Okunma Sayısı: 48
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0

850 Senelik Bir Miras: Burg Eltz


850 Senelik Bir Miras: Burg Eltz
Şato ve kale cenneti olan Almanya’nın gözde kalelerinden birisi olan ve her gün yüzlerce turiste ev sahipliği yapan Eltz Kalesi hakkında sizlere detaylı ve bilgilendirici bir yazı derlemek istedik. Umuyoruz ki bu yazı sonunda çantanızı toplar, planlarınızı yapar ve yola koyulmuş olursunuz. Keyifli okumalar dileriz!

Eltz Kalesi Hakkında Bilinmeyenler

Eltz Kalesi, batı Almanya’nın Rhineland-Palatinate eyaletinde küçük bir ağaçlık vadideki bir kayalığın tepesinde yer alan görkemli bir ortaçağ kalesidir. Şans ya da stratejiyle, kale çoğunlukla savaşın yıkımlarından kurtulmuş olup, Moselle’nin kuzey tarafındaki bir kolu olan Elzbach Nehri, kaleyi gelecek herhangi bir istilacının ataklarından koruyarak üç taraftan kaleyi çevrelemektedir. Bu nedenle Eltz Kalesi’nin arazide çok stratejik bir pozisyonu olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.Resmedilmeye değer konumunun yanı sıra, Ren’in sol tarafında yüzyıllardan beri zarar görmeden kalan Alman kalelerinden biri olmasıyla da önem taşımaktadır. Şato Almanlar için o kadar önemli ki, "euro"dan önceki para birimi olan "mark"ın üzerinde bir dönem bu şatonun fotoğrafı basılmıştır.

Görkemli görüntüsünün yanı sıra, bu kale hakkındaki bir diğer ilgi çekici gerçek ise yaklaşık 850 senedir aynı ailenin elinde olmasıdır. Eltz Ailesi tarafından yaptırılan şatonun mülkiyeti günümüzde hala bu aileye aittir ve yaklaşık 30 jenerasyondur bu durum devam etmektedir. Hatta; o dönemde ailenin 100 üyesinin de şatodaki 100 odada kaldığı söylenmekte.
Eltz Kalesi Hangi Tarihlerde Açık?Eltz Kalesi her sene 1 Nisan – 30 Ekim tarihleri arası kapılarını misafirlerine açmaktır. Eltz Kalesi’nin içini 7 Euro ödeyerek gezmek mümkün, fakat kale kış aylarında kapalı. Eğer bu tarihler dışında kaleyi ziyaret edecek olsanız bile üzülmeyin keza Eltz Kalesi’nin sahip olduğu muhteşem manzara eşliğinde inanılmaz bir deneyim kazanmış olacaksınız!

Eltz Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Kendinizi Almanya’nın yeşil tabiatına bırakıp, birbirinden eşsiz manzaraları eşliğinde o bölgeyi keşfederek Kale’ye ulaşmak istiyorsanız sizlere araba kiralamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Navigasyona Wierschem kasabasını yazarsanız oraya vardığınızda tabelaları takip ederek Kale’ye kolayca ulaşabilirsiniz. Aracınızı 2 euro karşılığı otoparka bıraktıktan sonra ormanın içinden 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası kaleye ulaşabilir ve kalenin büyülü kollarına kendinizi bırakabilirsiniz. 

Eltz Kalesi’ne direkt tren yok fakat Frankfurt’tan ya da herhangi bir yerden Moselkern tren istasyonuna gidip oradan da Mayıs ayı ile Ekim ayında otobüse binebiliyorsunuz. Fakat otobüs  seferlerinin sadece Mayıs ile Ekim aylarında olduğunu göz önünde bulundurmayı unutmayın, aksi takdirde yürümek zorunda kalabilirsiniz. Otobüs saatlerine buradan bakabilirsiniz.Eğer ki bu aylar dışında Eltz Kalesi’ni ziyarete geliyorsanız yine kendi imkanlarınızla -yürüyerek- kaleye ulaşabilirsiniz. Yol boyu sizleri bir çok trekking rotası bekliyor olacak. Şöyle ki; Moselkern’den veya Treis Karden tren istasyonunun hemen dibinden başlayan 5 ile 10 km arası değişen ve sonu Eltz Kalesi’ne çıkan trekking parkurları bulunmakta. Trekking sonucu bir miktar yorulacak olsanız da kaleye ulaştığınızdaki mutlulukla her şeyi unutmuş olacaksınız!

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!