Okunma Sayısı: 43
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Dünya Üzerinde Gerçekleşen İlginç Festivaller


Dünya Üzerinde Gerçekleşen İlginç Festivaller
Dünyada gerçekleşen ve hiç haberimizin bile olmadığı birbirinden ilginç binlerce festival var. Bu festivallerin bazıları o kadar ilginç ki, aralarında daha önce hiç duymadıklarınızın da olduğuna eminiz ve şimdi bizler de bu festivallerden birkaçını sizler için derledik.


Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri, Tayland


Tayland’da düzenlenen bu iki festival de aynı yerlerde ve aynı tarihlerde gerçekleşmektedir. Bir çeşit ibadet olarak gördükleri Loi Krathong’da nilüfer yapraklarının üzerine mumlar yerleştirilip suya bırakılmaktadır. Dualar eşliğinde suya bıraktıkları bu nilüferlerle birlikte dertlerinin de akıp gittiğine inanmaktadırlar. Yi Peng de, Loi Krathong gibi renkli bir festivaldir ve genellikle Fener Festivali olarak da bilinmektedir. Bu festivalde ise kağıt fenerlerin üzerine kurtulmak istenilen şeyler yazılır, bir fener yakılıp gökyüzüne bırakılmaktadır. Eğer feneriniz gökyüzüne hızlıca ulaşırsa bu dileğinizin gerçekleşeceği anlamına gelmektedir. Sonunda ise gökyüzünde büyülü bir fener cümbüşü oluşmaktadır. Her yıl kasım ayında Tayland’da gerçekleşen bu cıvıl cıvıl festivaller görülmeye değerdir.


Divali Festivali, Hindistan


Yine ışıl ışıl bir festival olan Divali Festivali Hindistan’da sonbahar aylarında (2019’da ise 27 Ekim tarihinde kutlanacaktır, değişiklik gösterebilir.) yapılan bir festivaldir. Hristiyanlar için Noel neyse Hindular için de bu festival aynı önemi taşımaktadır. Adeta bir bayram havasında karşılanan bu festivalde bir gece öncesinden evler, kapı önleri temizlenip ışıklandırılıp temiz ve yeni kıyafetler giyilmektedir. Sokakların tam bir cümbüş olduğu bu festivalde Hindu inancına göre insanlar ruhsal karanlığa karşı korunduğuna ve ruhsal bir uyanışın gerçekleştiğine inanmaktadır.


Uluslararası Buz ve Kar Heykelleri Festivali, Çin


Çin'in Heilongjiang eyaletinin başkenti olan Harbin şehrinde gerçekleştirilen kar ve buz heykelleri festivali, birbirinden farklı buzdan heykellerin olduğu bir festivaldir. İnanılmaz buzdan heykellerin yanı sıra ışıklarla aydınlatılmış büyük buzdan bloklar, Songhua Nehri'nde gerçekleştirilen yüzme etkinlikleri ve fener şovlarıyla birlikte gerçekleşen; ayrıca insanı iliklerine kadar donduran bir festivalden bahsediyoruz. Dahası bu festival turizm açısından da her yıl çok fazla turisti çekme özelliği de taşımaktadır. Üşümekten çekinmiyor ve sizi ısıtacak kalınca bir montunuz varsa işte tam size göre bir festivalle karşı karşıyasınız.


Uluslararası Kumdan Heykeller Festivali, Portekiz


Buzdan heykeller festivali oluyor da kumdan heykeller festivali neden olmasın? Sıra terliklerinizi ve güneş gözlüklerinizi alıp gideceğiniz bir festivalde. 2003 yılından beri Portekiz'in Algarve bölgesinde düzenlenen ve dünyanın en büyük kumdan heykel etkinliğinden bahsediyoruz. Bu festivalde her yıl dünyanın dört bir yanından gelen 60 sanatçı tarafından oyulmuş ve yaklaşık 40000 ton kumdan yapılmış 50 adet çekici heykel festivale gelenlere sunulmaktadır. Kumdan heykeller her yıl çok özel temalarla oluşturulmaktadır. Bu temalar ise genellikle yöresel geleneklere, popüler kültüre ve mitolojiye dayanmaktadır.


Domates Festivali, İspanya


Bu festival İspanya’nın Valencia şehrinde her yıl ağustos ayının son çarşambası gerçekleşen kıpkırmızı bir festivaldir. Birçok farklı ülkeden de katılımcının bulunduğu festivalde sabahın erken saatlerinde meydanda toplanan insanlar, arkası domateslerle dolu yük kamyonlarından domateslerin atılmasını beklemektedirler. Sonrasında ise büyük bir heyecanla ve merakla bekleyen kalabalığa domatesler atılmaya başladığında cümbüş de başlamış olur. Sokaklar kıpkırmızı bir renge bürünür, festival sonunda ise insanlara su sıkılmaktadır. Festivalin hikayesi ise bir grup gencin çaldıkları domatesleri birbirlerine fırlatarak eğlenmek için oynadıkları oyuna dayanmaktadır ve bu festival 1945 yılından bu yana hala da devam etmektedir. Çoğu insan tarafından ise bu festival -dünyada açlıkla savaşan bir sürü insandan dolayı- müsriflik olarak görülmekte ve bu nedenle de tepki görmektedir.


Portakal Festivali, İtalya


Şimdi de turuncu bir festivale geçiyoruz. İtalya’nın Turin kentinin kuzeyindeki küçük bir kasaba olan Ivrea kasabasında gerçekleşen bu festival, yılın diğer zamanlarında çok sakin bir yaşantının hakim olduğu kasabayı yılda bir gün tabiri caizse çılgına çevirmektedir. Ülkenin pek çok yerinden insanlar bu festivale katılmak için akın etmektedirler. Domates festivalinde olduğu gibi bu festivalde de tonlarca portakal kullanılmakta ve festival, insanların portakalları birbirlerine adeta savaşıyor gibi fırlatmalarıyla gerçekleşmektedir. Ayrıca diğer yandan bu festival 1194 yılında, Swabia'nın Kutsal Roma İmparatoru Frederick'e karşı yapılan Orta çağ ayaklanmasının mecazi bir tasviri olarak da gerçekleştirilmektedir. Festivalde zırhlı ve maskeli kişiler de görmek mümkündür. Caddeler ezilmiş portakallarla dolmakta ve bu portakalların zeminden yüksekliği bazen 30 santimi bile bulmaktadır. Bunun sonucu olarak da caddeler adeta bir turuncu halıyla kaplanmış görünümü vermektedir.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!