Okunma Sayısı: 313
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

60'lı Yıllara Damgasını Vurmuş 10 Şarkı


60'lı Yıllara Damgasını Vurmuş 10 Şarkı
Müziğin evrenselliği ve zamana karşı duruşu ile yıllar geçse de ilk günkü etkisi asla kaybolmuyor. Dili, türü, tarzı her ne olursa olsun insanları ortak bir duyguda buluşturan şarkılar çoğu insanın dayanak noktası. Yüklediğimiz anlamlar ve anılar ile nereye gidersek gidelim geride bırakamadığımız parçalar vardır.

Geçmişin ilham kaynağı olduğu, günümüz sanatçılarına yol gösterdiği 60'lar, müziğin en ilahi noktasına çıktığı yıllardan biri desek yanılmış olmayız. Kurulan gruplar, yeni tarzlar ve insanların kişilik arayışları ile beraberinde getirdiği müzikler, zamanın asla eskitemediği kutsal parçalara ev sahipliği yaptığı yıllar...

60'lara damgasını vurmuş 10 şarkıyı sizler için derledik. Keyifli dinlemeler!

1 - The Mamas & the Papas -  California Dreamin'

Grubun 1966 yılında çıkardığı, döneme damgasını vuran unutulmaz şarkısı California Dreamin' her mevsime uygun, kulaklığı taktığınız anda size eşlik etmeye başlayan bir şarkı. Grubun içindeki olaylar, aşk üçgeni ve talihsizlikler sonucu ortaya çıkan şarkı, coverları ile de yaşatılmaya devam ediyor.
2 - The Turtles - Happy Together

1967 yılında döneme damgasını vurmuş bir diğer şarkı ise Happy Together. Flo & Eddie adıyla da bilinen The Turtles, Howard Kaylan ve Mark Volman liderliğindeki bir Amerikan rock grubudur.
3 - Leonard Cohen - So Long Marianne

1967 yılında çıkardığı So Long Marianne ile dönemin tüm romantikliğini üzerine toplayan Leonard Cohen, romantik şarkıların prensi. Yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen olmasının yanı sıra binlerce insana sanatı ile duyguları en derinden hissettirmeyi başaran bir sanatçı.
4 - Bob Dylan - Maggie's Farm

Sözü ve bestesi kendisine ait olmasnın yanı sıra 1965–1966 dönemindeki diğer birçok Dylan şarkısı gibi, Maggie's Farm şarkısı da döneme damga vuranlar arasında.
5 - Donovan - Hurdy Gurdy Man

Şarkıları kategoriye soktuğumuzda yol şarkıları listesine ilk sıradan girecek olan bir şarkı varsa o da, Donovan - Hurdy Gurdy Man şarkısıdır. Hurdy Gurdy Man, İskoçyalı şarkıcı-söz yazarı Donovan'ın altıncı stüdyo albümü.
6 - Led Zeppelin - Communication Breakdown

1969 yılında klasik metal türünde döneme adını altın harflerle yazdırmış olan bir başka şarkı ise Led Zeppelin - Communication Breakdown. İngiliz Rock grubu ve Rolling Stone dergisi tarafından: "Tartışmasız rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından biri" olarak  tanımlanmış olan grup, yıllar geçse de şarap misali değerlenenlerden.
7 - Pink Floyd - See Emily Play

Duygusal şarkıların en baba grubu olarak tarihe kazınmış olan Pink Floyd, 60'lara yaptığı etkiyi hala devam ettirenler arasında. Dinleyici sayısı her geçen gün artan ve birçok sanatçıya ilham olmaya devam eden grubun 1967 yılında çıkardığı See Emily Play dinlenmesi gerekenler arasında.
8 - Jimi Hendrix - All Along The Watchtower

İkonik saçları ve eşsiz sesi ile kültürel bir ikon haline gelen Jimi Hendrix olmadan bir liste olur mu? Elbette hayır! 1967 yılında yapılan Monterey Pop Festivali'nden sonra tüm dünyaca ünlü olduktan sonra, 1968 yılında çıkardığı All Along The Watchower ile zirvede kendisine yer buldu.
9 - The Beatles - Yesterday

60'lı yıllar dendiğinde akla ilk gelen grup, The Beatles olmadan bir liste olmaz. Modadan müziğe kadar pek çok alanda dünyaya yol göstermiş, insanların yaşam biçimlerine etki etmiş grup efsaneler ve ilkler arasında. 1965 yılında çıkardıkları Yesterday şarkısı ile barok pop ve rock müzik kültürüne önemli bir hazine bırakmış olan grup hala en iyiler arasında.
10 - Elvis Presley - Are You Lonesome Tonight

Sanatının yanında yakışıklılığı ile tüm dünyanın ilgisini üstüne çekmeyi başarmış olan Elvis Presley, sesi ile de harikalar yaratmıştır. Elvis The Pelvis olarak da bilinen sanatçı 50’li ve 70'li yılların unutulmazları arasında.Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!