Okunma Sayısı: 57
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

30 Gün Sürecek Serüven: Ambiánce


30 Gün Sürecek Serüven: Ambiánce
31 Aralık 2020 tarihinde, tüm kıtalarda eş zamanlı olarak, dünyanın en uzun filmi ünvanına sahip bir film vizyona girecek: Ambiánce.Peki bu film kaç saat sürecek? Kaç gün desek daha doğru olur herhalde; Ambiánce tam 720 saat, yani 30 gün sürecek. Her kıtada aynı anda gösterime girecek olan filmin bir sinema filmi olmadığını, daha çok sanat galerilerinde ve müzelerde sergilenmesi gereken bir parça olduğunu söylüyor Anders Weberg. Ambiánce, Weberg'in yıllarca biriktirdiği tecrübelerini seyirciye sunduğu bir çalışma olacak. "Zaman, uzun dönemler boyunca din, felsefe ve bilim alanında büyük bir araştırma konusu olmuştur, bu insanların kontrol edemeyeceği bir şeydir. Zamana sahip olmasak da onunla mutlaka bir ilişkimiz vardır." diyen yönetmen kendisinin de zaman kavramına karşı ilgili olduğunu belirtiyor. Filmin ana karakterinin de Zaman olduğunu ekliyor.Yönetmen Weberg, film gösterildikten sonra bütün kopyalarının imha edileceğini söylüyor. Daha önce de böyle çalışmalar yapan Weberg, içinde yaşadığımız dünyada her şeyin dijital ortama aktarıldığını ve böyle bir sistemde verilerin silinmesinin zor olduğunu da aktarıyor. Filmle geçirdiği zamana gerçek bir son vermek için böyle bir yol tercih etmiş.


Ambiánce'ın ilk kısa fragmanı 2016 yılında yayınlandı. 7 saat 20 dakika olan ilk fragmanın oyuncuları Niclas Hallberg ve Stina Pehrsdotter oldu. İsveç'in güneyindeki Hovs Hallar'da çekilen fragman hiç kesintiye uğramadan, kesilmeden bir bütün olarak çekildi. Sonraki fragman ise 2018 yılında çıkacak ve tam 72 saat olacak. Filmin neden 720 saat olduğu sorulunca Weberg, 7 sayısının tarih, din ve mitoloji alanlarında öneminden bahsediyor. 7 sayısının gizemli olduğu düşünülüyor. Buna ilişkin örnekler de mevcut; yaşamın bütünlüğü ve mükemmelliği yedi sayısı ile sembolize edilmektedir, gökkuşağının yedi renkli olması, haftanın yedi gün olması ve yedi ölümcül günah gibi örnekler var ve bu örnekler çoğaltılabilir. Weberg bu gibi şeyler üzerine düşünmeye başladığını ve yedi sayısını kullandığını söylüyor. Fakat yönetmene göre en önemli sebep filmin 30 gün olacak olması. Ambiánce'tan önce dünyanın en uzun filmi olarak anılan Modern Times Forever filmi 240 saat, yani 10 gün sürüyor. Ambiánce haberi duyulduğundan beri bir çok insan bu filmin ne anlattığını ve nasıl izlenileceğini merak ediyor. Bunun cevabını elbette ki tam olarak 2020 yılında alacağız.

Peki kimdir Anders Weberg? Biraz da bu farklı projeye hayat veren yönetmeni tanıyalım.1968 doğumlu olan sanatçı İsveçlidir. Küçük bir çiftliğe yerleşen Weberg boş vakitlerini ailesiyle birlikte, hayvanlara bakarak, sebze yetiştirerek geçiriyor. Şehirden uzak olduğu bu sakin zamanlarda da yeni projeleri için hazırlık yapıyor. 500'ün üzerinde film çekmiştir ve bununla beraber kısa müzik videoları da yapmıştır. Dijital teknolojiler üzerinde yoğunlaşan sanatçı 2006 yılında P2P Art kapsamında eserler vermeye başlamıştır.
P2P ya da ‘peer to peer’, akranlar arası iletişim olarak anılabilir. P2P bir server olmadan, bütün eş bilgisayarlar arasında ağ paylaşımı olmasıdır. Herhangi bir ana bilgisayar olmadan, herkesin kendi bilgisayarından paylaştığı bir dosyanın başka bilgisayarlarca edinilebilmesidir. Bununla beraber bütün bilgisayarlar sunucu konumuna gelmiştir. Bunun sanatla ilgisi ise şudur, bir ana bilgisayardan paylaşılan eser başka bilgisayarlar tarafından indirilip paylaşılmaya devam eder. Bu esnada ana bilgisayardan, yani sanatçı tarafından orijinal eser ve onu oluşturmak için kullanılan tüm materyaller silinir. Artık eser, sadece paylaşıldığı kadar vardır. Weberg'in orijinallerini paylaşım ağlarından sildiği sekiz eseri vardır.
Bütün kıtalara bizzat gidip Ambiánce'ın silindiğinden emin olacağını söyleyen Weberg, filmin sadece izleyenlerin hafızalarında kalacak bir deneyim olacağını da ekliyor.

Filmi izlemek için sabırsızız, her ne kadar bütününü izleyemeyecek olsak da.
Kaynak: 1

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!