Okunma Sayısı: 125
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Zach Lieberman'ın İnteraktif Sanatı: Merak ve Hareket


Zach Lieberman'ın İnteraktif Sanatı: Merak ve Hareket
Zachary Lieberman, yeni ifade biçimlerini açığa çıkaran sanatçı, tasarımcı aynı zamanda bir bilgisayar programcısı. Yaratıcı kodlama için bir C++ kütüphanesi olan openFrameworks'ün de kurucularından biri.

Lieberman'ın çalışması, teknolojinin yaratıcı ve insani kullanımlarını araştırıyor. Kinetik ve mimik performans, etkileşimli görüntüleme ve konuşma görselleştirmesi temalarıyla ilgili, çevrimiçi çalışmalar ve platformlar üretiyor. İnsanların gözleriyle çizmelerine yardımcı olan düşük maliyetli donanımlar ve yazılım araç setleri üzerinde çalışıyor. Aslında işini sanat ile birleştirmiş. Bilgisayar dillerini sanatsal olarak boyutlandırmış ve bu da yaptığı işi yaratıcı kılmış. Neredeyse her gün tasarım yapan sanatçı bu konuda aslında çok disiplinli olmadığını dile getiriyor. Ticari işler yaparken bunaldığını ve sorunları aşmak için sanata başvurduğunu belirtiyor. Aslında onun için bu süreç bir nevi meditasyon.İnsanları şaşırtmayı sevdiğini belirten Lieberman insanlar üzerinde hareket ve hareketli animasyonun nasıl duygusal bir tepki yaratabildiğini merak etmiş öncelikle. Tasarımlarında farklı geometrik şekiller kullanıyor ve bunları belirli filtreleme çalışmaları ile birleştiriyor. Geometrik cisimlerin çok sık kullanmasının nedenini şu şekilde açıklıyor: "Yapmaya çalıştığım tek şey, özellikle Instagram eskizleriyle, basit geometri gibi çok basit şeylere sadık kalmaya çalışmak. Bir daire ile başlarsanız ve sonra onu döndürürseniz, onu çıkarırsanız ve döndürürseniz ne olur? Neredeyse geometriyi başlangıç ​​noktası olarak kullanmak, olayları sürekleyici kılmak veya değiştirmek gibi."

[video width="480" height="480" mp4="https://api.wannart.com/storage/post/2019/05/59911908_320886108576160_9174320804505059328_n.mp4" autoplay="true" preload="auto"][/video]

Parsons Tasarım Okulu'nda 10 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra bir grup arkadaşıyla birlikte 2013 yılında Şiirsel Hesap Okulu'nu kuruyorlar. 10 haftalık kısa oturumlar ile öğrencilere alternatif bir okul oluşturmuşlar. Düşük maliyetli olan bu okulda kodun ve teorinin sanat yapmak için nasıl kullanılabileceğini araştırıyorlar. Tasarım süreçleri için ilham kaynaklarını yaratıyorlar. Bilgisayar mimarisi ve özgün tasarımlarla ilgili birçok farklı ders veriyorlar. Öğrencilerin yeteneklerini belirlemelerinde yardımcı olan bu okulun bir de sloganı var: "daha fazla şiir, daha az demo."Zach Lieberman'ın basit bir amacı var. Teknolojiyi eğlenceli bir şekilde kullanarak, görünür ile görünmez arasındaki sınırı yıkarak şaşırtmak.

Zach döneminin en yaratıcı isimlerinden biri olarak listelenmiş. Time dergisinin yılının en iyi 50 buluşu listesinde yer almış. Londra Tasarım Müzesi'nden Brit Insurance Design Award ve bir sanat ve teknoloji kuruluşu olan Ars Electronica'dan Golden Nica ödüllerinin de sahibi olmuş.

Fast Company dergisi tarafından 2010 yılında "İş Dünyasında 100 Yaratıcı Kişi" olarak adlandırılan Lieberman, canlı performanslar, müzik videoları, dış mekan projeksiyonları ve müze tesislerinde de çalışmış.

Teknolojiye olan tutkusuna ve sanatsal çalışmalarında oynadığı önemli role rağmen, Lieberman, sınırlamaları konusunda sağlıklı bir farkındalığa sahip. Günümüzde hızını takip edemediğimiz ve sürekli gelişmekte olan teknoloji ile ilgili; “Teknoloji çok seksi olabilir, ama aynı zamanda sizi emici ve gerçek hayattan da uzaklaştırabilir” diyor. Bu sözleri ile bir anlamda teknolojiye hapsolmayın çağrısı yapıyor. Teknolojinin bizleri insani ve doğal yaşam tarzından alıkoymaması gerektiğini belirten Lieberman, teknolojinin bize hapsolması gerektiğini ve asıl önemli olanın bunu kendi irademiz ile sınırlandırmamız olduğunu da atlamıyor.

Kaynakça: 1 , 2

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!