Okunma Sayısı: 39
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Bira Fabrikasından Yaşam ve Sanat Merkezine: Yapı Kredi bomontiada


Bira Fabrikasından Yaşam ve Sanat Merkezine: Yapı Kredi bomontiada

Osmanlı'nın fabrika ölçeğinde bira üreten ilk bira fabrikası, 1890 yılında İsviçreli "Bomonti Kardeşler" tarafından Feriköy’de kurulmuştur.

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası


Osmanlı'nın fabrika ölçeğinde bira üreten ilk bira fabrikası, 1890 yılında İsviçreli "Bomonti Kardeşler" tarafından Feriköy’de kurulan Bomonti Bira Fabrikası adeta Türkiye’ye bira kültürünü aşılayan bir elçi. Fabrika kurulduktan sonra Avrupa ülkelerinde yaygın olan "biergarten" kültürünü “Bomonti Bira Bahçeleri” adı altında ülkemize getirmiş ve bira kültürünü tanıtıp, Osmanlı topraklarında yaşatmış.

1912'de tek rakibi olan Nektar ile güçlerini birleştirip Cumhuriyet öncesi içki pazarını ele geçirmiş olsalar da, 1934’te Cumhuriyet döneminin ulusallaştırma ve millileştirme kararıyla “Tekel”e devredilen fabrika Bomonti Birası’nın üretim kalitesini tutturamaz ve 1991 yılında tamamen kapanır. Neyse ki bu ortak kültür mirası kaybolup gitmez ve yıllar sonra Doğuş Grubu öncülüğünde kısmi olarak restorasyona sokulup yaratıcı kültür kampüsü olarak tabir edilen bomontiada’ya dönüştürüldü.

*Bomonti Bira Fabrikası Eski Hali

*Yapı Kredi bomontiada Halini Aldıktan Sonra

Yapı Kredi bomontiada Mekanları


 -Kilimanjaro 


Yapı Kredi bomontiada'nın "fine dining" temsilcisi olan Kilimanjaro iç tasarımı, zengin ve geniş menüsü ile bomontiada'nın içerisindeki diğer mekanlardan bir tık daha lüks bir yer. Mekanın yemek konusundaki seçimi yerel ve organik ürünler kullanarak Akdeniz'den etkilenen yemekleri en iyi şekilde sunmak. Bu uğurda menü, Kilimanjaro'nun başarılı şefi Rüştü Öztürk tarafından her sezon değiştirilmekte.


-The Populist


Yapı Kredi bomontiada'nın ismini yaşatan ve bira ustası Tobias Palmer tarafından hazırlanan biralarıyla öne çıkan The Populist, değişik tarzlarda "craft" edilen biraları deneme ve yanında güzel yemeklerin eşlik edebileceği Yapı Kredi bomontiada'nın sizi adeta yurt dışında bir pubda hissettirecek güzide mekanı.


-Kiva


Modern meyhane kavramının en önemli temsilcilerinden olan Kiva, Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden az bilinen lezzetleriyle dolu zengin bir menüye sahip.


-Monochrome


Barselona merkezli ödüllü Lagranja firması tarafından tasarlanan bir kafe ve brasserie olan Monochrome Yapı Kredi bomontiada'da kahve içerken kitap okumak, arkadaşlarınızla sohbet etmek için tercih edilecek tek mekan. Duvarları Ara Güler fotoğraflarıyla dolu bu kafe içerisinde vakit geçirirken sizi etkileyecek bir sürü detaya sahip.


-Babylon


Yapı Kredi bomontiada açılırken Taksim'den buraya taşınan Babylon, bu çevrenin bütün konser etkinliklerini kendinde toplamayı çok iyi bir şekilde başardı. 500 kişilik kapasite ve son teknoloji ses sistemiyle (bizzat denendi ve açık ara şehrin en iyilerinden) Türkiye'den ve Dünya'dan en iyi sanatçılara ev sahipliği yapıyor.


-Yapı Kredi bomontiada Alt


İsmini de aldığı gibi Yapı Kredi bomontiada'nın alt katında yer alan ALT, sergilere, oyunlara, film gösterimlerine, performanslara, konuşmalara ve konserlere ev sahipliği yapan çok disiplinli bir sanat alanı olarak iş görüyor. Alt'ın atmosferinde film izlemenin keyfi gerçekten bir başka, şansınız varsa kesinlikle deneyimlemelisiniz. ALT aynı zamanda Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın küratörlüğünü üstlendiği sergilere de ev sahipliği yapıyor.


-Leica Galeri ve Mağazası


Fotoğrafçılığın herhalde en bilinen, sevilen ve kaliteli markası olan Leica, Türkiye'deki tek yeri olan Leica Gallery de bomontiada'da bulunuyor. alıyor. Leica Galeri, ev sahipliği yaptığı sergiler vasıtasıyla uluslararası platformlarda yer edinmiş sanatçıların yanı sıra keşfedilmeyi bekleyen genç sanatçılar için de bir platform olmayı amaçlıyor. İçerisinde Leica fotoğraf makinelerinin satışı yapılmasının yanı sıra yıl boyunca ünlü fotoğrafçıların sergilerine de ev sahipliği yapıyor.


-Ara Güler Müzesi


Ara Güler’in 90. yaşına girdiği gün olan 16 Ağustos’ta açılan Ara Güler Müzesi, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) ile fotoğraf ve Ara Güler severlerine çok kapsamlı bir fotoğraf müzesi ve arşivi sunuyor. Kullandığı fotoğraf makinalarından, kişisel arşivinden fotoğraflara, kendisine ait bir çok belgeye kadar uzanan bir çok parça severlerinin ilgisine açık.

 


-Atölye 


Yapı Kredi bomontiada içinde yaratıcı endüstririlere ortak bi çalışma alanı sunan Atölye özellikle freelancer ve küçük işletmeler için önemli bir networking alanı oluşturuyor. Atölye’de hafta içi ve hafta sonları, hem yetişkinler, hem de çocuklar için dışarıdan katılıma açık pek çok workshop, konferans, panel, söyleşi ve tematik buluşmalar da
gerçekleşiyor.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!