her bir bölümü için 4 milyon dola harcanmıştır. Yemek zamanlarında kullanılan teneke tabaklar, eski zaman radyoları, longjohns-ve-gübre ve elbette olmazsa olmaz toz. Seyahat eden insanlar, denizciler, çingeneler ve toplum tarafından dışlananlar...

Carnivàle: Ezelden beri süregelen İyi ve Kötü'nün savaşı hiç bu kadar gizemli olmamıştı! 1930'ların Amerika'sındayız. Ekonomik bunalımın dünyayı cayır cayır pençesine aldığı, sefaletin kol gezdiği, buhranların en büyüklerinin yaşandığı, en ufak mutlulukların büyük depremler yarattığı seneler.

Dizide bir hapishane kaçkını ve bazı güçleri olan bir genç olan Ben Hawkins'in bir karnavala katılmasıyla başından geçen ve aklına bile getirmediği olaylar anlatılıyor. Genel olarak iki farklı mekanda geçiyor dizi. 1934 yılında başlayan hikayemiz, gezici bir karnaval çalışanı Ben Hawkins ile California’da rahiplik yapan Justin Crow’un hikayesini anlatan iki ayrı konu barındırır. Bu iki karakter, birbirine benzer, gizemli ve şifreli rüyalar görmektedirler. Buradan anlaşılacağı üzere, iki karakterin kaderleri kesişecektir.Dizi, Amerika’nın taşra kasabalarında geçmektedir. Büyük kuraklık dolayısıyla ekinlerden verim alamayan halk, üstüne ekonomik buhran da eklenince sefalet içinde yaşamaktadır.
Esrarengiz hayatları hikayemize konu olan ve içinde çeşit çeşit görünümde ya da yetenekteki ucube yaratığı/insanı barındıran gezici karnaval da bu durumdan nasibini almaktadır.

Birçok ödüle ve planlanan 6 sezona rağmen 2 sezon sürmüş olsa da ülkemizde gösterime girdiği andan itibaren hatırı sayılır bir kitleye ulaşmış diziler arasındadır.
Kaynak: 1, 2

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!